Začini na terasi – kako da spojite lepo i korisno
🕑 4 min čitanjaVerovatno ste pomislili da je za uzgajanje jestivih biljaka potrebna velika bašta, puno prostora i truda. Međutim, da li znate da začine koje redovno koristite u ishrani možete da uzgajate na vašoj terasi, u saksiji, i da vam budu pri ruci kad god vam zatrebaju u kuvanju?
A osim što divno mirišu i imaju praktičnu korist u ishrani, neke od tih biljaka imaju i prelepe cvetove. Zato pored ukrašavanja terase na kakvo ste do sada navikli, krenite sa uzgajanjem jestive bašte na terasi.
Da biste uzgajali začine na terasi, potrebno je da odaberete one biljke kojima će odgovarati uslovi koje imate. Pregledajte dobro prostor i isplanirajte mesto za vaše začine. To treba da bude mesto sa optimalnom prirodnom svetlošću, kao i dovoljno prostrano mesto koje će omogućiti začinima da se razvijaju i rastu.
Za početak nabavite saksije i kvalitetnu zemlju koja je izdrenirana i nahranjena hranjivim materijama. Mi ćemo vam pomoći u odabiru biljaka.
Bosiljak na terasi
Nema tog preliva ili salate za koji dobri kuvari neće iskoristiti bosiljak. Kada na to dodamo njegova lekovita svojstva koja pomažu pri varenju teške hrane ili smanjenju stresa, jasno je zašto želimo da ga imamo uvek pri ruci. A tek što miriše!
A to je zapravo i toliko lako, da se uzgajanje bosiljka preporučuje čak i početnicima koji nemaju puno iskustva u baštovanstvu. Sve što vam je potrebno je jedna saksija i prirodna svetlost, pa bosiljak možete gajiti i u zatvorenom prostoru, na prozoru kuhinje.
Bosiljak ne voli vetar ili promaju, a odlično uspeva tamo gde je toplo.
Ruzmarin na terasi
U mediteranskoj kuhinji ne možete da spremite jela od mesa, a da ne iskoristite ovaj izuzetno aromatičan i pikantan začin. Zbog svog mirisa koji daje specifičan ukus jelu, od davnina je deo kuhinje svakog iskusnijeg kuvara. Još kada s pomeša sa maslacem i peršunom, dobija se savršeni preliv za piletinu ili divljač.
Ruzmarin se vrlo lako uzgaja u saksijama na terasi, a kako su mu listovi izdašni i kako brzo raste, nećete želeti da propustite mogućnost njegovog uzgajanja na terasi. Ne traži puno prostora i lak je za održavanje.
Njegova jedina mana je što ne trpi hladnoću, pa se tokom zimskih meseci mora unositi u zatvoreni prostor.
Nana na terasi
Nana je odličan začin u kulinarstvu koji, osim što obogaćuje aromu jela, pruža i neizmerna lekovita svojstva. Znate već da je čaj od nane jako dobar za ublažavanje stomačnih tegoba. Ali koliko je sveža nana dragocena u pripremama ovsene kaše, smutija i kao dodatak jelima od mesa – to znaju pravi profesionalci. Listići nane su izuzetno aromatični i zato se koristi svega nekoliko listića pri pripremi jela.
Nana je odlična za uzgajanje na terasi. Traži dosta vlage i zemlju bogatu nutrijentima. Inače je vrlo invazivna, raste i razvija se brzo, tako da ćete imati zalihe i za komšiluk.
Mirođija na terasi
U svakoj čorbi, zar ne? Biljku koja daje miris i ukus svakom jelu, trebalo bi imati pri sebi u svakom trenutku. Dodajmo i to da mirođija ima puno lekovitih svojstava, pa utiče na smanjenje stresa, nervoze i nesanice.
Mirođija u saksiji se lako gaji. Ako joj obezbedite optimalne uslove, biće izdašna i darovaće vas obilnim rastom. Pre svega, ona zahteva 6 do 8 sati sunčeve svetlosti. Ukoliko nije dovoljno na suncu, potrebno joj je obezbediti dodatno osvetljenje. Takođe, ona ne trpi velike vrućine. 18 stepeni su joj idealni i zato najviše napreduj u proleće i jesen. Takođe, zemlja mora da bude dobro nahranjena i izdrenirana.
Origano na terasi
Ovaj začin dolazi sa Mediterana i nezaobilazan dodatak je paradjz sosu koji često upotrebljavamo za pripremanje pica. Međutim, malo ko zna da osim široke upotrebe u kulinarstvu, origano ima i blagotvorna dejstva zbog čega se upotrebljava i u medicinske svrhe. Ima antioksidacijska sredstva, odličan je za probavu, a koristi se i kao analgetik.
Za uzgajanje origana na terasi, uzmite saksiju prečnika oko 20 cm. Zemlja može biti obična koju koristite i za cveće, ali joj možete dodati ljuske od jajeta ili perlit. Zasadite samo koren, vodeći računa da ne zahvatite i stabiljku. Idealna temperatura za origano je od 18 do 21 stepen, a noću od 13 do 16 stepeni. S obzirom da dolazi sa Mediterana, jasno je da voli sunce, voli toplotu i zimi ga je potrebno unositi unutra. Ako želite da brže napreduje, ne zaboravite da ga redovno podrezujete.
Lavanda u saksiji
Svima su prve asocijacije na lavandu široka ljubičasta polja u Provansi. Međutim, malo ko zna da se lavanda može uspešno uzgajati i u saksiji. Kako i ova biljka dolazi iz toplijih krajeva, potrebno je da joj obezbedite dosta svetlosti (oko 8 sati dnevno) i optimalnu temperaturu. Ne traži vlažnu zemlju, čak se preporučuje da se zemlja dobro isuši između dva zalivanja. Tokom zime, unesite saksiju unutra.
Lavanda ima brojna aromatična svojstva, pa se u kuhinji najviše koristi tokom pripremanja torti i kolača.
Ljute papričice
Ako za vas jelo nije ukusno, ako bar nema blagu žicu ljutog, sigurno znate da ljute papričice (feferone) možete da uzgajate a terasi tokom cele godine. Plodovi su crvene, žute ili zelene boje i mogu da budu izuzetno dekorativni. Kao da imate žbun cveća koji se jede i poboljšava ukus svakom jelu.
Možete ih posaditi iz semena, ili kupiti sadnice. Kako god da odlučite, znajte da im je potrebno redovno zalivanje, dosta toplote i sunca.
Timijan u saksiji
Timijan ima široku primenu u kulinarstvu. Pojavljuje se u više različitih vrsta, od kojih je najpoznatija majčina dušica. Može se koristiti kao začin za jela od mesa ili za ribu. Ide savršeno uz beli luk, paradajz i masline, pa ga o čini jednim od glavnih začina mediteranske kuhinje.
Uzgajanje timijana na terasi ne zahteva ništa posebno. Jedna saksija prave veličine koja ne bi ugušila sadnicu, dosta svetlosti, nahranjeno zemljište i redovno zalivanje. I imaćete suvi začin za sve vreste mesa, pica i jela.
Proleće je idealno vreme da preuredite vašu terasu za boravak na otvorenom, a uzgajanje začina je prilika da obezbedite aromatične mirise na vrlo jednostavan način.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0