Kako da date nov život starom nameštaju?
🕑 3 min čitanjaKada poželite da osvežite svoj stari drveni nameštaj ili mu date potpuno novi izgled, postoji nekoliko načina na koje to možete da učinite. Bez obzira u kom stanju se nalazi komad nameštaja na koji ste bacili oko, izdvojte jedan vikend za ovaj projekat i pažljivo pratite naše korak-po-korak uputstvo…
Tražite praktične savete kako da restaurirate nameštaj od drveta? Došli ste na pravo mesto. Zapušteni stari drveni nameštaj često dolazi sa nakupljenom prljavštinom i masnoćom, ima smanjen sjaj ili potpuno izbedelu boju, a neretko će patiti i od manjih oštećenja. Imajući ovo na umu, vlasnici starog nameštaja od drveta često se pitaju kako da ga restauiraju i da mu vrate stari sjaj.
Srećom, restauracija drvenog nameštaja je prilično jednostavna, a mi smo kreirali ovaj univerzalni vodič koji je jednostavan za praćenje i pokriva najčešću lepezu popravki koju bi zahtevao jedan ovakav projekat – od čišćenja, preko sitnih popravki, do nanošenja laka ili boje.
Čišćenje nameštaja
Naravno, pre početka svakog ozbiljnijeg posla, prvi korak predstavlja čišćenje drvenih predmeta kojima želite da date novi izgled. Najpre operite površinu nameštaja običnim kuhinjskim deterdžentom, sredstvom na bazi ulja ili još bolje sredstvom za pranje drveta. Jednostavno, umočite čistu krpu u rastvor, iscedite višak vode da ne kaplje i obrišite ceo komad nameštaja da biste ga dobro očistili i uklonili sve masnoće. U savršenom svetu, ovo bi bilo sasvim dovoljno za čišćenje jer bi upotreba drugih hemijskih rešenja mogla da ošteti završnu obradu drveta. Ako se ipak pokaže da su slojevi prljavštine mnogo ozbiljniji i uporniji, ipak ćete morati da za čišćenje koristite terpentin ili mineralni alkohol.
Ukoliko površina vašeg, na primer drvenog stola, ima one bele prstenove, tj. tragove od čaša, biće vam potrebno nešto više od deterdženata. Utrljajte vazelin u ove bele mrlje i ostavite sve da odstoji preko noći, a zatim ga samo obrišite krpom ili ubrusom.
Popravite manja oštećenja
Popravite sve male ogrebotine ili pukotine epoksidnim kitom za drvo ili voskom. Izaberite kit koji se u potpunosti slaže sa bojom drveta vašeg nameštaja, uzmite manji komad i oblikujte ga prstima tako da stane u pukotine. Potrudite se da kit bude poravnat sa površinom nameštaja. Imajte na umu da će epoksidni kit zahtevati da pomešate 2 odvojena dela, pa pratite uputstvo na pakovanju kita kako biste videli na koji način da ovo uradite.
Po potrebi, možete da nanesete vosak za poliranje drveta i to uz pomoć čiste krpe i kružnim pokretima, kao kod poliranja automobila. Nanosite vosak u pravcu u kojem ide zrno drveta drveta, a zatim ostavite da se osuši preko noći i višak polir paste uklonite pamučnom krpom.
Započnite šmirglanje
Ukoliko ste poželeli da svoj nameštaj potpuno promenite i da ga ofarbate u boju po želji, da biste na pravi način pripremili drvo za nanošenje ove boje ili laka, brušenje drvene površine je obavezno. Naravno, zavisi o kojoj i kakvoj se površini radi, ali princip je uvek isti – najpre počnite šmirglanje brusnim papirom nešto veće granulacije, da biste za kraj prešli na šmirglu što manje granulacije. Ne zaboravite da nosite zaštitnu opremu, kao što su maska za lice i naočare, da vam prašina ne bi ušla u usta, nos i oči. Za kraj, isbrušenu površinu dobro obrišite suvom pamučnom krpom.
Farbanje i lakiranje
Nakon što ste površinu drveta očistili i išmirglali, vreme je da nameštaju date potpuno novi izgled farbanjem u boju po želji. Naravno, pre ovoga je najpre potrebno na površinu naneti prajmer kako bi se boja što bolje primila.
Izbor i tip boje za drvo ostavljamo vama, a nakon što se sloj prajmera dobro osušio, slobodno nanesite boju četkom ili valjkom. Kada se prvi sloj farbe potpuno osušio, nanesite i drugi, a nakon njegovog sušenja i poslednji, treći sloj. Posle višesatnog sušenja i ovog sloja boje, najbolje bi bilo da je zaštitite odgovarajućim lakom za drvo po želji.
Tapaciranje nameštaja
U prethodnim koracima naučili smo kako se restauira drveni deo nameštaja, ali ukoliko je vaš projekat podrazumevao sređivanja, na primer, starih stolica, vreme je da vam ukratko objasnimo i proces tapaciranja. Prvo uklonite tekstil koji se na njima nalazi, vodeći računa da ne oštetite drvene delove, ali i da ga sačuvate kako biste imali „mustru“ za kupovinu nove tkanine.
Ipod ovog tekstila nalaziće se (verovatno potpuno uništen) sunđer, pa i njega uklonite zajedno sa svim ekserima, rajsnadlama i spajalicama. Kupite novi sunđer i tekstil za ovaj komad nameštaja. Tekstil prosecite na veličinu starog, a isečen sunđer postavite na njegovo mesto. Tkaninu prebacite preko sunđera i dobro zategnite. Najpre heftalicom za tapaciranje čvrsto pričvrstite uglove, a zatim i rub tkanine konstantno vodeći računa da je jako i pravilno zategnuta. Makazama isecite višak tkanine.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0