Kako da izvadite novi pasoš?
🕑 4 min čitanjaNovi pasoši za leto pred nama
Niko ne voli da se bakće s birokratijom, te smo odlučili da vam na jednom mestu objedinimo sve informacije o dokumentima potrebnim za izlazak iz zemlje. Kako dobiti novi pasoš za vas ili maloletne osobe čiji ste roditelj ili staratelj i informisati se o uslovima za ulazak u strane zemlje, sve to ćemo vam u ovom tekstu pružiti na dlanu.
Sezona godišnjih odmora konačno je pred nama. Posle dve i po duge godine svet se ponovo otvara za putovanja. Vreme je da obrišemo prašinu s kofera i uputimo se u nove avanture. Istražili smo Srbiju i region, bili na Tari, Kopaoniku, jezerima i u banjama, a sad je došlo vreme da malo vidimo sveta i iskusimo druge kulture. I pravo je vreme da proverimo da li su nam dokumenta i dalje važeća i da se pred sezonu odmora osiguramo da možemo da izađemo iz zemlje.
Punoletne osobe
Pasoše za sva lica podnosite lično u policijskoj upravi ili stanici nadležnoj za mesto vašeg prijavljenog prebivališta.
U slučaju da je pasoš istekao ili se prvi put vadi za punoletnu osobu, potrebna su vam sledeća dokumenta:
- Važeća lična karta (kako bi se bez sumnje utvrdio identitet osobe koja zahteva izdavanje pasoša). Ovo je osnovni dokument, bez njega ne možete da potražujete nov pasoš.
- Dokaz o uplaćenim taksama za izdavanje pasoša (čija je vrednost 3.600 dinara).
- U slučaju da već imate pasoš koji je istekao ili se oštetio, morate da ga ponesete na uvid. Po izradi novog, stari se poništava a na vaš zahtev može vam biti vraćen.
Pored osnovnih podataka i taksa, ako vam se žuri i planirano putovanje je za nedelju dana a vi ne nemate dokumenta, ponesite i:
- Fotografiju veličine 50x50mm (naglasiti na mestu fotografisanja da je za vađenja pasoša).
- Za hitne slučajeve, dokaz o hitnosti (rezervisan smeštaj, dokaz o neophodnosti izlaska iz zemlje i slično), u pisanoj formi.
Ako vam je sumnjivo zbog čega je potrebno doneti samo tih nekoliko dokumenata, znajte da Republika Srbija ostatak dokumentacije, kao što su uverenje o državljanstvu Republike Srbije, izvod iz matične knjige rođenih, izvod iz matične knjige venčanih i izvod iz matične knjige umrlih, za izdavanje pasoša potražuje po službenoj dužnosti (uz vašu saglasnost naravno). Ako vam se žuri i imate sve ove dokumente pri ruci, ili ne želite da vam se potražuju lični podaci po službenoj dužnosti, sve ove stavke možete i sami da ponesete i date na uvid u MUP-u kom pripadate i gde ćete da predate dokumenta. U slučaju da ne želite da čekate u redovima, termin za predavanje zahteva rezervišite preko sajta eUprava.
Novi pasoš podižete vi lično ili vam ga može podići zakonski zastupnik ili lice koje on ovlasti.
Ako ste baš baksuzni i pasoš vam se oštetio ili izgubio više od dva puta u periodu od pet godina, izdaje se nov pasoš koji važi godinu dana. Ovakvu vrstu pasoša moguće je zameniti 30 dana pre njegovog isteka (iako ćete u praksi čekati oko dve nedelje).
Policijska stanica ili uprava u zakonskoj je obavezi da vam pasoš izda u roku od 30 dana od podnošenja zahteva, a u hitnim slučajevima (potreba za hitnim lečenjem u inostranstvu, neodležan službeni put ili smrti bliskog člana porodice) pasoš se izdaje u roku od 48 časova.
Novi biometrijski pasoši važe deset godina za punoletna lica.
