Tajni jezik pasa – kako se osećaju i šta žele?
🕑 4 min čitanjaPsi ne govore našim jezikom. Međutim, ukoliko ih posmatrate mogu vam davati jasne znakove kako se osećaju i šta žele. Ukoliko se potrudimo da ih bolje razumemo, sigurno će se stvoriti još dublja veza i bolja medjusobna komunikacija.
Kontakt očima
Taj nevin pogled nam je svima dobro poznat. Kad vas pogledaju svojim okicama dali biste im sve na svetu. Profesor i istraživač za veze između psa i čoveka, Philip Tedeschi, tvrdi da psi baš kao i čovek svojim pogledima pokušavaju da razumeju vezu između vlasnika i njih. Pas će gledati u vas da bi vam pokazao ljubav i naklonost, baš kao što bi vas gledala vaša bliska osoba.
Vremenom vaš ljubimac će svoj pogled krenuti da koristi i kada želi nešto od vas, kada je gladan, kada želi pažnju, igru ili možda šetnju. Sigurno ste primetili da kada jedete, da je tu uz vas, što znači da bi i on nešto iz vašeg tanjira ili kada vas u toku igre pogleda širom otvorenih očiju, iz tog pogleda tačno vidite da je “podivljao” i da želi još zabave.
Komunikacija ušima
Psi uz pomoć svojih ušiju često izražavaju emocije koje u tom trenutku osećaju. Ukoliko primetite da su mu uši našiljene na gore ili podignute, to znači da je fokusiran ili uzbudjen. Setite se kako podigne svoje uši kada čuje da šuškate sa kesicom neke hrane ili kada čuje druge pse kako laju, nakon podignutih ušiju sledi akcija.
Kada svoje uši prilepi uz glavu ka nazad, to je jasan znak da je u strahu i da je uplašen. Ovakav položaj ušiju ne uliva poverenje i iskazuje negativne emocije koje mogu dovesti do agresije pasa. Možda ste primetili kako vašem psu stoje uši dok jede, a ima još nekog u okolini, možda drugih pasa ili njemu nepoznatih ljudi.
Postoje situacije u kojima položaj ušiju može da ukaže i na probleme sa ušima, kao što su razne infekcije. Obratite se veterinaru ako vaš ljubimac često češka uši, mlati glavom i trlja uši o pod.
Komunikacija jezikom
Psi jezik koriste prilikom konzumiranja hrane i vode, pored toga oni se uz pomoć njega rashlađuju, oblizuju i ližu sebe ili svog vlasnika.
Nakon što su seumori ili prilikom većih vrućina, pas će svoj jezik ispleziti. Jezik im pomaže kako bi se rashladili i regulisali telesnu temperaturu celog tela, kao što čovek čini znojenjem. Preko površine svog jezika hladan vazduh brže dolazi do njihovog organizma. U letnjim danima jezik napolju je uobičajen, pa se potrdite da uvek ima svežu vodu i da ne bude izložen dugo suncu i visokim temperaturama.
Oblizivanje nakon obroka i vode je uobičajena stvar kod pasa. Pas neće naučiti da koristi maramicu i njihov manir je oblizivanje jezikom kako bi uklonili hranu i vodu sa svojih usana i oko njih. Sa druge strane, oblizivanje koga nema nakon jela, može ukazivati na to da je vaš ljubimac pod stresom. Psi će oblizivanjem pokušati da signaliziraju znak pomirenja prema svome vlasniku ili drugom psu, kako ne bi došlo do agresije prema njemu.
Ukoliko primetite da se vaš pas oblizuje, obratite pažnju na okolinu i da li je u blizini neka pretnja, pokušajte da ga umirite. Skrenite mu pažnju i pomazite ga, dajte mu do znanja da je sve u redu. Oblizivanje može biti i znak mučnine, bol kao i zdravstveni problemi sa usnom dupljom ili zubima, u ovakvim situacijama je najbolje obratiti se veterinaru.
Vlažni i sočni poljupci preko celog lica je nešto što možete očekivati od vašeg ljubimca. Da, to možemo protumačiti kao poljubac, ali taj poljubac može imati jos neka značenja. Obratite pažnju kako vas pas liže po licu nakon što ručate ili večerate. On oseća mirise hrane i želi da vam kaže da i on to želi.
Veterinari govore da ukoliko ližu vaše ruke ili noge pogotovu nakon što se oznojite, to je najčešće znak da im je potrebno soli, jer se u ljudskom znoju prirodno nalazi so. Ipak, pored ovih razloga ne možemo da poreknemo da svojim lizanjem psi iskazuju svoju naklonost i ljubav prema vama i drugim ljudima koji su mu dragi.
Važno je spomenuti da psi svojim jezikom neguju svoju dlaku i kožu, ako primete da su se na nekim mestima isprljati i to je skroz normalno. Ponašanje koje vas treba zabrinuti jeste to da pas često liže sebe bez potrebe da se očisti i to uglavnom na istom mestu na svom telu. To može značiti da mu je dosadno i da je pod stresom. U ovakvim situacijama popričajte sa stručnjacima.
Komunikacija repom
Vrckavi rep i njegovo mahanje nam često govore da je pas lepo raspoložen i srećan, ipak to nije baš onako kako mi mislimo. Mahanje repom pokazuje uzbuđenje, koje može da potiče od sreće ili od straha. Postoje nekoliko načina na koji pas komunicira svojim repićem.
Ukoliko pas podigne svoj rep visoko i snažno ga pomera, to je znak uzbuđenja koje može da znači ,,Jako sam srećan što te vidim” ili ,,Skloni se od mene”. Važno je da prepoznamo signale koje nam pas šalje. Ako je telo ukrućeno u stavu onda nas ne poziva da ga pomazimo, a ukoliko vidimo da su jetelo aktivno i vrcavo, kao da bi vam mahnuo, onda je to znak pozitivnog uzbuđenja.
Visoko podignut rep sa sporijim mahanjem ukazuje da je uzbuđenje nešto niže i isto uz pomoć pozicije tela možemo prepoznati o čemu je reč.
Mahanje repom na nekoj srednjoj visini može biti lagano ili energično. Često umiljati psi koji žele da se pomaze imaju ovakvu poziciju repa, ali ukoliko rep od laganog pomeranja od jednom stane to nije dobar znak i psu sigurno nije do maženja, te može ukazivati na agresiju i strah. Ponovo ćemo uz pomoć celog njegovo tela da pročitamo o čemu je reč. Opuštena vilica, opušteno telo i lagano mahanje u većini slučajeva predstavlja mahanje repom od sreće i zadovoljstva.
Mahanje repom u krug kao ventilator u većini slučajeva pokazuje da je pas srećan zbog pozitivnih osećanja. Ovaj tip mahanja je često odraz prijateljski nastrojenih pasa i na taj način pozdravlja ljude i želi da se sprijatelje sa njima. Rep koji je spušten na dole i blago se pomera ukazuje na strah i nervozu koju pas oseća u tom trenutku.
Ovo su neki od način na koji psi komuniciraju sa nama i šalju nam signale o svojim osećanjima. Pogledajte dobro svog ljubimca i sigurno ćete bolje razumeti šta on zapravo želi i kako se oseća. Komunijacija je veoma važna stvar, koja stvara čvrstu vezu izmedju psa i čoveka.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0