Obavezni godišnji veterinarski pregledi i procedure za pse
🕑 5 min čitanjaNe kaže se džabe da je prevencija pola zdravlja, a kako cene svega, pa i veterinarskih pregleda i procedura, rapidno rastu, mi vam dajemo uvid u to koji pregledi su neophodni a koji opcioni kada su vaši mezimci u pitanju.
Mesecima gledate slike slatkih kućića po internetu i konačno ste se odlučili da „povučete okidač“ i da usvojite ili kupite štence? Čestitamo! E, sada kreće pravi posao. Pristali ste da budete odgovorni za drugo živo biće, koje će vam zasigurno doneti puno radosti u život, ali to takođe sa sobom povlači i veliku odgovornost.
Veoma je bitno da se na vreme informišete o tome koje su tačno vaše obaveze i kako se na pravi način starati o novom članu porodice. Nije svejedno da li kupujete mlado štene ili usvajate odraslog psa jer briga neće biti ista, pa na vreme saznajte koje procedure i preglede MORATE da obavite.
Godišnji sistematski pregled
Kao i kada su ljudi u pitanju, tako i za životinje važi „bolje sprečiti nego lečiti“ krilatica, pa je, preventive radi, neophodno obaviti godišnji pregled psa. Mnogi vlasnici zanemaruju ovu obavezu i time sebi prave problem u budućnosti. Mali problemi vremenom mogu da se zakomplikuju i ugroze život vašeg psa ali i stanje vašeg kućnog budžeta. Šta se uopšte radi na ovom pregledu, pitate se? Pa, kao i kod nas, proveravaju se svi važniji organi psa.
Sluša se srce (uklanjaju se sumnje na srčanog crva), proveravaju se pluča i disanje, oči, uši, zubi, abdomen, gleda se da li pas ima buve i kakvo mu je opšte stanje, da li ima problema sa hodom, da li su mu otekle žlezde, testisi i slično. Veterinar će proveriti da li je pas smršao ili dobio na težini od prethodnog pregleda, u kom stanju mu je dlaka, da li postoje promene na koži ili hiperpigmentacije, da li su se javile neke promene na koži, kraste itd.
Veterinar vas ovom prilikom takođe obaveštava i koje vakcine je neophodno pas da primi i da li je neki dodatni pregled potreban, daje vam savete u vezi nege psa, ako vide da negde „škripi“. Za odrasle pse u naponu snage, od prve do sedme godine života, ovakav pregled potrebno je raditi samo jednom godišnje. No, tu dolazimo do začkoljice. Ovo pravilo važi samo za odrasle pse. Ako uzimate kuče, situacija je drugačija. Njega je potrebno dovoditi do veterinara na svakih trideset dana, ali samo u prvim mesecima, dok pas ne napuni 16 nedelja.
U okviru ovih pregleda, obaviće se i vakcinacija i daće vam se svi potrebni uputi za negu. Stariji psi, odnosno oni koji imaju preko osam godina, zahtevaju preglede na svakih šest meseci, kako bi se na vreme reagovalo na probleme prouzrokovane strarošću. Što ne znači da će vas pas početi drastično da slabi posle osme godine, ali kao što smo već naglasili, bolje sprečiti nego lečiti.
Vakcinacija
Najbitnija stavka, kada je priga o koćnom ljubimcu u pitanju je svakako redovna vakcinacija. Ne možemo dovoljno da naglasimo u kojoj meri je neophodno da se pridržavate rokova i na vreme i blagovremeno vakcinišete svog psa. Vakcine koje se pod obavezno daju psima, pokrivaju široki spektar bolesti, od besnila, štenećaka, hepatitisa, parvovize (virus koji se prenosi sa psa na psa, putem izmeta) i leptospiroze (bakterijska infekcija koja oštećuje jetru i bubrege).
Ono što morate da obavite svake godine, odnosno zakonom propisana obavezna vakcina u Republici Srbiji je vakcina protiv besnila, koja se štencima daje nakon tri meseca po rođenju, a odraslim psima se ponavlja jednom godišnje, radi održavanja potrebnog nivoa antitela. Ovo nipošto ne smete da propustite, jer kao što smo naglasili, ovo je i zakonska a ne samo moralna obaveza.