Maloletna lica
Pasoši za maloletna lica izdaju se isključivo ako roditelj lično podnese zahtev i traju kraće nego za odrasle osobe. Za one mlađe od tri godine važe tri godine, za decu od tri do 14 godina traju pet godina, a stariji maloletnici dobijaju pasoše na deset godina kao i odrasli, a proces je veoma sličan kao i kod vađenja pasoša za odrasle, uz par dodatnih stavki.
Kako ne bi došlo do zloupotrebe pasoša za maloletna lica, on se izdaje isključivo uz pisanu i propisno overenu saglasnost drugog roditelja, koja se može dati i izjavom na zapisnik, tako da bi bilo idealno da oba roditelja zajedno predaju zahtev za izdavanje pasoša.
Dalja procedura veoma je slična kao i kod odraslih:
- Potrebna je važeća lična karta roditelja.
- Dokaz o uplaćenim taksama za izdavanje pasoša (čija je vrednost 3.600 dinara).
- U slučaju da dete već poseduje pasoš koji je istekao ili se oštetio, morate da ponesete i stari pasoš na uvid.
Nije potrebno, ali može se priložiti i
- Fotografija veličine 50x50mm (en face, na jednobojnoj sivoj pozadini).
- Za hitne slučajeve, dokaz o hitnosti u pisanoj formi.
Nadležni organ po službenoj dužnosti, uz saglasnost roditelja, pribavlja podatke iz sledećih dokumenata: uverenja o državljanstvu Republike Srbije, izvoda iz matične knjige rođenih, ali ako ih imate u svom posedu, ponesite i njih da biste skratili proces.
U slučaju da se brak roditelja završio ili je dete rođeno u vanbračnoj zajdnici, zahtev za pasoš podnosi roditelj kome je presudom o razvodu ili pri rođenju dodeljeno puno starateljstvo, uz prilaganje pravosnažne presude o razvodu braka. Ako je starateljstvo zajedničko, zahtev podnosi jedan od roditelja, uz pisanu i overenu saglasnost drugog.
Potpis i otisci prstiju se, naravno, ne podnose za decu mlađu od 12 godina.
Kovid sertifikati
Nemoguće je dati neko opšte uputstvo za ulazak u inostranstvo, pošto se uslovi razlikuju od zemlje do zemlje.
U slučaju da ste vakcinisani ili preležali kovid, najpametnije je da izvadite EU digitalni zeleni sertifikat, koji se vadi preko eUprave, a koji će vam pomoći da se lakše krećete kroz zemlje članice Evropske unije. Ovaj sertifikat, uveden tokom pandemije, često je neophodan za ulazak u zemlje Unije, a sadrži podatke o primljenoj vakcini, preležanoj bolesti ili ako ste nevakcinisani, podatke o urađenom testu na kovid (PCR ili antigenski). Nakon što izvadite EU zeleni sertifikat, možete da ga odštampate ili sačuvate na svom mobilnom uređaju, pošto poseduje QR kod koji je moguće očitati i na taj način.
Kod vađenja ovih sertifikata problematična je činjenica da ne priznaju sve zemlje sve vakcine, a mnoge u Evropi okrenule su leđa vakcinama koje su se delile u Republici Srbiji, uključujući Sinopharm i Sputnik V. Zbog svega ovoga neophodno je, radi vašeg mira i sigurnosti, da imate sva potrebna dokumenta za izlazak iz zemlje, odnosno da stupite u kontakt s diplomatsko-konzularnim predstavništvom države u koju želite da putujete. Na taj način ćete biti sigurni da vas neće vratiti sa aerodroma ili granice jer vam fali test ili dva ili se vaše primljene vakcine ne priznaju u toj zemlji. Možete stupiti u kontakt i s diplomatsko-konzularnim predstavništvom Republike Srbije u zemlji koju nameravate da posetite.
Sada, kada ste obavili sve neophodne pripreme, vreme je da krenete da pakujete kofere i uživate istražujući nove prostore, prostranstva i naravno hranu vrlog sveta koji nas okružuje. Uživajte u vrelom letu koje nam predstoji!
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0