Branislav Nušić – veliki pisac, novinar i diplomata
🕑 3 min čitanjaNema sumnje da je Branislav Nušić ostavio dubok i neizbrisiv trag u svetu književnosti i kulture, kao jedan od najpoznatijih, i najvoljenijih srpskih pisaca i dramaturga.
Rođen u drugoj polovini 19. veka, Nušić je svojom oštrim perom i neospornim talentom za pisanje uspeo da dotakne svakog od nas. Njegova dela, prepuna humorističkih i snažnih poruka, neprestano inspirišu i privlače nove generacije čitalaca.
U nastavku teksta, istražićemo život i delo ovog izuzetnog umetnika, kao i njegovu važnost za srpsku književnost i kulturu.
Biografija Branislav Nušić
Poreklo
Alkibijad Nuša iliti Branislav Nušić rođen je 20. oktobra 1864. godine u Beogradu, tadašnji deo Otomanskog carstva.
Odrastao je u porodici trgovca budući da je njegov otac Đorđe bio ugledni trgovac žita, međutim tik posle njegovog rođenja njegova porodica gubi bogatsto i svoj život nastavlja u Smederevu gde je i proveo svoje detinjstvo.
Detinjstvo
Njegovo detinjstvo bilo je obeleženo siromaštvom, ali i radoznalošću i željom za učenjem. Sa svojih 18. godina promenio je svoje ime u Branislav Nušić.
Kada je imao tek 12. godina, Branislav Nušić odlučio je da pobegne od kuće kako bi učestvovao u Srpsko-turskom ratu i pomogao svom narodu, međutim, na njegovu sreću gradski pandur ga je vratio kući.
U političke vode uplovio je vrlo mlad, pa je tako sa 18. godina bio i član Radikalne stranke.
Iako je porodična situacija bila teška, Nušić je pokazivao velik talenat za učenje i brzo se isticao u školi. Njegova radoznalost i izraženi smisao za humor već u detinjstvu nazirali su budućeg pisca i dramaturga.
Obrazovanje
U Smederevu je završio osnovnu školu i dva razreda gimnazije, a potom se preselio u Beograd, gde je završio svoje školovanje i na kraju maturirao.
Srednje doba
Branislav Nušić oženio se 1893. godine sa Darinkom, ćerkom tadašnjeg trgovca Božidara Đorđevića, a ujedno i postavljen za pisara konzulata u Bitolju. Iste godine postavljen je i za konzula u Prištini, a njegov boravak u Srpskom konzulatu ostavio je trag na njegova dela.
Boravivši u Srpskom konzulatu, svedočio je i nedužnom stradanju srpskog naroda, a njegove priče pretočio je na papir pa su tako posle i nastala njegova poznata pisma pod nazivom “Pisma Konzula”.
Devedesetih godina Nušić je bio i sekretar Ministarstva prosvete, a 1904. godine postavljn je za upravnika Srpskog narodnog pozorišta u Novom Sadu. Nušić je čak i bio osnivač dečijeg pozorišta, međutim ubrzo nakon otvaranja, dečije pozorište se ugasilo.
Do 1912. godine bio je državni službenik u Bitolju, a tokom Prvog svetskog rata napusio je zemlju i boravio Švajcarskoj, Italiji i Francuskoj.
Starije doba
Nakon završetka rata, Nušić biva postavljen za prvog upravnika Umetničkog odseka i na toj poziciji ostaje sve do 1923. godine. Osim toga, bio je upravnik i Narodnog pozorišta u Sarajevu kao i predsednik udruženja jugoslovenskih dramskih autora.
Veliki uticaj na osnivanje Rodinog pozorišta imao je upravo Branislav Nušić, koje je inače preteča današnjeg pozorišta Boško Buha, osnovano od strane njegove ćerke Margite.
Tokom 1936. godine teško je oboleo, a dve godine kasnije, 1938. godine u januaru je i preminuo.
Najpoznatija književna dela Branislava Nušića
Drame
- “Kirija”
- “Analfabeta”
- “Pučina”
- “Jesenja kiša”
- “Tako je moralo biti”
- “Iza Božjih leđa”
Komedije
- “Mister dolar”
- “Ožalošćena porodica”
- “Ne očajavajte nikad”
- “Narodni poslanik”
- “Običan čovek”
- “Sumnjivo lice”
- “Svetski rat”
- “Prva ljubav”
- “Protekcija”
- “Svetski rat”
- “Pokojnik”
- “Put oko sveta”
- “Svet”
Romani
- “Devetsto petnaesta”
- “Opštinsko dete”
- “Hajduci”
Pripovetke
- “Klasa”
- “Politički protivnik”
- “Pripovetke jednog kaplara”
- “Posmrtno slovo”
Tragedije
- “Nahod”
- “Hadži Loja”
- “Knez Ivo od Semberije”
Rasprave i udžbenici
- “Retorika”
Ostale umetnosti Branislava Nušića
Branislav Nušić, pored svojih izuzetnih doprinosa srpskoj književnosti i pozorištu, takođe je ostavio značajan trag u svetu fotografije.
Branislav Nušić je svojim fotografskim radovima ilustrovao svoje tri putopisne knjige, što je dodatno obogatilo ove dela i omogućilo čitaocima da na vizuelan način upoznaju mesta i ljude o kojima je pisao.
Osim što su obogatile njegove knjige, fotografije koje je Nušić koristio kao ilustracije takođe su postale vredni dokumenti o vremenu u kojem je putovao, o ljudima i kulturama koje je istraživao.
Značaj i nasleđe Branislava Nušića
Branislav Nušić je jedan od najvažnijih srpskih književnika i dramatičara. Njegove komedije, uključujući “Gospođa ministarka,” “Sumnjivo lice,” i “Hajduci,” i danas se redovno izvode na pozorištima i smatraju klasikom srpskog pozorišta.
Nušić je bio majstor satiričkog izraza i koristio je svoj dar za komediju kako bi kritikovao društvene norme, politiku i ljudsku prirodu. Njegova dela su i danas relevantna i omogućavaju nam da razumemo društvo i vrednosti tog vremena, ali i da prepoznamo mnoge univerzalne aspekte ljudskog ponašanja.
Branislav Nušić je takođe doprineo srpskom društvu kao obrazovan čovek i političar. Služio je kao poslanik u Skupštini Kraljevine Srbije i obavljao različite diplomatske funkcije.
Takođe je i sagradio svoju kuću u Beogradu u Sekspirovoj ulici koja služi kao spomenik i muzejski prostor posvećen životu i stvaralaštvu ovog velikog srpskog pisca i dramatičara.
Najpoznatiji citati Branislava Nušića
“Mržnja onih koji su zli nije toliko opasna kao njihovo prijateljstvo.”
“Ima ljudi koji se više raduju tuđoj nesreći, nego svojoj sreći.”
“Sloboda je često fraza, a tiranija uvek istina.”
“ Sloboda je često fraza, a tiranija uvek istina.”
Foto:Wikipedia
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0