Kako okupati mačku?
🕑 5 min čitanjaVoda je skoro svakoj mački zakleti neprijatelj i postoji više teorija zašto je to tako. U divljni ona verovatno neće prilaziti vodi sem ako je žedna, ali ako je pripitomljena i živi sa svojim vlasnikon postoje situacija kada će morati pod tuš.
Hajde da se polako upoznamo sa mačijom prirodom i kako da je okupamo na pravilan način.
Zašto mačke ne vole vodu?
Pre nego što krenemo sa našim vodičem kako okupati mačku hajde da vidimo zašto je sa mačkama uvek problem kada je u pitanju voda. Da, one vole da se igraju u vodi kvašući svoje šape i vole da piju vodu sa česme, ali ako namirišu kupanje beže glavom bez obzira. Postoji više teorija zašto je kupanje okoreli neprijatelj macama. Jedna od teorija jeste da su mačke pre pripitomljavanja živele u suvim mestima i pustinjama i da nisu imale kontakt sa vodom pa iz tog razloga ne vole kupanje jer im je to strano, dok sa druge strane ni velike mačke kao što su leopardi i lavovi ne vole vodu zato što u njoj vrebaju njihovi neprijatelji.
Ipak postoji i par činjenica koje su univerzalne koje kažu da voda ispira mačiji miris i njihova prirodna zaštitna esencijalna ulja što njima nije ni malo prijatno kao i da im je krzno nakon kvašenja teško i hladno zbog čeka se sporije kreću i reaguju što ih dodatno iritira.
Da li je mačkama potrebno kupanje?
Mačke su poznate po tome da polovinu svog vremena u toku dana posvete čišćenju svog krzna. Njihoj jezik je rapave površine sa iglicama koje služe kao četka koja odlično ćešlja krzno i skida nečistoću. Uprkosom tome što su velike čistunice nekim mačkama je potrebno kupanje sa vremena na vreme ukoliko se uprljaju u blatu ili neprijatno mirišu ukoliko žive napolje one vole da skitaju i zavlače se svuda.
Ukoliko nema potrebe za kupanjem, a primetili ste da su se negde zaprljali možete vlažnim peškirom da im prebrišete krzno. Malim mačićima je sa druge strane potrebno češće kupanje pa ćemo se u ovom tekstu dotaći i teme kako okupati mače.
Kako da zaista okupate mačku?
Nakon što procenite da je vašem ljubimcu potrebno kupanje trebalo bi da odradite pripremu kako bi sve prošlo u najboljem redu i što manje stresno za mačku. Budite sigurni da ste zatvorili sva vrata i prozore, pripremite dva do tri peškira, šampon i regenerator za mačke, kadu ili lavor sa toplom vodom po potrebi fen i obavezno poslasticu! Sklonite sve lomljive predmete u kupatilu, na dnu kade ili lavora stavite peškir kako se maca ne bi klizala jer joj to uliva dodatnu nesigurnost.
Mačke umeju da budu veoma agresivne kada im nešto nije po volji, a kupanje svakako nije u njihovom domenu zone komfora. Ukoliko nemate poverenja jedno u drugog i vaša mačka je agresivne prirode razmislite o tome da tokom procedure kupanja nosite gumene rukavice ili odeću dugih rukava. Budite nežni i strpljivi sa njom kada je u pitanju kupanje da ih ne bi dodatno razljutili.
Temperatura vode za kupanje
Pripremite lavor ili kadu u kome ćete sipati vodu toliko da pokriva maci šape. Temperatura vode za kupanje mačke treba da bude izmedju 37 i 38 stepeni. Budite sigurni da ste zatvorili sva vrata i prozore od kupatila jer ako vidi priliku šmugnuće očas posla. Pre nego što spustite macu u svoju kupku proverite vašim rukama vodu da nike previše vruća ili previše hladna.
Proces kupanja
Do sada smo već uvideli da mačke ne mirišu kupanje pa je zato važno da budete nežni i strpljivi. Pre samog kupanja ukoliko vam dozvoli oćešljajte joj krzno specijalnim češljem za mačke koju možete kupiti u pet shopu. Kada dodje vreme da je spustite u vodu sigurno neće biti oduševljena i želeće da pobegne. Nemojte biti grupi sa njom već polako ponavljajte postupak i vraćajte je u vodu i dopustite joj da se postepeno privikava i da uvidi da joj ne sledi nikakva opasnost. Pričajte joj i tepajte kako bi se ona što više opustila. Blagim mlazom tuša ili bokalom ukoliko ga imate, kvasite mačku toplom vodom izbegavajući oči, uši i usta u pravcu od glave prema repu.
