Adaptacija deteta na vrtić
🕑 2 min čitanjaVreme je da se dete odvoji od vas i krene u vrtić. Sigurno se pitate kako se taj proces odvija i kako da prođe što bezbolnije. Saznajte više o tome narednim redovima.
Period koji sledi biće jako izazovan, kako za vas tako i za dete. Reakcije mogu biti burnije nego inače, ali nije čudno ni da budete prijatno iznenađeni na koji način protiče adaptacija. Na to kako će se dete adaptirati može da utiče karakter deteta, strah i deteta i roditelja od odvajanja i mnogi drugi..Vrlo je važno da znate da na adaptaciju utiče spremnost roditelja. Ukoliko dete vidi da ste vi tužni, uplašeni i zabrinuti shvatiće to znak da je vrtić mesto u koje ne želi da ide. Opet, ukoliko ste previse optimistični može da protumači kao da ste srećni zbog odvajanja. Potrebno je da mu navedete lepe strane koje vrtić donosi i da pokažete razumevanje za situaciju kroz koju prolazi.
Reakcije na adaptaciju mogu biti: plač, povlačenje u sebe, promene u ritmu spavanja, odbacivanje hrana, ali i agresivnost. One se mogu dešavati i u vrtiću i kod kuće, ali i samo na jednom od ta dva mesta. Dobra vest jeste da su sve te faze prolazne i da prestaju onda kada se dete u potpunosti adaptira na vrtić i polazak u kolektiv.
Stručnjaci kažu da postoje 3 tipa adaptacije:
- Laka adaptacija- traje do dve nedelje i dete se lako uklapa u kolektiv, usklađuje se sa navikama koje su ustaljene u vrtiću in ema burnih reakcija prilikom odvajanja.
- Srednje teška adaptacija- traje više od mesec dana i podrazumeva, kao što joj i sam naziv kaže, teže privikavanje deteta, ali rezulatat je isti kao kod lake adaptacije.
- Teška adaptacija- ovaj tip adaptacije je najređi i nije povezan uvek samo sa konkretnim događajem, odnosno sa samim polaskom u vrtić. Ukoliko je dete prošlo kroz težak period ili bolno odvajanje od roditelja onda se to reflektuje i na polazak u vrtić
Saveti za lakšu adaptaciju ne mogu biti univerzalni, jer je svako dete jedinstveno. Međutim, postoji nekoliko stvari koje možete uradi kakko biste pomogli i detetu i sebi.
- Razgovarajte sa detetom o polasku u kolektiv. Jasnim i kratkim rečenicama mu približite šta se tamo dešava.
- Ukoliko je dete dobilo brata ili sestru ili je prošlo kroz neku traumu savetuje se da se polazak u vrtić odloži.
- Šetajte pored mesta na kojem se nalazi vrtić i pokažite mu decu koja se tu veselo igraju.
- Uskladite dnevni ritam spavanja i obroka sa onim koji je u vrtiću
Pripremite se na to da je dete nespremno i da je retkost da od samog starta prihvati odlazak u kolektiv. Vi, kao roditelji, u saradnji sa vaspitačima ste tu da mu tu veliku promenu olakšate.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0