Kako da složite Rubikovu kocku korak po korak?
🕑 4 min čitanjaNiste imali normalno detinjstvo ako nije bilo trauma od izlomljene testerice za šper ploču i od višečasovnog pokušavanja da složite Rubikovu kocku. Možda baš zato što angažuje sve misaone procese, ova najpopularnija svetska slagalica od svog nastanka je bila veliki izazov i merilo inteligencije širom sveta.
Kako je nastala Rubikova kocka i ko je zaslužan za ove glavolomke oko kojih smo sate i sate proveli u razmišljanjima, kao i da li postoji način da je rešite iz bilo kog položaja, konačno ćemo saznati u tekstu koi sledi. A uz malo vežbe, ko zna, možda i oborimo neki od rekorda u brzini rešavanja.
Kako je nastala Rubikova kocka?
Za nastanak čuvene Rubikove kocke možemo da zahvalimo mađarskom pronalazaču i profesoru arhitekture Erneu Rubiku. Kocku koju u svetu znaju i pod imenom Magična kocka ili Mađarska kocka čini 26 manjih plastičnih kocaka koje se vrte oko središnjeg jezgra. Svaka od šest stranica koje čine kocku u rešenom obliku je različite boje.
Erno Rubik, po zanimanju vajar i profesor arhitekture, izmislio ju je 1974. godine, prvobitno kao nastavno sredstvo za svoje učenike kako bi im pomogao da pomognu 3D geometriju. Kasnije ju je usavršavao i počeo da je pokazuje svojim kolegama i prijateljima.
Ono što danas zovemo Rubikova kocka, napravljena je 1977. godine i vrlo brzo se ojavila u prodaji u Budimpešti. Tri godine kasnije kocka je prestavljena u javnosti na sajmu igračaka u Nirnbergu u Nemačkoj 1979. godine i ubrzo je postala prava seznazcija. Ovaj izum je zvanično patentiran i vlasnik ga je prodao Ideal Toy Corp-u 1980. godine, što je bio fenomenalan poslovni potez, jer se do kraja godine igračka prodavala u više od 80 zemalja. Zapadne metropole, London, Njujork i Pariz su bile oduševljene.
Popularnost slagalice je naglo porasla 80-ih godina prošlog veka, a i danas je na istom nivou. Međutim, kako je rešiti?
Kako da složite Rubikovu kocku (korak po korak)?
Kocka se sastoji od šest lica, od kojih je svako prekriveno sa devet nalepnica šest čvrstih boja: bele, crvene, plave, narandžaste, zelene i žute. Kocka se može rotirati na svakoj od tri ose da biste promenili boje nalepnica. Cilj je vratiti kocku u prvobitno stanje gde je svako lice jednobojne uvijanjem i okretanjem kocke.
Zvuči jednostavno, ali zapravo i nije kad imamo u vidu da je broj različitih položaja, njih tačno 43.252.003.274.489.856.000.
Postoji više metoda za rešavanje Rubikove kocke, u zavisnosti od vašeg nivoa i brzine rešavanja, ali jedna od najpoznatijih metoda za rešavanje je takozvana Fridrih metoda.
Ona podrazumeva nekoliko početnih koraka:
- Počinje se od jedne boje, recimo bele i formira se krst.
- Zatim se formira „F2L“ (first two layers), tako što se formiraju dva sloja kocke uz pomoć parova koji se formiraju na prednjoj strani kocke.
- Zatim se formira OLL (orientation od the last layer), tako što se postavljaju boje na zadnjoj strani kocke.
- Na kraju se formira PLL (permutation of the last layer) tako što se postavljaju boje na zadnjoj strani kocke.
Rešavanje Rubikove kocke je zapravo niz algoritama, koje najbolje možete naučiti na najpopularnijem videu na youtube-u, koji je alfa i omega svakog početnika:
Vrste Rubikovih kocki
Postoji nekoliko različitih vrsta Rubikovih kocki, svaka sa svojim specifičnostima i težinom rešavanja, pa da pogledamo koje su.
- Klasična Rubikova kocka – 3×3. Ova kocka je najpoznatija i najrasprostranjenija vrsta Rubikove kocke. Ona se sastoji od šest kockica sa po šest boja, svaka sa svojom stranom.
- Pyraminx – Ova kocka je manja od klasične kocke i ima samo tri sloja. Ona je lakša za rešavanje, ali i dalje zahteva određene veštine.
- 2×2 Rubikova kocka – Ova kocka je još manja od Pyraminxa i ima samo dva sloja. Lakša je za rešavanje.
- 3×3 Rubikova kocka sa sklopivim kockicama – Ova kocka je klasična 3×3 Rubikova kocka, ali sa sklopivim kockicama. Slagalica je teža za rešavanje jer se kockice sklapaju i rasklapaju prilikom rešavanja.
- Mirror Cube – Ova kocka je slična klasičnoj Rubikovoj kocki, ali sa sjajnim površinama koje se ogledaju. Ova kocka je teža za rešavanje zbog složenosti ogledanja boja.
- Ghost Cube – Ova kocka se sastoji od osam kockica koje se mogu okretati na više načina, a ima i dodatnu složenost u obliku nevidljivih boja.
- Rubikova kocka sa više slojeva – postoje rubikove kocke sa više od tri sloja, što daje još veću složenost rešavanja.
- Rubikova kocka sa različitim oblicima – Ovde se misli na Rubikovu kocku koja nije kvadratna nego ima različite oblike kao što su kocka sa osam strana, kocka sa šest strana…
I svaka je na svoj način izazovna za rešavanje.
Takmičenja u rešavanju Rubikove kocke
Rubikova kocka ostaje klasična, izazovna i zabavna igračka za ljude svih uzrasta. Njena popularnost je porasla do te mere da je postala takmičarski sport, a takmičenja u speedcubingu su počela da se održavaju širom sveta.
Trenutni svetski rekord u rešavanju Rubikove kocke drži Yusheng Du sa 3,47 sekundi.
Međutim, nedavno su naučnici sa Univerziteta Kalifornije u Ervajnu otkrili kako je sistem veštačke inteligencije za nešto više od 1 sekunde rešio Rubikovu kocku.
Takođe pojavio se nedavno snimak kako je Chat GPT uspeo sam da reši jako brzo Rubikovu kocku. Sve što je potrebno je da pomoću aplikacije Asolver na telefonu snimite sve strane kocke, da biste dobili prikaz šta treba da uradite kako biste je u potpunosti složili.
Budući da je u osnovi rešavanja kocke algoritam, nije ni čudo što se veštačka inteligencija lako snalazi u ovoj igri, nalazeći najbrži način (uvek u manje od 20 poteza da je reši).
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0