Šampon za mačke
Nakon što je mačka dovoljno mokra možete preći na šamponiranje. Strogo vodite računa da šampon koji koristite bude isključivo za mačke, a ne za ljude. Mačija u ljudska koža imaju drugačiju Ph vrednost kože i samim tim šamponi su drugačijeg sastava i prilageni su različitom tipu kože. Nanesite malo šampona na svoje dlanove i nežnim pokretima utrljavajte šampon izbegavajući oči, usta i uši. Nakon što ste naneli dovoljno šampona ponovo blagim mlazom tuša ili nežnim polivanjem iz bokala (šolje,flaše) dobro isperite vašeg ljubimca. Nakon što ste isprali šampon možete koristiti i regenerator za mačke kako se dlaka ne bi mrsila. Regenerator nanosimo isto kao i šampon samo u manjim količinama i nije potrebno utrljavanje. Ispiranje regeneratora je takodje obavezno.
Pogledajte kratak tutorijal jednog momka kako on kupa svoju mačku:
Sušenje mačke
Sada kada je vaša mačka preživela kupanje sledi sušenje! Pripremite toplu prostoriju i obmotajte je toplim peškirom koji će upiti vodu sa krzna. Biće vam potrebno više peškira jer će se brzo natapati vodom. Nemojte trljaljem da je sušite već samo umotavanjem u mekani peškir i nežnim tapkanjem. Možete upotrebiti i fen ukoliko se mačka ne plaši njegovog zvuka. Ukoliko se plaši, što je veća verovatnoća, umotajte je u suv peškir i sedite sa njom pored veštačkoj grejnog tela koje imate u kući dok se ne osuši. Tek kada se u potpunosti osuši možete je pustiti napolje, ukoliko nije skroz suva napolju može da se razboli.
Kupanje malog mačeta
Kupanje odraslih mačaka može da bude komplikovano. One su već svoje individue i na vama je da im pomognete da steknu nove navike. Medjutim. Kada je u pitanju kupanje mačeta to može biti malo drugačija priča. Mali mačići se češće prljaju i još uvek uče kako da sami čiste svoje krzno. Nakon što se odvoje od majke tu stupate vi. Mače možete okupati nakon što napuni tri meseca i na taj način ga od malena navikavate na vodu. Pored kupanja sa vremena na vreme ga i očetkajte kako bi se naviklo i na češljanje koje je do tada za njih radila mama. Postupak je u suštini isti kao kada je u pitanju kupanje odrasle mačke, dakle: topla voda, kada ili lavor, peškiri i specijalni šampon. Ovi mali prgavci od malena mogu da pokažu svoje kandže ili zube pa se i vi pripremite dugačkim rukavima ili rukavicama za prvi put dok ne vidite kako se ono ponašata tokom kupanja.
Suvo kupanje mačke
Suvo kupanje mačke je odlična alternativa ukoliko nema preke potrebe za tradicionalnim kupanjem vodom. Postoje specijalni preparati takozvani Šamponi za suvo pranje koje možete kupiti u pet shop-u. Šampon je puderaste teksture koja svojom blagom formulom čisti kožu i dlaku. Ako se odlučite za ovaj vid kupanja biće vam potrebno svega tri stvari a to su: šampon, peškir i četka. Nežno utrljajte šampon na mačiju dlaku od vrha glave do do repa ponovo izbegavajući oči, usta i nosić. Nakon 10ak minuta nežnim trljanjem peškirom i četkom skinuti ostatke šampona. Ukoliko vaša mačka ima kožne probleme kao što su otvorene rane, iritacije ili infekcije nemojte koristiti šampon za suvo pranje.
Suvo pranje mačaka ne može u potpunosti zameniti kupanje vodom. Ukoliko se mačka malo više izmaže, neprijatno miriše ili se ućeba spremite toplu kupku i naoružajte se strpljenjem i ljubavlju!
Neke mačke vole vodu
Verovali ili ne postoje i mačke koje prosto obožavaju vodu! Za neke vrste mačaka se veruje da su od svojih predaka, koji su živeli pored vode i često plivaju na primer tigrovi, nasledile ljubav prema vodi. Spisak mačaka koje vole vodu je nešto kraći od onih koje ne vole. Neke mačke sa tog spiska su: turska van mačka, američka kratkodlaka, bengalska mačka, mejn kun i američki bobtejl.
Da li ste vi vlasnik mačke sa dužeg ili kraćeg spiska? Da li uživate u kupanju vašeg ljubimca ili su vam potrebne odredjene fizičke i psihičke pripreme?
Izvori:
https://www.ljubimci.org/odgovori/kupanje-macke-kako-okupati-macku/
https://www.apetit.rs/macke-i-kupanje
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0