Kako da objavite knjigu? Saveti kako objaviti knjigu korak po korak!
🕑 8 min čitanjaSigurno ste barem jednom poželeli da objavite knjigu. Da se odvažite i prospete svoje misli po papiri. Pisanje knjige dug je i mukotrpan proces, a kada vaš rukopis končano bude gotov, dolazite do ključnog pitanja: Kako objaviti knjigu? Rešili smo da vam otklonimo sve nedoumice i do detalja objasnimo kako da objavite svoju prvu knjigu.
Postoji više staza kojima vaš rukopis može da dođe do knjižara. U nastavku teksta smo spomenuli sve, a nama vama je odlučite kojim putem ćete krenuti. Imajte na uma da je objavljivanje knjige i te kako veliki poduhvat.
Kako objaviti knjigu putem izdavačke kuće?
Najpre ćemo početi od toga da vi predate svoj rukopis nekom izdavaštu. Iako danas postoji pregršt izdavačkih kući, nije jednostavno stupiti u kontakt s njima. To se pogotovu odnosi na anonimne autore. Kao i u mnogim drugim sferama, hiperprodukcija nije zaobišla ni književnost. Izdavačke kuće utrkuju se koja će privući vašu pažnju predstavljanjem brojnih izdanja samo na mesečnom nivou. Takođe, postoje i izdavaštva koja su na svojim sajtovima jasno istakle da ne primaju rukopise, te vam izbog odmah sužen. Kompletan spisak izdavačkih kuća u Srbiji možete pogledati ovde.
Džoan K. Rouling je knjigama o Hari Poteru, postala prvi pisac milijarder u istoriji književnosti. A, inspiraciju za izgled Hogvortske biblioteke našla je u Portu.
Pre nego što krenete da šaljete svoj rukopis izdavaštvima, dobro se informišite o njihovim prethodnim izdanjima. Na taj način imaćete uvid na koja vrata da pokucate. Neki su više okrenuti stručnoj literaturi i naučnoj fantastici, a neki beletristici i dečijim knjigama. Treba napomenuti da se pojedine izdavačke kuće vode svetskim aktuelnostima. Najbolji primer za to je debitantski roman „Teskoba večeri“, Marike Lukas Rejnefeld koji je dobio Bukerovu nagradu 2020. godine. Ma kakvo delo da je u pitanju, uvek će iznad njega lebdeti pitanje da li je zasluženo, zbog popularne teme i izjašnjavanja autora o sopstvenom rodnom identitetu.
Bilo kako bilo, to je početak avanture zvane kako objaviti knjigu?
Ukoliko neki izdavač prihvati vaš rukopis, znajte da ćete na odgovor čekati od 3 do 6 meseci. Recimo da su oduševljenim vašim delom i žele da objave knjigu. Sada je red da obrazložimo, koje su to prednosti i mane ako se odlučite za izdavačke kuće.
Prednosti
- Najpre novac. Ukoliko izdavaštvo uzme pod svoje vaše delo, poštedeće vas troškova kao što su: lektura, dizajn korica, prelom, štampanje i mnogih drugih.
- Mogućnost da vaša knjige bude vidljiva u brojnim knjižarama.
- Reklama koja može doprineti da prodaja ide bolje.
- Promocija putem društvenim mreža i drugih medijskih kanala.
Mane
- Slaba vidljivost dela. Verovatno vam ovo deluje kontradiktorno s gore pomenutim prednostima, ali evo šta je posredi. Kao nepoznati autor, vaša knjiga će sa naći u knjižarama, ali pitanje na kojoj poziciji. To što svako piše, ne znači nužno da je književnik. Sami ste već primetili da u izlozima knjižara u prvi plan su istaknute knjige upitnog kvaliteta. One se tu nalaze isključivo zbog imena i prezimena autora, koji je poznat širokim narodnim masama. To je plod vremena u kome obitavamo. Izdavaštva danas više zanima dobit, nego dobrobit (čast izuzecima).
