Kako da napišete motivaciono pismo?
🕑 3 min čitanjaOsim iscrpljujuće pripreme za intervju, jedan od najizazovnijih delova potrage za poslom jeste i pisanje propratnog to jest motivacionog pisma. Na internetu se mogu pronaći razni kontradiktorni saveti u vezi sa tim kako bi motivaciono pismo trebalo da izgleda i zvuči. I razumljivo, više ne znate odakle početi. Zato smo sumirali sve ono što je potrebno da znate ukoliko se odlučite na ovaj korak.
Da li vam je motivaciono pismo uopšte potrebno?
Odgovor je – da! Naravno, naići ćete i na oglase za posao koji ne traže motivaciono pismo, niti pružaju opciju da ga uključite ukoliko se prijavljujete putem online aplikacije. Ipak, kad god je moguće, pošaljite ga, jer ono može da bude ključno za odabir odgovarajućeg kandidata. Naime, motivaciono pismo je vaša najbolja šansa da privučete pažnju HR osobe ili menadžera za zapošljavanje, odličan način da se istaknete u mnoštvu kandidata.
Ipak, ukoliko ga ne napišete kvalitetno, ono može da bude razlog zbog kojeg je neko vašu prijavu odbacio u startu. Zato razmotrite naše savete koji će vam pomoći u pisanju motivacionog pisma.
Istražite sve relevantne informacije
Pre nego što počnete da pišete, važno je da što više saznate o kompaniji i konkretnom poslu koji želite. Podrazumeva se da treba pažljivo pročitati opis posla, pregledati veb sajt kompanije, njene naloge na društvenim mrežama, ali i LinkedIn profile rukovodilaca i zaposlenih.
Ovo malo istraživanje će vam pomoći da svoje propratno pismo prilagodite činjenicama, jer ono ne treba da zvuči uopšteno. Takođe, na osnovu prikupljenih informacija imaćete priliku da odlučite kojim tonom ćete se obratiti menadžeru za zapošljavanje: ako je u pitanju radno mesto u banci, vaš ton treba da je za nijansu formalniji nego ukoliko se prijavljujete za posao u IT kompaniju, u čijem kolektivu vlada opuštenija atmosfera.
Fokusirajte se na budućnost
Dok vaš rezime, to jest radna biografija, treba da bude osvrt na vaše iskustvo, gde ste sve radili i kakve ste rezultate na tim poslovima postigli, u propratnom pismu treba da se fokusirate na budućnost i ono što želite da radite. Razmislite na koji način svojim veštinama možete da doprinesete kompaniji u kojoj želite da radite. Ukoliko pak menjate profesiju, objasnite na koji način veštine stečene u jednoj oblasti možete da iskorisite u drugoj.
Započnite upečatljvom rečenicom
Mnogi motivaciono pismo obično počinju rečenicom: „prijavljujem se za … posao, za koji sam saznao na … mestu”. To nije dobar početak, njime niste skrenuli pažnju na sebe. Umesto toga započnite pričom o tome zašto je ovaj posao za vas uzbudljiv i na koji način ga vi možete unaprediti.
Na primer, možete napisati: „Profesionalac sam u oblasti marketinga sa više od 15 godina iskustva i tražim priliku da svoje veštine primenim na nove načine, pa bih voleo da svoju stručnost i entuzijazam prenesem u vaš rastući tim”. Zatim, možete da uključite rečenicu ili dve o svom relevantnom iskustvu, ali nemojte da ponavljate informacije koje ste već naveli u radnoj biografiji.
Velika je verovatnoća da menadžer za zapošljavanje čita bezbroj motivacionih pisama, a vi treba da privučete njegovu pažnju.
Takođe, ne pokušavajte da budete duhoviti, to često može pogrešno da se protumači. Osim toga, izbegavajte uobičajene floskule.
Naglasite svoju vrednost
HR menadžeri su u potrazi za ljudima koji mogu da pomognu u rešavanju problema. Oslanjajući se na istraživanje koje ste sproveli ranije, pokažite da znate šta kompanija radi i s kakvim se sve izazovima suočava. Zatim, pišite o tome kako vas je iskustvo osposobilo da ispunite njihove potrebe, objasnite kako ste rešili sličan problem u prošlosti ili podelite relevantno dostignuće.
U današnje vreme dve veštine su važne za skoro svaki posao: prilagodljivost i sposobnost brzog učenja. Ako imate primere koji demonstriraju ove veštine, uključite i njih.
Vodite računa o tonu kojim se obraćate
Veoma je važno da ne preterujete s laskanjem i hvaljenjem sebe. Takođe, ne treba da zvučite očajno, čak i ako ste već duže bez posla. Budite profesionalni. Stavite se u poziciju menadžera za zapošljavanje i razmislite na koji način bi on komunicirao s jednim od klijenata kompanije.
Naravno, mnogima je teško da procene svoj tekst, zato zamolite blisku osobu da ga pročita i da vam iznese svoje mišljenje.
Neka motivaciono pismo bude kratko
Motivaciono pismo ne treba da je predugačko, jer retko ko ima vremena a i strpljenja da detaljno čita svako pismo koje stigne. Zato pismo treba da bude dovoljno kratko da ga svako može pročitati na prvi pogled. Budite koncizni, konkretni i istaknite ključne stavke.
Potražite mišljenje bliske osobe
Kao što smo već napomenuli, zamolite blisku osobu – a bolje i više njih – da pročita vaše motivaciono pismo i kažu vam svoje iskreno mišljenje. Važno je da im ukažete na to koju vrstu povratne informacije želite od nje. Pitajte prijatelja da li mu je jasna poenta motivacionog pisma i da li je vidljiva na prvi pogled. Takođe, pitajte ga šta on misli da nije u redu u pismu, te kako bi to promenio. To će vam pomoći da steknete objektivnu sliku o tekstu koji ste napisali, a time i da ga poboljšate.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0