Kako prevazići razlike između partnera u braku
🕑 5 min čitanjaMa koliko god da ste sigurni da ste pronašli svoju srodnu dušu, uvek će postojati određene razlike između vas i partnera. Kroz život prolazite kroz različito vaspitanje i okruženje, družite se sa raznim ljudima i drugačije okolnosti vas oblikuju.
Zato je normalno da u vašem braku postoje razlike između vas. Pitanje je – kako ih prevazići?
Što više vremena provedete zajedno, to će više razlika izaći na videlo. To mogu biti blaga neslaganja u mišljenju, do nekih suštinskih razlika. One mogu ozbiljno ugroziti vaš brak ukoliko se ne nauči kako da se premoste i kako naći kompromisno rešenje.
Sigurno ste bar nekad pomisliti ,,Ma, mi smo dva sveta različita”. U nekom trenutku pomislili da se u svemu razlikujete i da nemate nijednu zajedničku stvar. Upravo te različitosti su ono što drugačije odrastanje nosi sa sobom i potpuno je u redu da postoje.
Najvažnije je naučiti kako da premostite, ali i poštujete vaše razlike. U nastavku teksta ćete naći načine kako da naučite da prevazićete razlike u braku.
Razgovarajte
Ne postoji toliko velika razlika koju iskren razgovor i otvorena komunikacija ne mogu da reše. U srži samog braka je komuniciranje, bez čega nijedan odnos ne može opstati. Kada primenite savete kako da poboljšate komunikaciju sa partnerom, nijedan problem na vašem putu neće uspeti da vas uzdrma.
Porazgovarajte o vašim razlikama i drugačijim stavovima. Saslušajte partnera kako to izgleda iz njegovog ugla, bez osuđivanja. Nemojte se truditi da partneru promenite mišljenje, koliko god da se razlikuje od vašeg.
Umesto toga, potražite zajedničko rešenje. Nađite se na pola puta uz kompromis koji će obema stranama biti zadovoljavajući. Kroz slušanje možete naučiti nešto novo, saslušati neki drugi ugao i videti kako je to kroz nečije druge oči.
Time ne gubite ništa, a dobijate sve. Pored toga što ćete prevazići problem koji je nastao usled različitosti, bićete bogatiji za još jedan ugao iz kog možete posmatrati svet.
Postavite krajnji cilj razgovora
Da se ne biste vrteli u krug, razglabajući zašto je vaše mišljenje bolje od partnerovog – postavite cilj razgovora. Time ćete se lakše usmeriti i znati šta želite da postignete razgovorom.
To možete postići rečenicom ,,Želeo/la bih da čujem šta ti misliš o ovome”, gde ćete se informisati šta vaš partner misli na određenu temu. Ili možete reći ,,Hajde da prodiskutujemo o ovome i nađemo zajedničko rešenje”.
Razgovor će sasvim sigurno teći u drugačijem smeru u zavisnosti od toga šta želite njime da postignete. Ali bez krajnjeg cilja, to može trajati čitavu večnost, a da ništa ni ne postignete.
Razgovori bez cilja gotovo uvek vode ka nerazumevanju, jer se jedan partner može osetiti ugroženo, drugi kao da ,,priča u prazno”. Postavite cilj i idite ka tome, radi lakše komunikacije.
Ne krivite partnera za njegove stavove
Vaš partner ima pravo na svoje stavove isto koliko imate i vi. Ne zaboravite da možda i njemu vaše mišljenje deluje nelogično i apsurdno, isto koliko i vama njegovo.
Zato, ne terajte osobu da se oseti krivom za mišljenje koje ima. Time se ne prevazilaze razlike, već se pravi još veći razdor između dvoje ljudi. Umesto što biste tvrdili kako je vaše mišljenje bolje, saslušajte ga i potrudite se da razumete njegovu perspektivu.
Kada nekome nabijate krivicu zbog svog stava, odraz je nedostatka poštovanja i razumevanja.
Poštujte drugačije mišljenje
Poštujte partnerovo mišljenje, želje i vizije, ukoliko želite da on poštuje vaše. Upitajte vašu voljenu osobu kako to o čemu diskutujete izgleda iz njegove perspektive. Saslušajte sa poštovanjem, iako se možda sa tim ne slažete.
Način na koji živimo i životne okolnosti kreiraju naš pogled na svet. Neko ko je živeo u nemaštini će hteti da šteti i razmišlja kako će raspolagati novcem, dok osobe koje su imale neće razmišljati o ceni.
I tu se već pravi razlika i postavlja pitanje – Koja od te dve osobe u pravu?
Odgovor je da je svako u pravu za sebe. I zato uvek treba poštovati tuđe mišljenje, jer ga je osoba kreirala na osnovu svog životnog iskustva.
Zaustavite razgovor ukoliko krene u pogrešnom smeru
Ukoliko razgovor krene u pogrešnom smeru, povucite ručku i zaustavite razgovor. U suprotnom ćete oboje ući u afekat i reći stvari zbog kojih ćete se kasnije kajati.
Da biste to sprečili, kada stvari zaguste, recite da ćete razgovarati kada se oboje smirite. Prošetajte, poslušajte omiljenu pesmu, ili napunite kadu – potrebno je da se nivo tenzije u prostoriji smanji pre nego što se popriča.
Pogotovo u razgovoru o međusobnim razlikama, stvari mogu postati žustre. Ukoliko jedan od partnera napada nečije mišljenje, osoba se može osetiti ugroženo i krenuti da se brani.
To zasigurno nikuda ne vodi. Potrebne su dve hladne glave kada se razgovara o ozbiljnim stvarima. Zato je potrebno da kada atmosfera postane zgusnuta, puna negativne energije, prekinuti razgovor i nastaviti kada ste spremni.
Šta kada su velike razlike u pitanju?
Kada se partneri razlikuju u nekim velikim i krucijalnim stvarima, važno je sesti i razmisliti da li ste jedno za drugo. To se može odnositi na pitanje dece, da li oba partnera to žele, životnih ciljeva i ambicija, mesto grada, ili države.
Nije cilj da ijedno od partnera suštinski menja sebe da bi ostao u odnosu. Ukoliko vam se stalno potvrđuje da se vi suštinski razlikujete i da vas povezuje tek po koja, površna stvar, budite iskreni prema sebi i razmislite da li je to to.
Da li će osoba koja se preseli na drugi kontinent biti srećna jer je to uradila zbog svog partnera? Ili, da li treba osoba da se odrekne svoje želje da se ostvari kao roditelj, jer partner to ne želi? Odgovor je ne.
Takva osoba nikada neće biti srećna, već je godinama gajiti duboko nezadovoljstvo i frustraciju.
Ukoliko ipak u dubini duše znate da je to prava osoba za vas, ali imate dubokih razlika, možete potražiti pomoć na bračnoj ili partnerskoj terapiji. Stručno lice će najbolje znati kako da vam pomogne da premostite razlike i ostvarite pravu punoću odnosa.
Bračna terapija je sve više poznata u svetu, jer sve više parova otkriva ogromne benefite koje ona pruža.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0