- Promocija i reklama vaše knjige može veoma uticati na samu prodaju. Mašinerija koja stoji, pogotovu, iza najvećih izdavačkih kuća je moćna. Međutim, tu opet dolazimo do paradoksa. Anoniman autor nikada neće dobiti isti prostor poput afirmisanih. Isto tako, na mesečnom nivou se promoviše bezbroj knjiga i vi ćete biti samo još jedna kap u moru. Izdavači guraju knjige za koje smatraju da će im doneti profit i podilaze ukusu masa.
- Sigurno ste čuli da se od pisanja u Srbiji ne možete živeti. Zarada od prodatih knjiga je veoma mala, iznos oko 10% od cene knjige. To znači, da ako je cena knjige 650 dinara, vi dobijate 65 u najboljem slučaju. Razmislite sada, koliko je potrebno da mesečno prodate knjiga, kako biste živeli od toga.
- Određena izdavaštva objavlju isključivo strana dela, jer im se prosto više isplati. Neki su rešili da se drže klasika. Iako isprva mislite da je to divno i lepo što promovišu kvalitet, postoji i druga strana medalje, to je da posle 70 ili 100 godina od smrti autora, autorska prava više ne važe. Zato je klasike lakše objavljivati.
Za kraj još jednom ističemo da ako odlučite za izdavaštva, budite svesni da izdavači drže sve konce u svojim rukama.
Rumunija (6.2%), Austrija (7.2%) i Belgija (7.9%) su države koje imaju najmanji broj ljubitelja knjiga u odnosu na celokupno stanovništvo. Podaci su iz 2021. i odnose se samo na Evropu.
Kako objaviti knjigu bez izdavča?
Objaviti knjigu bez izdavača je tek posebna zavrzlama. Pošto završite s vašim rukopisom, neka odstoji. Vratite mu se posle izvesnog vremena i pažljivo čitajte. Vodite računa o logičkoj doslednosti i smislu. Ukoliko uočite greške i nelogičnosti, sve sredite i doterajte rukopis da bude baš kako vi želite. Dešava se da tokom pisanja, ljudi u zanosu predvide neke stvari.
Mihail Bulgakov je radio na svom remek-delu „Majstor i Margarita“ više od 10 godina. Rukopis je stvaran dok nije bio toliko bolestan da nije mogao više ni da diktira. Roman je prepustio supruzi koja ga je završila i objavila.
Prve dve stvari koje morate da uradite pre nego što vaš roman ugleda svetlost dana, jeste da isti prođe redakturu i lekturu. Nažalost, mnogi preskaču ovaj deo i to znatno utiče na kvalitet knjige. Samo razmislite da budete sam svoj lekar, sve će vam biti jasnije.
Redaktura
Redaktura predstavlja stilske promene i korigovanje rečenica, njihove strukture. Pošto završite roman, on se prolazi ponovo i tu se ukazuje na delove koje treba srediti i popraviti. Cilj je da stil i smisao ostanu isti, ali znatno lepše napisani. Naša topla preporuka je da redakturu ne radite sami, jer to ne može biti zamena za profesionalnu. Ipak ste vi sami prošli tekst, a to iziskuje pitanje objektivnosti. Što se tiče cene redakture, o tome ćemo više u nastavku teksta, gde ćemo sve obuhvatiti.
Lektura
Lektura nije isto što redaktura, ona se odnosi na ispravljanje pravopisa i gramatike. Imajte u vidu da ovaj korak ide posle redakture, nikako pre.
Kada se podvuče crta, suština je da tekst bude sređen i da se tačno zna šta se htelo reći kojom rečenicom. Nekada i znakovi interpukcije mogu uticati na smisao. Tačno je, postoje pisci koji se nisu držali pravopisnih pravila, pre svih Saramago, čak su i dobili Nobelovu nagradu, ali vi ste ipak početnik. Ako ikada i dosegnete za takvim statusom, onda sebi možete da dopustite takve stvari.