Osim vakcine protiv besnila, opciono, ali vrlo vrlo važno je vakcinisati ih i protiv zaraznih bolesti i zaraznog kašlja. Petovalentna vakcina protiv zaraznih bolesti štiti vašeg psa od: štenećaka, parvoviroze, zarazne žutice (virusni hepatitis), leptospiroze i influence pasa i daje se jednom godišnje. Vakcina protiv zaraznog kašlja, koji pogađa pse koji su u čestom kontaktu sa drugim životinjama daje se jednom ili dva puta godišnje, u zavisnosti od faktora rizika.
Čipovanje
Ova procedura ne radi se samo radi vašeg mira i predostrožnosti, već je i zakonska obaveza Republike Srbije. Obično se obavlja pri prvoj vakcinaciji protiv besnila, kada su štenci u pitanju ili pri prvoj revakcinaciji protiv besnila, ako je reč o usvojenim psima. Ne samo da država kaže da to morate da uradite već je ovaj korak izuzetno važan, jer svaki vlasnik psa zna koliko je bitno sprovesti čipovanje u slučaju da pas pobegne ili se izgubi.
Ono predstavlja najsigurniji način da vas pronađu u tim teškim situacijama, mada ogrlica sa vašim podacima i kontaktom neće biti zaludna. U pitanju je bezbolna procedura, tako da ne mora da vas grize savest što svog psa podvrgavate čipovanju, a kako se ono obavlja samo jednom, jer moderni čipovi traju i do 25 godina, ovu proceduru više nikada nećete morati da ponovite.
Sterilizacija i kastracija
U slučaju da ne planirate da razmnožavate svog psa, sterilizacija i kastracija pasa imaju više prednosti nego negativnih strana. Odluku o tome kada će se izvršiti jedna od ovih operacija određuje veterinar, u zavisnosti od starosti i opšteg stanja psa.
Nesterilizovane ženke pasa imaju veći rizik od razvitka od niza bolesti materice i karcinoma materice. Kastracija muških pasa, koja se vrši uklanjanjem oba testisa, takođe ima puno prednosti, sem sprečavanja reprodukcije. Time se smanjuje rizik od bolesti prostate, hormonalnih problema, karcinoma testisa i generalno produžava životni vek psu, a nije ni zanemarljiva ni činjenica da tako uklanjate seksuali nagon, koji može da vodi do agresije.
Ono što je vaša obaveza pri ovim procedurama je nedavanje vode i hrane psu 12 sati pre procedure, koja se obavlja pod anestezijom i pas narednih par dana mora da odmara.
Čišćenje od parazita
Jedna od bitnijih stavki, kada je briga o psima u pitanju je čišćenje od parazita. Kod kučića se ono obavlja posle treće nedelje starosti i ponavlja posle desete nedelje. Ako je štene i dalje u kontaktu sa majkom, potrebno je i nju u isto vreme očistiti od parazita.
Za mlade pse, ispod godine starosti čišćenje biste morali da obavljate jednom mesečno, dok se ovo kod odraslih poasa ponavlja na svaka tri do četiri meseca. Ako psi nisu u dodiru sa drugim psima, može se obavljati i jednom u pola godine. Lako ćete utvrditi da li pas ima parazite, uvidom u njihov izmet, a neki od parazita mogu da napadnu i ljude, tako da je bitno da budete revnosni, pogotovo ako pas odrasta među decom.
Kada se POD OBAVEZNO obratiti veterinaru:
- Kada pas povraća preko 24 časa
- Kada ga udari auto ili nakon pada težeg predmeta na psa
- Kada sumnjate na prelom udova
- Kada pas ima temperaturu
- Primetili ste da je danima letargičan
- Ako primetite da je pas dezorijentisan
- Kada pas odbija da jede i pije
- U slučaju dijareje koja ne prolazi
Vakcinacija štenadi
Štenci zahtevaju više pažnje od odraslih pasa, pa će vakcinacija u prvog godini života biti češća. Vakcine neophodne za zdravo odrastanje mladih kučića su sledeće:
- 5. nedelja – čišćenje od parazita
- 6. nedelja – vakcina protiv zaraznih bolesti
- 8. nedelja – vakcina protiv zaraznih bolesti
- 10. nedelja – čišćenje od parazita
- 12. nedelja – vakcina protiv zaraznih bolesti (buster doza)
- Posle tri meseca – vakcina protiv besnila i čipovanje psa
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0