Prvo putovanje avionom: Kako se snaći na aerodromu?
🕑 5 min čitanjaDanas sve više ljudi koristi avion kao prevozno sredstvo. Osim što nema bržeg prevoza, često avionski transport bude i finansijski najpovoljniji, ako se karte rezervišu na vreme. Čak i prekookeanska putovanja više nisu tako skupa i nedostupna. Takođe, postoji veliki broj niskobudžetnih avio-prevoznika koji nude svoje usluge po daleko nižim cenama od regularnih.
Međutim, pre nego što dođemo do samog leta i sednemo na svoje mesto u avionu, potrebno je da prođemo kroz aerodromski terminal. Procedure na međunarodnim aerodromima mogu biti stresne i duge za svakog ko prvi put putuje avionom. Posebno stresno može biti za solo putnike koji sa nestrpljenjem čekaju svoj prvi let i nemaju previše iskustva i pravu sliku o tome kako izgleda ukrcavanje na avion.
Da biste bolje razumeli čitavu proceduru koju morate proći na aerodromu, evo našeg kratkog vodiča koji će vam pomoći da se lakše snađete.
Kako stići do aerodroma i šta nakon sletanja?
Do aerodroma možete doći svojim autom, autobusom, taksijem, korišćenjem usluga aerodromskog transfera ili limo servisa. Naravno, najjeftiniji je autobuski prevoz redovnim gradskim linijama, ali je najudobniji svakako limo servis. Rezervišite vozilo kojim ćete se odvesti do aerodroma što ranije i uračunajte dodatno vreme, kako zbog moguće saobraćajne gužve ne biste zakasnili na let.
Isto tako, ako nemate prijatelja koji bi vas sačekao na aerodromu, dobro bi bilo i da unapred obezbedite prevoz koji će vas nakon sletanja odvesti do vašeg krajnjeg odredišta. Raspitajte se o redu vožnje gradskih autobusa, ako želite da ga koristite. Na parkiralištu pored aerodroma se obično nalaze taksi vozila, ali to je u većini slučajeva najskuplja varijanta.
Jedna od opcija je i iznajmljivanje automobila. Ako se odlučite za ovu opciju, obavezno rezervišete rent a car vozilo na vreme. Sa ili bez vozača, rent a car vozilo će vas sačekati odmah po sletanju na aerodrom Niš ili Beograd, ispred samog izlaza iz zgrade terminala. Razlog rane rezervacije je velika potražnja za ovom vrstom usluge, pogotovo tokom letnje sezone i za vreme vaskršnjih i božićnih praznika, kada su gužve najveće.
Budite na aerodromu dva sata pre zakazanog leta
Potrudite se da na aerodrom stignete najmanje dva sata pre poletanja aviona. Ako po prvi put letite, verovatno ćete se zapitati zašto toliko rano da dođete na aerodrom, ali postoji više razloga za to. Pravovremeni dolazak će vam omogućiti više vremena da odložite svoj prtljag, odete do kontrolnog punkta za bezbednosnu proveru, kupite sitnice poput sendviča ili flašice vode i na kraju, da pronađete svoj izlaz. Veliki broj avio-kompanija nameće stroga pravila kada je u pitanju vreme prijema putnika i prestaje da prihvata čekiranje najmanje 30 minuta pre poletanja.
S obzirom da prvi put putujete avionom, ako niste sigurni u neku od procedura, nemojte se libiti da zamolite aerodromsko osoblje da vam pomognu oko snalaženja. Uostalom, aerodromski službenici su plaćeni za to, i tu su upravo da bi pomogli putnicima. Lepo im objasnite da prvi put letite i da niste sigurni šta sledeće treba da uradite.
Prijavite se – Krenite ka šalteru avio kompanije kojom letite
Nakon što prođete ulaz na aerodrom, uputite se prema šalteru avio kompanije čijim avionom letite. Predajte pasoš i sačekajte da vam odštampaju kartu koju ste rezervisali. Dobićete Boarding Pass ili kartu za ukrcavanje u avion. Ako imate prtljag, predajte ga. Na kraju, šalterski službenik će vam reći sa kog gejta leti vaš avion. Ako se to još uvek ne zna, onda će vas zamoliti da pratite red letenja koji se pojavljuje na ekranima postavljenim na aerodromu. Nakon što saznate gejt, uputite se ka njemu.
