Koliki je normalan šećer u krvi i kako ga brzo spustiti?
🕑 3 min čitanjaPovišen šećer u krvi česta je bolest kod ljudi, a mnogi i ne znaju da je imaju. Šećer u krvi može dovesti do različitih problema, zato je važno da kada otkrijete da imate visok ili nizak šećer u krvi, odete da uradite analize i posavetujete se sa lekarom.
Šta je glukoza i zašto je važna?
Monosaharid (Glukoza) je jednostavni šećer. Ljudsko telo koristi glukozu kao izvor energije i pokretač procesa u telu. Glukoza se kreće kroz telo, a preuzimaju je mišićna i druga tkiva. U tome joj pomaže insulin – bitniji hormon koji utiče anaboličkih procesa u ljudskom telu.
Postoji povišen šećer u krvi (Hiperglikemija) i nizak (Hipoglikemija). Oba treba shvatiti ozbiljno.
Hiperglikemija
Predstavlja povišen šećer u krvi od normalnog. Stanje hiperglikemije nastaje usled nedovoljne količine insulina i prevelikog unosa ugljenih hidrata. Takođe, na pojavu mogu da utiču i stres, razne infekcije, trudnoća i preveliki fizički napor.
Hipoglikemija
Suprotno od prethodnog stanja, hipoglikemija je nizak nivo glukoze. U nedostatku glukoze kod hipoglikemije, simptomi početne faze najčešće su vrtoglavica, drhtavica, umor i znojenje.
Ako zanemarite simptome, može doći do pogoršanja stanja, a tada ćete se susresti za zamućenim vidom, usporenim govorom i gubitkom svesti. Za stanje hipoglikemije važna je odgovarajuća terapija.
Za osobe koje imaju dijabetes, pad šećera u krvi je posledica neredovne ishrane, prekomerna količina alkohola, nedostatak ugljenih hidrata, teške fizičke aktivnosti i velike doze insulina.
Kako se otkriva šećerna bolest?
Najveći problem kod dijabetesa je to što se razvija uglavnom neprimetno. Zato se dešava da se kod nekih šećerna bolest razvija skroz, što onda zahteva određene vrste terapija. Čim uočite neke simptome idite da uradite analize. Ne mora nužno da znači da imate dijabetes, ali neće škoditi da se uverite u to.
Analiza krvi i glikoziliranog hemoglobina (HbA1c) jedini je način da utvrdite da li imate dijabetes.
Analiza krvi
Analiza se radi na prazan stomak i minimum 8 sati pre vađenja krvi. Konzumiranje vode je dozvoljeno. Ako nalaz pokaže nivo šećera u krvi veći od 7.0 mmol/L, pacijent je obavezan da uradi OGTT test – test opterećenja glukozom.
Analiza HbA1c
Pri analizi glikoziliranog hemoglobina, osoba nema potrebe da se uzdržava od hrane i pića. Cilj testa je da pokaže na prosek i nivo šećera u krvi tokom protekla dva, tri meseca. Meri se nivo šećera u krvi vezanog za hemoglobin. Ako dva i više testa pokažu nivo od 6.5% ili veći, to je znak pojave dijabetesa.
Normalna vrednost šećera u krvi
Za normalnu vrednost šećera u krvi smatra se nivo između 3.5 mmol/L i 5.6 mmol/L. Vrednost od 5.6 mmol/L do 6.9 mmol/L tretira se kao stanje predijabetes. Svaki veći nivo glukoze pokazuje dijabetes.
Treba istaći da je precizno utvrđivanje neophodno uraditi najmanje 2 testa. Samo tako ćete biti sigurni. Takođe, ako merite šećer u krvi, a da niste napravili pauzu od 8 sati, nemojte se iznenaditi ukoliko je šećer veći. To ne znači nužno da imate dijabetes.
Kako brzo spustiti šećer u krvi?
Najbrži način da brzo spustite šećer u krvi je pijete vodu. Ovo važi u slučajevima da nemate pri sebi insulin ili propisane lekove. Voda razblažuje krv i koncentraciju glukoze. Nije na odmet da prošetate malo na svežem vazduhu.
Vodite računa da glukozu ne smanjite prebrzo, jer može doći do kontra-efekta. Isto tako, povišen šećer u krvi smanjuje se uzdržavanjem od hrane.
Sa koliko šećera u krvi se pada u komu?
Dijabetesna koma nastaje kao posledica previsokog ili preniskog šećera. Ovo stanje je veoma opasno, a najčešće se javlja kod starijih ljudi i hroničnih bolesti. Ni slučajno nemojte dozvoliti da nivo šećera u krvi bude previsok. Sve se može regulisati i kontrolisati. Najvažnije da promenite i držite se pravilnog načina ishrane.
Tabela za šećer u krvi
Kod nas se za merenje glukoze koristi mmol/L. Vodite se tom kolonom.
Foto:Shutterstock
Ažurirano: 10.06.2024
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0