Kako da pospremite životni prostor po savetima čuvene Mari Kondo
🕑 5 min čitanjaDa li se i vama dešava da izgubite puno vremena tražeći neki komad odeće po garderoberima, upravo onda kad ste u najvećoj žurbi? Da li vam je poznata scena jutarnje panike kad svi izlazite iz kuće, a ne zna se gde su čiji ključevi, telefoni, rančevi…? Ili možda glasno uzdahnete kad bacite pogled na police pune raznih sitnica sa kojih treba obrisati prašinu, pa onda ipak odustanete i ostavite sve to za neki drugi put?
Postoji li način da organizujete svoj životni prostor tako da vam pospremanje ne bude više mučna obaveza? I još da pritom smanjite svakodnevni stres i unesete harmoniju u svoj, kao i u život vaše porodice?
Mari Kondo nas uverava da postoji rešenje.
Ko je Mari Kondo?
Verovatno ste već negde pročitali ili čuli o tome čime se Mari Kondo bavi. Japanska ekspertkinja za raspremanje i autorka bestselera na listi Njujork tajmsa “Magija pospremanja koja će vam promeniti život“, doživela je 2014. godine ogroman uspeh, a njena metoda pospremanja KonMari je i tema veoma gledane serije na Netfliksu “Tidying Up with Mari Kondo“.
Zašto je pospremanje uopšte bitna tema
Svako od nas ima svoj način uređivanja i pospremanja životnog prostora. Bilo da smo gledali kako to rade oni uz koje smo odrastali, pa smo usvojili njihov postupak, bilo da smo pronašli metod koji je svojstven upravo nama, odnosno prostoru i uslovima u kojima živimo. Ali gotovo niko od nas ne smatra taj zadatak nekom naukom. Kad se u kući dostigne određeni nivo haosa koji nam postane nepodnošljiv, zasučemo rukave i krenemo u borbu, dok ne uspemo da je vratimo u neku ravnotežu u kojoj se lakše diše.
Veoma malii broj nas to radi sa zadovoljstvom i uz pesmu. Svi, međutim, odahnemo sa olakšanjem kad to obavimo, jer znamo da nam sledi nekoliko dana uživanja u postignutom, osećamo se rasterećenije i zadovoljnije. Nažalost, to zadovoljstvo ima kratak rok trajanja, i u većini domaćinstava, naročito u onim brojnijim, haos ubrzo nađe način da ponovo zablista u punom sjaju.
Mari Kondo nas svojim savetima uči kako da značajno produžimo period harmoničnog stanja u našem domu, i daje nam konkretna i jednostavna uputsta da uspešno promenimo postupak raspremanja .
Šta je revolucionarno u metodi KonMari?
Najpre, njena metoda je inspirisana japanskim minimalizmom kao životnim stilom, a cilj joj je da nam dom bude ispunjen stvarima koje u nama bude radost i doprinose da budemo smireniji i fokusirani na ono što nam je važno.
Ono što ovu metodu čini jedinstvenom je činjenica da raspremanju ne pristupamo prostoriju po prostoriju, niti deo po deo (komoda, garderober, fioke…), kao što najčešće radimo, već prema kategorijama – odevni predmeti, dokumenta i papiri, ukrasi i sitnice…
Ako smo na primer rešili da krenemo od raspremanja odeće, potrebno je da na jednom mestu grupišemo sve što imamo u garderoberima, fiokama, kesama ili kutijama sa sezonskom garderobom svuda po kući.
Pre
Posle
Sledeći korak je verovatno najteži: sortiranje. Potrebno je da razdvojite stvari na tri gomile – pokloniti ( ili reciklirati) / prodati / zadržati. Ako ste neodlučni koje stvari treba zadržati, što će u početku procesa verovatno biti često, zapitajte se da li ste u poslednjih godinu dana koristili taj odevni predmet, kao i da li on ima neku sentimentalnu vrednost za vas. Ako je odgovor na oba pitanja negativan, vreme je da se rastanete od njega. Mari Kondo čak savetuje i da mu se zahvalite za vreme koje je proveo sa vama i bio vam od koristi – zvuči preterano, verovatno je deo japanske kulture življenja, ali ništa vas ne košta da probate. Možda će vam biti lakše da se oprostite od nečega što predugo čuvate a više nema nikakvu funkciju.
Ono što ste odlučili da zadržite rasporedite što preglednije, najbolje u jednom ormanu ako je moguće, da vam sve uvek bude brzo dostupno. Na ofingere okačite samo po jedan komad garderobe, na police i u fioke dodajte korpice i platnene kutije sa pregradama koje su vrlo praktične i olakšavaju kako sortiranje, tako i bolju preglednost. Možete ih pronaći u većim prodavnicama nameštaja ili napraviti sami od kutija za cipele.
Ako ste inspirisani da idete do detalja, Mari Kondo ima čak i predloge kako da sklapate stvari da bi ste što bolje organizovali prostor koji vam je na raspolaganju.
Isti metod grupisanja, sortiranja i oslobađanja viška predmeta primenite i na ostale kategorije u kući – knjige, kancelarijski pribor, papirologiju, ukrase i uspomene…
Pravila za uspešno pospremanje
- Dobro isplanirajte i ozbiljno pristupite pospremanju. Za ovaj metod će vam trebati mnogo više vremena nego za dosadašnje pospremanje, ali će i rezultat biti neuporedivo bolji i trajan. Autorka priručnika smatra da je ovaj korak najvažniji, da se radi o drastičnoj promeni vaših navika i da je zaista potebno naći dobru motivaciju. Njen predlog je da je najbolje odvojiti čitavu nedelju i preurediti više kategorija odjednom. Ako ne želite da svoj odmor provedete u sređivanju kuće, onda odvojite jedan vikend za jednu kategoriju stvari. Naravno da je potrebno vreme za ovu aktivnost individualna stvar, ali je u svakom slučaju važno zadati sebi rok za završetak svake etape.
- Zamislite kako treba da izgleda prostor idealan za vaš stil života. To će vam pomoći i kod odluke koje stvari da zadržite, a kojih da se odreknete.
- Pospremajte po kategorijama. Kada sređujemo sobu po sobu, postoji tendencija da zadržimo više nepotrebnih stvari.
- Pridržavajte se uvek istog postupka, i sortirajte svaku stvar u kategorije za poklanjanje, prodavanje ili zadržavanje.
- Za svaki komad se zapitajte da li vam donosi radost i zadovoljstvo.
- Zahvalite se svakom komadu od koga ste odlučili da se rastanete na tome što vam je bio od neke koristi.
Višestruke koristi KonMari metode
Kakve promene možete da očekujete ako istrajete u odluci da se posvetite ovom ne baš tako jednostavnom zadatku?
Kao prvo, zadovoljstvo i ponos što ste obavili jedan važan posao za sebe.
Zatim, pošto ste uklonili sve one stvari bez funkcije, koje su samo zatrpavale prostor u kome živite, osećaćete se rasterećenije i fizički i mentalno. Znaćete tačno gde šta stoji, biće manje nervoze i rasprava oko zaturenih stvari.
Prostor koji nije zakrčen stvarima je mnogo lakše održavati i čistiti. Uštedećete na vremenu koje možete da posvetite sebi ili svojoj porodici.
Mnogi koji su usvojili ovu metodu čak primećuju i da su postali ekonomičniji. Činjenica da ste uspeli da se odreknete suvišnih stvari će vas naterati da dobro razmislite svaki put kad kupujete nešto novo. A i znaćete u svakom trenutku gde stoji ono što imate, koliko imate i šta je to što vam fali.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0