Pripremite se za proveru dokumenata i pasošku kontrolu
Prva kontrola je pristupna, gde se proverava da li imate pasoš, kartu ili bilo koji drugi dokument, poput osiguranja, koji vam je potreban za let. U slučaju da vam nešto nedostaje, osoblje aerodroma će vam ukazati na nedostatak dokumenta.
Druga kontrola je pasoška. Nju obavljaju pripadnici MUP-a. Sve što treba da uradite je da predate pasoš i možda odgovorite na par pitanja, ukoliko vas išta budu pitali. Obično su to formalna pitanja o tome kuda ste krenuli i koja je svrha vašeg putovanja. Nakon što prođete pasošku kontrolu, u vašoj putnoj ispravi će stajati pečat kojim se potvrđuje da možete nastaviti dalje. Baš kao što dobijete pečat u pasošu kada prelazite granicu automobilom. Po završenoj pasoškoj kontroli ulazite u transfer zonu.
Transfer zona – očekujte duže zadržavanje nego na prethodne dve kontrole
Između pasoške i bezbednosne kontrole na svim aerodromima u svetu nalazi se transfer zona. Zavisno od aerodroma, u ovoj zoni putnicima su dostupni različiti sadržaji koji će pomoći da im brže prođe vreme dok čekaju svoj let. Obično su to kafići, restorani, prodavnice suvenira, Duty Free Shop-ovi. Najbolje vazdušne luke imaju čak i mini parkove, gde se možete opustiti dok čekate vaš let. U ovoj zoni se obično provodi najviše vremena.
Dakle, ovde možete kupiti nešto na free shop-u, popiti kafu ili pojesti sendvič pre nego što se uputite ka gejtu. Tamo stižete praćenjem putokaza i strelica koje pokazuju pravac kretanja ka gejtu koji vam stoji na karti.
Poslednja kontrola – bezbednosna
Na gejtu će vas sačekati i poslednja kontrola, ona najdetaljnija, bezbednosna. Aerodromski i policijski službenici će zatražiti od vas da pokažete kartu, a zatim i da prođete kroz detektor metala. Pre toga sve predmete kao što su metalni novac, torbice, jakna, mobilni telefon, laptop i kaiš, moraćete da stavite na pokretnu traku. Takođe vodite računa o tečnosti koju prenosite, dozvoljeno je da ponesete maksimalno 100ml, osim ako je niste kupili na aerodromu. Ukoliko se službenicima MUP-a učini da je nešto sumnjivo zamoliće vas da otvorite torbicu i pokažete šta se u njoj nalazi.
Ukoliko detektor metala ne “zapišti” i policajci kažu da možete proći, uzimate vaše stvari sa pokretne trake i čekate da se objavi ukrcavanje u avion. Ponekad vas službenici MUP-a mogu pregledati ručnim detektorima metala. To je normalna procedura i ne treba da vas zbuni.
Sačekajte objavu za ukrcavanje
Kada čujete objavu za ukrcavanje u avion, krenite prema prolazu i predajte opet pasoš i kartu osoblju koje će ih skenirati. Zatim nastavite put ka mostu koji vodi u avion. Prilikom ulaska u avion stjuardese i osoblje letilice će vam ponovo tražiti kartu na uvid i poslati vas na vaše mesto. Sedite dok se svi putnici ne ukrcaju. Nakon toga, ako vidite da ima slobodnih mesta a vi biste vaše iz nekog razloga promenili, obratite se stjuardesi.
Na kraju ćete dobiti instrukcije da se vežete i objaviće se poletanje aviona. Ako se javi blagi strah od letenja, to je sasvim normalno, posebno za one koji prvi put sedaju u avion. Probajte da svoju pažnju usmerite na nešto drugo.
Sve ovo je standardna procedura kada prolazite kroz aerodromski terminal i ukrcavate se u avion. Dva najvažnija saveta koja možete dobiti su da budete mirni i da krenete na vreme. U slučaju bilo kakvih nejasnoća, možete konsultovati aerodromsko osoblje. Nadamo se da smo vam barem malo pomogli i uputili u to koji je redosled operacija koje ćete morati da obavite pre poletanja vašeg aviona. Želimo vam ugodan let!
Foto: Unsplash
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0