Vavilon: Ep o stvaranju i potop
🕑 2 min čitanjaVavilon, kolevka drevne civilizacije smeštena u srcu Mesopotamije, darovao je čovečanstvu pravu riznicu mitova i legendi. Među njima, Ep o Stvaranju i Potopu izdvajaju se kao veliki stubovi pričanja, nudeći duboke uvide u svetonazor Vavilonaca. Krenimo na putovanje kroz vreme i prostor kako bismo istražili ove uzbudljive naracije.
Početak: Enuma Eliš
Enuma Eliš, poznata i kao Vavilonski Ep o Stvaranju, je zapanjujući opis rođenja svemira. U osnovi, priča o izronu sveta iz turbulentnog sudara pradavnih sila.
U ovoj priči srećemo Apsua, boga slatke vode i Tiamat, boginju slane vode. Njihova unija rađa mlađe bogove koji se ispostavljaju kao prilično bučni susedi. Nesposoban podneti konstantnu viku, Apsu odlučuje na drastičan korak. Planira da uništit vlastitu decu, ali sudbina se meša.
Heroj Marduk
Marduk, bog Vavilona, zauzima središnje mesto u ovoj nebeskoj drami. On se pojavljuje kao heroj bogova, izazivajući tiraniju Tiamata. Uspon Marduka na vlast odražava izlazak sunca, simbolizirajući svetlo i red koji pobeđuju haos i tamu.
Marduk vodi kosmičku bitku protiv Tiamata i svojim božanskim oružjem je pobeđuje, razdvajajući njeno telo na dva dela kako bi formirao nebo i zemlju. Marduk tada uspostavlja kalendar, uređuje svemir i oblikuje čovečanstvo od krvi buntovnog boga.
Veliki potop: Atrahasis i Gilgameš
Dok Ep o Stvaranju detaljno opisuje formiranje sveta, vavilonska mitologija također obuhvata priču o Velikom Potopu. Dve ključne priče, Atrahasis Ep i Ep o Gilgamešu, bacaju svetlo na ovaj kataklizmički događaj.
U Atrahasis Ep-u, bogovi šalju poplavu kako bi uništili čovečanstvo zbog njihovog neprestanog buke. Atrahasis, mudar čovek, upozoren je od strane boga Enkija i gradi masivni brod kako bi preživio potop, čime sačuvava čovečanstvo.
Ep o Gilgamešu takođe pripoveda o velikom potopu. Gilgameš, legendarni junak, kreće u potragu za besmrtnošću nakon smrti svog prijatelja Enkidua. Susreće Utnapištima, koji je preživio potop izgradivši arku i koji je dobio besmrtnost od bogova.
Motivi s drugim kulturama
Zanimljivo, vavilonske priče o poplavi imaju iznenađujuće sličnosti s drugim pričama o poplavama, poput biblijskog pričanja o Noinoj barci i hinduističke priče o Manuu. Ovi zajednički motivi sugerišu da su drevne civilizacije, uprkos geografskim udaljenostima, pronašle zajedničko tlo u svojim pričama, često utemeljenim na zajedničkom ljudskom iskustvu prirodnih katastrofa.
Mitovi Vavilona, posebno Enuma Eliš i priče o Velikom Potopu, pružaju uvid u duhovni i intelektualni život drevne civilizacije. Oni otkrivaju večnu ljudsku potragu za razumevanjem svemira i fascinaciju idejom katastrofalnog obnavljanja.
Priče o stvaranju i kataklizmi i dalje očaravaju našu maštu, služeći kao dokaz o trajnoj moći pričanja priča i trajnoj znatiželji ljudskog duha.
Foto:Shutterstock
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0