Kako da instalirate Windows 10?
🕑 6 min čitanjaInstaliranje Windows-a mnogima deluje veoma teško. Postoji bojaznost da će se napraviti greška koja će oštetiti i pokvariti računar, kao i strah da ćemo izbrisati sve podatke koji su nam bitni. Instalacija operativnog sistema nije komplikovana. Malo truda, dobar vodič i uspećete da instalirate Windows. Zato smo za vas spremili detaljno uputstvo kako da instalirate Windows 10 korak po korak.
Najpre želimo da istaknemo da je instaliranje operativnog sistema Windows 10 potpuno isto na laptopu i na desktop računaru. U nastavku teksta možete naći video-uputstva za instaliranje, a takođe i detaljan vodič kako da instalirate Windows 10.
Šta je potrebno za instaliranje Windows-a 10?
- ISO fajl sa operativnim sistemom Windows 10,
- prazan DVD (nikako CD) ili USB od minimum 8 GB,
- bekap podataka sa kompjutera ako su vam neophodni i
- pristup BIOS podešavanju sopstvenog računara.
Kada smo popisali sve neophodne elemente, red je da započnemo instaliranje operativnog sistema korak po korak. Napominjemo, ovo je uputstvo za instalaciju na praznom SSD ili HDD disku. Reinstalacija predstavlja nešto sasvim drugo.
ISO fajl – preuzimanje
ISO fajl možete skinuti jednostavno putem ovog linka. Pošto vas link odvede na drugu stranicu, treba da kliknete na dugme „Odmah preuzmite alatku”.
Započećete preuzimanje fajla, a potom ga sačuvajte negde na svom kompjuteru. Zatim nađite sačuvani ISO fajl i dva puta kliknite na njega (desni klik) kako bi se pokrenuo i onda prihvatite uslove korišćenja.
Kada završite s tim, na ekranu će se pojaviti pitanje „What do you want to do?”. Biće vam ponuđeno da odaberete jedan od dva odgovora:
- „Upgrade this PC now” i
- „Create installation media (USB flash drive, DVD or ISO file) for another PC”.
Odaberite opciju broj 2, jer na taj način preuzimate Windows 10 instalaciju, a potom snimate na USB ili DVD. Pošto izaberete drugi ponuđeni odgovor, kliknite na dugme „Next”.
Dolazimo do sledećeg prozora koji će se pojaviti na ekranu. Tu će vam biti ponuđeno da izmenite jezik i arhitekturu. Ako sve ovo radite na jednom računaru, a planirate da instalirate Windows 10 na drugom, onda odštriklirajte polje „Use the recommended options for this PC”. U suprotnom, možete slobodno ostaviti kako jeste.
Stižemo do narednog koraka, gde treba da se odlučite za USB ili ISO fajl:
- USB flash drive (USB od najmanje 8 GB) – instalaciju ćete snimiti direktno na USB,
- ISO file (preuzimate instalaciju u ISO fajl) – potom prebacujete ručno na USB ili DVD.
Pred vama su dve opcije za instaliranje operativnog sistema Windows 10. Na vama je da odaberete koji ćete koristiti. Naša preporuka je da koristite USB, jer ćete DVD verovatno koristiti samo tad i onda ga baciti.
Kako da instalirate Windows 10 pomoću USB diska?
Instaliranje uz USB je ekonomičnije i brže. Ubacujete ISO fajl na USB, ali ne možete to učiniti jednostavnim kopiranjem, već pomoću određenih alata. Jedan od njih je Rufus i možete ga skinuti ovde. Pošto preuzmete alat, samo dvaput kliknite i pokrenućete Rufus. Posebno obratite pažnju na sledeće segmente:
- Device: izaberite USB koji ćete koristiti za instaliranje operativnog sistema Windows 10,
- Boot selection – Select: odaberite ISO fajl,
- Partition scheme: odaberite GPT,
- Target system: izaberite UEFI (non CSM).
Kada sve završite, kliknite na dugme „Start”.
Ubrzo ćete dobiti obaveštenje da je sve završeno. Od tog trenutka imate spreman USB disk sa instalacijom operativnog sistema Windows 10.
Kako da nađete i podesite BIOS za instaliranje operativnog sistema Windows 10?
BIOS pokreće sve, čita podatke i aktivira sistem koji se nalazi na disku računara instaliran. Pri ovom koraku najvažnije je da podesite BIOS da najpre očita vaš USB, a ne HDD (hard-disk), gde se nalazi stari operativni sistem. Zato se podešava redosled uređaja koji se pokreću i prvo mesto zauzima USB koji sadrži instalacionu verziju Windows-a 10.
Postoje dva načina da podesite uređaje, jedan je komplikovan, a drugi jednostavan. Komplikovana opcija je podešavanje u BIOS-u, a jednostavnija je da ručno odredite koji uređaj se prvi pokreće.
Kako da pokrenete BIOS podešavanje?
