Kako da izaberete pravo vino?
🕑 4 min čitanjaOdgovor na pitanje kako izabrati pravo vino nije nimalo jednostavan. Svako vino ima poseban ukus, aromu i miris, a dobar somelije će vam objasniti da postoje specifične sorte koje savršeno odgovaraju baš uz određenu hranu. Naše čulo ukusa veoma je složeno i može da prepozna različite, tanane nijanse ukusa, a znalačko uparivanje hrane i vina podiže gastronomsko iskustvo na viši nivo.
Kada uparujete vino s bilo kojim obrokom, treba da se pridržavate nekoliko osnovnih smernica. Najvažnija glasi: vino ne sme da nadjača arome servirane hrane. Ako ste početnik i želite sasvim jednostavan pristup, postoje opšta pravila koja možete pratiti. Ipak, da biste izabrali savršeno vino, biće potrebno malo više iskustva i istraživanja, jer, na kraju krajeva, sve zavisi od subjektivnog ukusa!
Osnovne smernice, kao i detaljnija uputstva, donosimo u nastavku teksta.
Osnove uparivanja vina i hrane
Opšte je pravilo da crveno vino treba upariti sa bogatijom hranom, a belo s lakšim obrocima. Takođe, dobar pristup je da poslužite vino iz određenog regiona sa hranom koja dolazi iz istog područja. Pravo vino će vaše nepce učiniti dodatno osetljivim za obrok u kojem upravo uživate, a neće se sukobiti s njim. Dakle, odabir vina koje ima jednostavniju aromu nego hrana može biti dobar početak.
Kada da poslužite crno vino?
Crno vino se može poslužiti uz crveno meso i crvene sosove. Odlično se slaže s govedinom, jagnjetinom, testeninom ili nekom drugom vrstom bogate i izdašne hrane. Neka crna vina su oporija, tako da isključivo od vašeg ukusa i iskustva s vinima zavisi koju sortu ćete odabrati uz različite vrste mesa.
Kako kombinovati belo vino uz obroke?
Bela vina obično imaju oštrije i voćnije arome, a najbolje se uparuju s blago začinjenom hranom. Piletina, riba, svinjetina i jela s laganim sosovima obično savršeno dolaze do izražaja uz belo vino. Slatka bela vina mogu da se serviraju uz voćne deserte i salate, dok se suva mogu kombinovati s nešto pikantnijim jelima.
Učite na sopstvenom iskustvu
Ako imate izbirljivije nepce, definitivno će biti potreban određeni broj pokušaja i grešaka dok ne otkrijete kombinacije koje su baš po vašem ukusu. Ipak, navedena osnovna pravila uputiće vas u pravom smeru. Degustacija većeg broja različitih vina proširiće vašu bazu znanja, a otvorenost za sugestije iskusnih somelijea, kada večerate u restoranima, pružiće vam uvid u nove i potencijalno neodoljive parove vina i hrane.
Još jednom ponavljamo: pravo vino treba da doprinese ukusu obroka, a ne da vam odvuče pažnju od aroma hrane. Ako servirate obrok koji se sastoji od niza različitih jela, dobra je ideja da za svaki sled ponudite drugu vrstu vina. Ipak, krajnji, odlučujući faktor u vezi s tim koja ćete vina poslužiti uz koja jela biće – vaš ukus.
Sorte vina: detaljan vodič – uz koja jela ih kombinovati
U nastavku donosimo detaljniji vodič koji će vam pomoći u odabiru pravog vina uz vaš jelovnik.
Pinot Noir – uparite ga sa zemljanim ukusima
Jela napravljena od sastojaka koji imaju dubok, tzv. zemljani ukus, kao što su pečurke – vrganji, lisičarke, tartufi… uz Pinot Noir pokazaće svu punoću svojih aroma. Odličan izbor uz ovakva jela je i Dolcetto – takođe lagano crno vino, jake arome i pikantne dubine.
Chardonnay – idealan uz plavu ribu ili plodove mora u bogatom sosu
Svilenkasta bela vina, kao što je šardone, ukusna su uz ribu poput lososa ili bilo koju vrstu morskih plodova u bogatom sosu.
Šampanjac – savršen uz slane ukuse
Većina suvih penušavih vina, kao što su šampanjac Brut i španska Cava, zapravo imaju blagi dodir slatkoće. To ih čini veoma osvežavajućim kada se poslužuju sa slanom hranom, kao što je grilovana piletina, pomfrit, dimljeni losos i, naravno, kavijar.
Cabernet Sauvignon – fantastičan uz sočno crveno meso
Poslužite ga uz odreske i jela poput jagnjećih kotleta posutih začinskim biljem. Opori tanini iz ovog vina osvežavaju nepce posle svakog zalogaja.
Sauvignon Blanc – uz prelive i sosove
Robustna vina, kao što su Sauvignon Blanc, Vinho Verde iz Portugala ili špansko Verdejo, neće nadjačati aromatična jela, kao što su školjke (na primer, jakovljeve kapice) sa salatom od grejpfruta i crnog luka, prokelj ili špargle u belom sosu.
Suvi roze – za bogata jela sa sirom
Neki sirevi bolje idu uz belo vino, neki uz crno, ali skoro svi se dobro slažu sa suvim rozeom koji ima kiselu notu belog vina i voćni karakter crvenog. Poslužite ga, na primer, uz zapečene sendviče sa sirom.
Pinot Grigio – uparuje se s laganim ribljim jelima
Lagana jela od morskih plodova dobijaju novu dimenziju ukusa kada se kombinuju sa podjednako delikatnim belim vinima, kao što su Pinot Grigio ili Arneis iz Italije ili Chablis iz Francuske.
Malbec – dobro ide uz začinjene prelive za roštilj
Malbec, Chiraz i Côtes-du-Rhône dovoljno su jaka i smela vina da se kombinuju uz hranu prelivenu jako začinjenim sosovima za roštilj.
Moscato d’Asti – voli voćne deserte
Umereno slatka penušava vina kao što su Moscato d’Asti, demi-sec šampanjac i Asti Spumante, pomažu da se u desertu naglase voćne arome, a ne šećer.
Syrah – za veoma začinjena jela
Kada je meso izrazito začinjeno, poput hamburgera s kuminom i harisa majonezom, potražite crno vino bogato začinskim notama. Syrah, Cabernet Franc i grčki Xinomavro podjednako su dobar izbor.
Grüner Veltliner – uparuje se sa svežim ukusima
Miris citrusa i deteline austrijskog vina Grüner Veltliner divan je kada u jelu ima mnogo svežeg začinskog bilja. Druge sorte sličnog stila uključuju Albariño iz Španije i Vermentino iz Italije.
Rizling – uparuje se sa slatkim i začinjenim jelima
Lagana slatkoća mnogih rizlinga, poput Gewürztraminersa i Vouvraysa, pomaže da se ublaži ljutina začinjenih azijskih i indijskih jela.
Rose šampanjac – odličan i uz večeru, a ne samo uz predjela
Roze penušava vina, kao što su roze šampanjac i Cava imaju potrebnu dubinu i bogatstvo ukusa da idu uz širok spektar glavnih jela, poput rižota od cvekle.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0