Kako da naučite dete da pliva
🕑 2 min čitanjaSportske aktivnosti su uvek dobro došle kada je reč o razvoju dece. Kojim god sportom se dete bavilo, koristi su višestruke. A jedan od najboljih sportova, ako ne i najbolji, jeste plivanje. Ovaj sport je jedinstven u svetu, svako može da ga praktikuje i nema ograničenja u godinama. Sport za ljude od sedam do sedamdeset sedam godina. Osim što je zabavna i opuštajuća aktivnost, to je i važna veština svakog čoveka, kako bi se izbeglo utapanje u vodi.
Odakle početi?
Zbog anatomije i uzrasta, najbolje je da dete učenje započne kad napuni nekoliko godina. Do tada je dobro da ga navikavate na vodu od rođenja, jer to će olakšati učenje. Na samom početku najvažnije je da se deca osećaju prijatno u vodi i da nema straha kada im se glava nađe pod vodom. Jer strah izaziva stres i napetost, što sprečava da mišići i pokreti funkcionišu u skladu sa situacijom, a utiče i na disanje. Zato je poželjno da se dete od malih nogu navikava na vodu. Postoji nekoliko stvari na koje treba obratiti pažnju kada dođe vreme da naučite svoje dete da pliva.
Pre svega, nemojte ništa raditi na silu. To može biti kontraproduktivno i za dete traumatično iskustvo. Plivanje treba da bude zadovoljstvo i uživanje, a ne obaveza. Važno je imati razumevanja. Zamislite samo koliko je vašim roditeljima bilo teško da vas nauče. Veoma je važno da svom detetu date vremena da se prilagodi okruženju. Neka vidi da druga deca plivaju i uživaju u vodi. Sasvim je normalno da ono na početku plače i prigovara. Ako posle pet do deset minuta nastavi da se žali, izvadite ga iz vode.
Pratite raspoloženje
Ako kojim slučajem vaše dete i dalje plače i ne oseća se prijatno, onda je najbolje da napravite dužu pauzu pre nego što pokušate ponovo. Ipak, imajte na umu da je dete najbolje naučiti da pliva do šeste godine. To ne znači da kasnije neće moći da savlada tu veštinu, samo će biti sve teže i sporije. U procesu učenja koristite razna pomagala, poput creva ili mišića. To može pomoći i doprineti da dete brže nauči da pliva, ako se do tada naviklo na vodu.
Jedan od najvećih strahova i razlog zašto se dete plaši plivanja je nemogućnost disanja pod vodom. Otklanjanje ovog straha može biti ključni korak u savladavanju veštine. Morate mu postepeno pokazivati kako da koristi nos ili usta da izduva vazduh pod vodom, a da ne uranjate glavu. U jednom trenutku dete će prirodno zaroniti i strah će nestati.
Tehnike
Tehnike plivanja takođe utiču na učenje. Na samom početku svi koriste stil koji se zove doggi stile. Tokom ovog perioda ne morate da terate dete da koristi ruke. Podstaknite rad nogu da biste što bolje razvili ove pokrete. Kada to savlada, možete preći na pokrete ruku. Sve tehnike plivanja možete simulirati dok dete nije u vodi. Tako će i koordinacija biti bolja.
Ne oklevajte da naučite svoje dete da pliva. Osim što je izuzetno važno za njegov dalji život, plivanje donosi i divne trenutke kroz koje zajedno prolazite u njegovom odrastanju.
Foto:Shutterstock
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0