Kako odabrati laptop?
🕑 4 min čitanjaDošao je trenutak da svoj stari laptop zamenite novim. Deluje lako, ali uopšte nije jednostavno. Naime, postoji mnoštvo prodavnica koje nude najrazličitije modele. S druge strane svako ima određene zahteve i želje i jasnu ideju šta želi od svog laptopa. I dok istražujemo, različite informacije o laptopovima koje nalazimo na raznim sajtovima mogu nas dovesti do smušenosti.
Glavni i odlučujići faktor u odabiru novog laptopa u najvećem broju slučajeva je cena. No, često je to pogrešno, jer proizvod koji ste izabrali ne mora biti u skladu s vašim potrebama. Laptop danas može da posluži za različite stvari i predstavlja esencijalno oruđe u svakodnevnom radu. Igranje igrica, slanje mejlova, pisanje tekstova i montiranje video-materijala samo su neke od mogućnosti koje pružaju ove snažne mašine.
Upravo te mogućnosti treba da budu vodič pri izboru laptopa. Nije lako pronaći kvalitetan laptop i to za male pare. Srećom, danas je moguće nabaviti dobar laptop na čak dvanaest rata, tako da vaš budžet nećete mnogo opteretiti.
Kada započnete potragu za novim laptopom, jedan od parametara kojim treba da se vodite jeste njegova namena to jest vrsta posla kojim se bavite. Slušati savete ljudi oko sebe nije preporučljivo, jer svako ima drugačije želje i mogućnosti. Najbolje je da krenemo redom, tako ćete jasnije razumeti na koje stvari treba obratiti pažnju.
CPU-Procesor
Brz laptop je svima potreban. Kada pokreće laptop ili zadaje neku funkciju, niko ne voli da to ide sporo. Procesor je ključna stavka u ovom segmentu. Nema potrebe govoriti, ukoliko se bavite nekim ozbiljnijim poslom, koliko je važna jačina procesora te keš memorija. Kakav ćete procesor želeti za svoj laptop, zavisi isključivo od vas. Mi vam možemo sugerisati da se okrenete kvalitetnijim, kao što su Intel i3, i5, i7, Intel Gold (4 jezgra), AMD Ryzen i AMD Athlon. Iziskuju nešto više novca, ali vam neće svakodnevno dizati pritisak pri korišćenju. Obratite pažnju i na radnu frekvenciju procesora, jednostavno mora biti preko 2GHz, ako uzmete ispod toga, laptop neće raditi brzo.
Memorija (RAM)
Ima mišljenja da je RAM memorija ključan faktora za brzinu rada laptopa, ipak, stvari stoje malo drugačije. Kada birate, neka laptop obavezno ima 4-8 GB DDR4/DDR3 memoriju. Uz to je potrebno da poseduje dva slota za memoriju, ukoliko se dogodi da vam zatreba još prostora. Tako ćete moći da obezbedite sebi dodatnih 4 ili 8 GB. Bonus savet za vas: neki noviji laptopovi nemaju mogućnost za dodatni slot, zato je najbolje da se raspitate u samoj radnji.
Grafička karta
Ovde posebno dolazi do izražaja namena laptopa. Recimo, ako planirate da igrate igrice tokom dana, neka vaša grafička kartica bude barem Intel HD400. Ukoliko se bavite poslom u kome koristite jake programe, kao što je Adobe (Photoshop, Illustrator i drugi), onda i ne pomišljajte na laptop koji nema grafičke kartice poput AMD Radeon R7, R8 ili R9. Imate opciju i nVidia (nVidia GeForce G740). Laptopovi koji imaju snažne grafičke kartice nisu uopšte jeftini.
Hard disk (SSD & HDD)
Kapacitet hard diska trebalo bi da bude 500 GB, to je minimum. Mada, kada kupujemo laptop malo ko obraća toliko pažnju na ovaj deo. Fundamentalno je razumeti dve stvari, to su brzina okretanja i količina keš memorije. Potrudite se da sama brzina bude 7200 RPM, a keš memorija 32 MB. U laptopovima novijih generacija sve češće vidimo električne diskove, poznatije kao solid state drive, odnosno SSD. Pružaju znatno bolje mogućnosti u odnosu na HDD. Kada se koristi SSD, brzina laptopa je neuporedivo bolja. Sve se pokreće brže i radi bez problema. Možda i najbolja opcija je da imate SSD 120-240 GB, a podatke čuvate na eksternom hard disku.
Tastatura
Nekim ljudima je tastatura i te kako važna, dok je drugima potpuno nebitna, čak i ne vide neku veliku razliku u kvalitetu. Kvalitetna tastatura se ogleda u velikim tasterima bez klimanja. Ona Ima dubinu i slova koja nisu nalepljena. Sami dugmići ne treba da klize pod pristima, najbolja opcija je da isprobate. Svaki taster treba da je dovoljno odvojen kako ne bi dolazilo do brkanja pirlikom kucanja. Bitno je dodati da postoje tastature sa srpskim slovima. To je važno onima koji dosta pišu.
Ekran (Display)
I ovde, kao kod svih pomenutih elemenata, ulogu igra namena. Svakodnevno čitanje i pisanje znatno je lakše i ne dovodi do zamora očiju ako imate veći ekran i bolju rezoluciju, tu je sasvim dovoljno imati ekran 15,6 inča / 1366×768 tačaka. Neki minimum je 15,4 inča u ovom slučaju. Veći ekrani, recimo oni od 17 inča, odlični su i fenomenalni, ali je laptop samim time glomazniji. Jedna mana kod većih ekrana je potencijalno lako oštećenje, a sama popravka ili zamena je dosta skupa. Ekrani od 17 inča više su namenjeni za kućno ili kancelarijsko korišćenje. Postoje i laptopovi sa manjim ekranima, oni su najbolja opcija ako vaš posao zahteva terenski radi i stalno pomeranje.
Kao što vidite, treba obratiti pažnju na dosta stvari. Nisu ovo jedine stavke, tu su još kućišta, touch pad, DC konektor i drugi. Međutim, dovoljno je da se vodite pomenutim elementima. Oni su ključni za kupovinu laptopa. Razni faktori utiču na izbor, naš predlog je da se vodite namenom i vašim budžetom.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0