Kako da hleb što duže ostane svež?
🕑 2 min čitanjaDomaći, kupljen u prodavnici ili pekari – nevažno je! Evo kako da pravilno skladištite hleb, te što duže očuvate njegovu svežinu…
Hleb je gotovo neizostavna namirnica na spisku za kupovinu. U većini domaćinstava on se konzumira skavodnevno, uz svaki obrok. Ipak, često se dešava da ne pojedemo sve što smo tog dana kupili, već ostane za sutra/prekosutra. Logično, nameće se pitanje kako što duže očuvati svežinu vekne. Naredne smernice će vam sigurno pomoći da izbegnete bacanje hrane i uštedite novac.
Domaći hleb
Ako pravite domaći hleb, birajte recepte koji uključuju masti, poput putera, ulja ili jaja. Ovi sastojci doprinose da hleb duže zadrži mekoću. Pre skladištenja sačekajte da se sveže pečena vekna sasvim ohladi. Ukoliko planirate da zamrznete domaći hleb, uradite to neposredno nakon pečenja i hlađenja. Isecite ga pre zamrzavanja i stavite u kesu. Hleb isečen na kriške odmrznuće se za desetak minuta.
Hleb kupljen u prodavnici
Nikada ne držite hleb u frižideru. Na niskim temperaturama molekuli skroba u hlebu se rekristalizuju veoma brzo, te se on mnogo brže ubajati – čak tri puta brže nego na sobnoj temperaturi. Hleb kupljen u prodavnici treba čuvati u aluminijumskoj ili plastičnoj foliji na sobnoj temperaturi. Za dodatnu svežinu tokom noći ga ostavite u kutiji za hleb.
Pekarski hleb
Ovi hlebovi obično se prodaju u papirnoj kesi. Kada stignete kući, obavezno ih izvadite iz nje, dobro umotajte u prozirnu foliju i čuvajte na sobnoj temperaturi. Kutije za hleb odlično su rešenje, posebno ukoliko želite da vam vekna traje nekoliko dana. One obezbeđuju savršenu ventilaciju tako da će hleb zadržati vlažnost, a kora će mu ostati hrskava. Samo pazite da ne pretrpate kutiju. Prekomerno punjenje povećava nivo vlažnosti, što može dovesti do toga da se hleb ubuđa.
Može li hleb da se zamrzne?
Naravno! Ako imate više hleba nego što možete da potrošite u roku od dva-tri dana, najbolji način da ga sačuvate jeste zamrzavanje. Kupljeni i domaći hleb zamrznite u kesama za zamrzavanje ili čvrstoj foliji, jer lagana folija za domaćinstvo nije pogodna za to. Ako je domaći ili nenarezan, razmislite o sečenju pre nego što ga stavite u zamrzivač. Na taj način moći ćete da izvadite samo krišku ili dve – onoliko koliko vam je u dato momentu potrebno.
Kako da ga pravilno odmrznete?
Uklonite foliju i ostavite hleb da se odmrzne na sobnoj temperaturi. Ako želite, stavite ga u rernu ili toster na nekoliko minuta (ne više od pet) kako bi mu korica ponovo bila hrskava.
Šta da radite sa starim hlebom?
Najbolji način da osvežite ustajao hleb jeste da veknu stavite pod vodu kako biste pokvasili koru, te da je pet do deset minuta zagrevate u rerni na 150˚C. Molekuli skroba ponovo će apsorbovati vodu i vaš hleb će oživeti! Ako je vekna zaista ustajala, nemojte je bacati – uvek možete napraviti prezle i krutone. Čak i hleb koji je malo ustajao vredi zamrznuti – možete ga upotrebiti za bruskete ili francuski tost.
Foto:Shutterstock
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0