Umnogome zavisi od proizvođača matične ploče i modela računara. Pošto pokrenete kompjuter, najpre ćete na ekranu videti ispisan tekst i koji taster treba pritisnuti kako biste pokrenuli podešavanja. Ovo su tasteri koji se najčešće koriste na modelima računara i matičnih ploča:
- ASRock: F2 ili DEL,
- ASUS: F2 za sve računare, F2 ili DEL za matične ploče,
- Acer: F2 ili DEL,
- Dell: F2 ili F12,
- ECS: DEL,
- Gigabyte/Aorus: F2 ili DEL,
- HP: F10,
- Lenovo (laptopovi): F2 or Fn + F2,
- Lenovo (desktop računari): F1,
- Lenovo (ThinkPad): Enter, a zatim F1,
- MSI: DEL za matične ploče i računare,
- Microsoft Surface tableti: stisnite i držite dugme za pojačavanje tona,
- Origin PC: F2,
- Samsung: F2,
- Toshiba: F2,
- Zotac: DEL.
Ako se kojim slučajem vaš model ne nalazi na listi, nađite putem Google-a ili iskoristite uputstvo za upotrebu prilikom kupovine računara, ako ste sačuvali.
Pošto pokrenete BIOS, nađite Boot opciju. Prost BIOS izgleda kao na slici ispod. Boot opcija će vam pokazati redosled uređaja. Na ovom primeru možete videti redosled pokretanja.
Sa strane je ispisan tekst kako se menja redosled i označeno je koji je uređaj prvi. Pošto koristite USB za instaliranje sistema Windows 10, važno je da prvi uređaj bude Removable devices. Zatim stisnite dugme F10 na tastaturi kako biste sačuvali podešavanj.a Potom restartujte laptop ili desktop računar, ako je BIOS dobro podešen, počeće instalacija operativnog sistema Windows 10.
Kako instalirati Windows 10?
Na vašem ekranu pojaviće se slika ispod. Sačekajte malo i instalacija će se pokrenuti.
Na red dolazi odabir jezika, rasporeda tastature i formata vremena. Kada izaberete šta želite, pritisnite dugme „Next”.
Sledeći korak je da kliknete dugme „Install now”.
Sada je potrebno da unesete serijski broj Windows-a, ako ga imate. To možete uraditi i kasnije. Pošto završite instaliranje, kliknite na dugme „I don’t have a product key”. Šta god odabrali, kliknite dugme „Next”.
Zatim dolazi korak kada treba da odaberete verziju operativnog sistema Windows 10. Uglavnom se pojavljuju opcije „Pro” i „Home”, a u zavisnosti od toga koju instalaciju imate, možda se pojave druge opcije. Odaberite šta vam odgovora. Na red dolazi i čuveno prihvatanje uslova korišćenja, prihvatite i prelazimo na naredni korak.
Sada će se opet pojaviti dve opcije. Jedna da uradite upgrade, tačnije da nadogradite Windows 10, a druga opcija je „Custom: Install Windows only (advanced)”. Upravo je druga ta koju treba da odaberete.
Došli smo do dela gde je važno da pažljivo čitate, jer će, ukoliko pogrešite, vaši podaci nestati. Ukoliko imate prazan disk na kompjuteru, recimo da ste kupili novi uređaj ili na starom ugradili nov prazan disk, pojaviće se sledeća slika. U tabeli se vidi šta disk sadrži, prikazan je prostor koji je prazan i nije dodeljen (Unallocated Space) nekoj particiji. To je očekivano pošto je disk prazan.
Da biste napravili particiju gde će biti instaliran Windows 10, pritisnite dugme „New”. Pod tim se podrazumeva pravljenje nove particije od prostora koji je na raspolaganju. Zatim će se pojaviti polje gde regulišete veličinu particije. Oni koji žele da imaju jednu veliku particiju sve će staviti pod C.
U suprotnom, disk podelite na više particija i za to koristite opciju „New”. Particije možete delite prema svojim potrebama. U nastavku možete videti kako izgleda disk s više particija.
Pošto napravite prvu particiju, pojavljuje se obaveštenje koje vam govori da će se kreirati dodatna particija, a tu će biti smešteni Windows fajlovi. Dovoljno je kliknuti na „OK”.
Pred vama će se pojaviti mala particija, Windows je nju kreirao automatski, a drugu vi. Kliknite na svoju i tako ćete nastaviti instaliranje, a zatim kliknite na „Next”. U slučaju da ima više, odaberite onu koja će biti sistemska (C), a potom „Next”. Ostalo je da sačekate da operativni sistem Windows kopira sve na pravo mesto i završi instaliranje. Pošto se instalacija okonča, Windows će se sam restartovati i nema potrebe više da bilo šta radite.
To je to. Uspešno ste uradili instalaciju. Nadamo se da vam je ovaj vodič pomogao i pokazao kako da instalirate Windows 10. Kao što vidite i sami, nije bauk. Do sledećeg teksta u vezi sa računarima, bacite pogled na to koji su trenutno najpopularniji gedžeti.
Izvor:
svezakomp.rs
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0