Kako se kao roditelj izboriti sa vršnjačkim nasiljem?
🕑 2 min čitanjaKada postanete roditelj i kada vaše dete krene u školu, pojavljuje se niz izazova. Jedno od njih je i vršnjačko nasilje o kome često i češće ne znamo kako sa njim da se izborimo.
Najpre, kao roditelj treba znati koje sve vrste vršnjačkog nasilja postoje. Vršnjačko nasilje može biti fizičko, psihičko, socijalno i digitalno. Sve vrste su jednako opasne i zahtevaju jednako ozbiljan pristup.
Fizičko nasilje i zlostavljanja je udaranje čvrga, guranje, štipanje, grebanje, gađanje, čupanje, ujedanje, saplitanje, šutiranje, prljanje, uništavanje stvari.
Psihičko nasilje i zlostavljanja je omalovažavanje, ogovaranje, vređanje, ruganje, nazivanje pogrdnim imenima, psovanje, etiketiranje, imitiranje, “prozivanje”.
Socijalno nasilje i zlostavljanja je dobacivanje, podsmevanje, isključivanje iz grupe ili zajedničkih aktivnosti, favorizovanje na osnovu različitosti, širenje glasina. Digitalno nasilje predstavlja uznemiravajuće pozivanje, slanje uznemiravajućih poruka.
Kada se kao roditelj susretnete sa bilo kojim od ovih oblika nasilja, strah, zbunjenost i tuga su potpuno opravdana osećanja. Prvi korak u rešavanju ovog problema jeste razgovor sa detetom. Pokušajte da saznate od kada vaše dete trpi bilo koju vrstu uznemiravanja i otvoreno porazgovarajte o njegovim osećanjima.
Drugi korak koji je možda i dosta intezivniji jeste, obaveštavanje nastavnika o razvoju događaja. Ne treba insistirati ni na čijoj krivici, već na tome da roditelji, zajedno sa nastavnikom otvoreno prikažu šta se događa i da li mogu nešto da učine povodom toga.
Vrlo često roditelji „druge strane“ ni sami ne znaju za problem ili ga nisu na vreme detektovali.
Razgovor vrlo često može biti dobar način da se sazna sve i da se spreči dalje uznemiravanje deteta.
Kada govorimo o digitalnom uznemiravanju, tu su stvari malo drugačije. Kao roditelji, bilo bi korisno da najpre ograničite vreme koje vaše dete provodi na Internetu. Sa decom razgovarajte o tome koje apliakcije koriste i da li na njima dobijaju uvredljive ili bilo kakve govore mržnje.
Za sam kraj, ne zaboravite da je svako suočavanje sa problemom bolje od bežanja od istog. Budite otvoreni, spremni na razgovor sa vašim detetom i napravite atmosferu u kojoj može da se oseća sigurno i poveri vam se.
Izvor: violence.chop.edu
Povezane vesti
Komentariši objavu
Komentari (1)
Zora - 23.02.2023
Najčešće su svi oblici nasilja udruženi. Dete koje trpi nasilje uglavnom bude okrivljeno i osuđeno od strane nasilnika,njihovih roditelja,pa čak i nastavnika,pod izgovorom da je svojim ponašanjem izazvalo to nasilje.