Kako da same izbelite zavese?
🕑 4 min čitanjaMa koliko volimo širok i otvoren prostor, još više volimo privatnost i na različite načine je negujemo. Zavese i draperi su idealni za to. Ukoliko nemamo puno problema sa radoznalim komšijama i nije nam potreno dodatno zamračivanje, obične zavese će biti sasvim dovoljne da nam obezbede privatnost..
Zavese seizrađuju od prozirnijih tkanina, ležernije su i manje formalne od drapera. U zavisnosti od večličine prostorija i našeg ukusa, zavisi kako ćemo ih postaviti i u kojoj dužini.
Za početak – ono što tkanini daje punoću i razigranost jeste takozvano faltanje ili nabori. Za opušteniji tj. neformalniji izgled koristimo onu dužinu kod koje je donja ivica zavese pola centimetara iznad poda (takozvani „kiss the floor“ izgled). Ako pak želite nešto elegantniji izgled dopustite zavesama da kreiraju tzv. “baricu” i udobno se razbaškare po Vašem podu. To izgleda jako lepo, ali može da bude nepraktično, naročito ako imate kućnog ljubimca.
Međutim, za lepotu zavesa najbitnija je boja. Ako su zavese bele (ili svetle boje što je najčešći slučaj), najbitnije je da se ta bela boja što duže održi.
Zbog prašine i duvanskog dima bele zavese brzo izgube boju i poprime žućkast ili sivkast ton. Na dugačkim zavesama to se posebno vidi i može da učni zavese starim i neuglednim. Zavese koje su izgubile boju čine da cela prostorija izgleda zastarelo i neuredno, ali postoji nekoliko jednostavnih načina da vratite blistavu belinu.
Zavese možete da izbelite same kod kuće. Najbolji deo je što sve sastojke već imate u kući i što je proces veoma lak.
Za početak, ukoliko zavese nisu duže vremena bile oprane ili primećujete da su upile mnogo duvanskog dima, posivele ili požutele, potopite ih u hladnu vodu kojoj ste dodali šaku soli.
Industrijski izbeljivači za zavese
Nekad ni dodavanje specijalizovanih izbeljivača često nije dovoljno da nekada bele zavese ponovo dobiju staru boju. Moderna hemijska industrija nudi veliki izbor izbeljivača sa efektima izbeljivanja i dodatnog uklanjanja mrlja.
Prilikom izbeljivanja pridržavajte se priloženih uputstava za kupljeni proizvod i pridržavajte se pravila hemijske zaštite. Ali zapamtite da česta upotreba hemikalija uništava vlakna tkanine čak do stvaranja rupa.
Hemijski izbeljivač se dodaje zajedno s praškom za pranje u dozer za pranje ili se zavesa nakon pranja posebno namače 20-30 minuta u izbeljivaču. Dobro isperite.
Domaći izbeljivači za zavese
Svi proizvodi za izbeljivanje obično su dostupni u svakoj kući i koristile su ih još nše majke i bake. Oni su jeftini, način primene je jednostavan čak i za mlade domaćice, napori su minimalni, a rezultat je snežnobeo i sjajan. Vrlo je važno da kućni izbeljivači ne dovedu do alergijskih posledica, tako da je dobro da sve unapred proverite.
So
Proces beljenja zavesa kuhinjskom solju je dug, ali efikasan. Dodajte tri do četiri kašike soli u jednu meru deterdženta za veš. Potopite zavesu u ovaj rastvor i ostavite da tako odstoji tri do četiri sata, ili najbolje da prenoći. Nakon pranja, razmutite so u vodi, pa još jednom isperite zavese. Blistaće kao da ste ih tek kupili!
Soda bikarbona
Sve što je potrebno da uradite jeste da u prvi deo dozera za prašak za veš stavite 20 grama sode bikarbone (bez dodavanja praška za veš), a u bubanj veš-mašine jednu tabletu acetil-salicilne kiseline (koju možete naći u lekovima kao što su aspirin, kardiopirin i slično). U odeljak za prašak, u drugi deo dozera, sipajte uobičajenu količinu deterdženta, odaberite program na 30 stepeni i pustite mašinu da opere zavesu.
Soda-bikarbona će pomoći da nestanu svi neprijatni mirisi koji su se uvukli u zavesu, a tableta acetil-salicilne kiseline će izvući sivilo, odnosno žuti ton iz zavesa, pa će one opet postati bele kao sneg.
Veš-plav (našim bakama dobro poznato sredsvo za izbeljivanje)
Potrebno je da prethodno opranu zavesu potopimo u posudu za izbeljivanje, u kojoj se jedna kapa plave boje rastvori u 10 litara vode. Proveravamo otopinu na odsustvo sedimentnih grudvica koje mogu uzrokovati mrlje na tkanini. Zavesu naizmenično ispiremo u veš-plavom rastvoru, a zatim u vodi. Kada perete u automatskoj mašini, dodajte plavi poklopac u posudu za sredstvo za ispiranje.
Skrob (štirak)
Za naše majke i bake postoji jedno pravilo – tkanina nije oprana, ako nije oprana ako nije poštirkana. Ovo je još jedan jeftin i efikasan način da izbelite zavese. Skrob se koristi se nakon pranja. Prvo zavese je potrebno da operete na uobičajen način, a zatim uzmite čašu skroba i razblažite ga u lavoru tople vode. Potopite zavese u rastvor da odstoji pet do šest sati. Nemoje je jako cediti, samo je izvadite iz lavora, okačite iznad kade da “okapa”, a potom na prozore. Ne samo da će biti blistavo bele, već će i izgledati kao da ste ih upravo ispeglali! A tek miris!
Sapun za pranje rublja
Briket sapuna za pranje rublja narendajte na krupno rende i sipajte u metalnu posudu s vodom. Pustite da smesa provri i sklonite sa šporeta. Ohladite otopinu sapuna razređivanjem sa hladnom vodom dok se ne dobije topla smesa. Potopite zavese u njega preko noći. Operite zavese ujutro i dobro isperite. Biće sveže i kao nove.
Izbeljivanje najlonskih zavesa
Najlonska zavesa, uz svu svoju strukturnu čvrstoću, zahteva pažljiv pristup prilikom pranja i izbeljivanja. Izuzetno je osetljiva na hemikalije, pa se ne može prati izbeljivačem.
Zavesa od poliestera je vrlo osetljiva, stoga zahteva pažljiv pristup i pri pranju i pri izbeljivanju. Ne zagrevajte vodu iznad 40 stepeni za oba procesa. Za izbeljivanje je prikladno potapanje u briljantno zelenoj, plavoj, soli ili vodonik peroksidu s amonijakom.
Zavese možete oprati ručno ili u mašini, idealno je na 30 stepeni, ali ako su u pitanju bele pamučne zavese, možete izabrati i program na 40 stepeni. Zavese od markizeta, poliestera ili mešavine – možete oprati ručno ili u mašini, na 30 stepeni, sa što manjim brojem obrtaja.
Stiže proleće i generalno čišćenje kuće. Sačuvajte ove savete, sigurni smo da će vam pomoći.
Foto:Shutterstock
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0