Japanska reč „tsundoku“ znači „kupovanje gomile knjiga koje nikada ne stižemo da pročitamo“.
Prelom teksta
Prošli ste prethodne koraka i spremni ste da objavite knjigu. Sada na red dolazi prelom teksta. Iako se korektura radi sada, naša preporuka je da to učinite ranije. Korektura radi poslednje ispravke pred puštanja u štampu romana, kao što su isupušteno slovo, dupli razmak između pasusa ili rečenica, takođe slaganje slika i teksta. Ako mislite da sami uradite ovaj deo, svakako možete pogledati Youtube. Verujemo da ćete momentalno dići ruke od te zamisli.
Dizajn korica i izrada omota
Zvuči surovo, ali istina je da korice prodaju. Prosto, to je prvo s čim se svaki čitalac susreće i zbog čega će neku knjigu uzeti u ruke. Ovo se naravno odnosi na anonimne autore, jer kod poznatih knjigu prodaje ime i naslov. Izdavačka kuća Booka je odličan primer kako korice knjige mogu da izgledaju dobro.
Ukoliko niste dizajnerski guru i ne vladate fotošopom, jednostavno ćete morati da angažujete dizajnera. Cena u ovom slučaju isključivo varira od samog dizajnera i njegove stručnosti. Idealan je scenario da dizajner pročita knjigu i time stekne pravi utisak, to će svakako doprineti što boljoj ilustraciji. S druge strane, većina se vodi sinopsisom ili još pogubnije naslovom. Ako niste u mogućnosti da unajmite dizajnera, možete se poslužiti besplatnim programom Canva.
Biografija, sinopsis i fotografija
Pod jedan krov smo smestili ove tri stavke koje su isto važne kada objavljujete knjigu.
Biografija sadrži sledeće:
- Ime, prezime, godina rođenja i mesto življenja
- Šta ste od škole završili
- Dosad napisana dela
Napišite dužu i kraću verziju, ali za korice knjige nema potrebe da preterujete.
Sinopsis je sažeta radnja vaše knjige. Zamisliti ovo kao reklamu (trejler) za film. Ne treba biti duži od desetak rečenica, zato dobro razmislite pre pisanja. Ako dobro osmislite sinopsis, to može uticati na prodaju i pažnju kupaca. Postoji čuvena rečenica koju je Ajnštajn kazao: Ako ne možete da objasnite šestogodišnjaku, onda ni sami ne razumete.
Fotografija će vam služiti da je koristite u svim medijima. Zato bi trebalo da bude kvalitetna. Nema potrebe da razmišljate previše gde ćete se slikati i kako, cilj je da bude jednostavna i prosta.
16.8% populacije Finske smatra čitanje knjige glavom zanimacijom. Zbog toga su prvi na listi po broju pročitanih knjiga na svetu. Finci veoma ulažu u književnost, a tome svedoči biblioteka Oodi, koju na dnevnom niovu poseti oko 8.000 ljudi! Na drugom i trećem mestu nalaze se Poljska i Estonija.
Koliko košta da objavite knjigu?
Sada dolazimo do konačne računice i sume koja je potrebna da objavite knjigu.
Redaktura, lektura i korektura
Cene su prikazane u evrima i odnose se na jednu lektorsku stranicu koju čini 1.800 karaktera sa proredom. Iznos se umanjuje povećanjem broja lektorskih strana. Ukoliko je vaša knjiga stručna, cena može biti nešto veća. Takođe, finalna cenu će znati pošto vaš rukopis dostavite na uvid.
Prelom teksta
Kako bi vam što lakše bilo da izračunate sumu, uprostićemo stvari. Recimo da vaša knjiga ima 200 stranic, taj broj pomnožite sa 1.5, time dobijate iznos za prelom knjige. Napomena, ovo važi ukoliko nema ilustracije i fotografije u knjizi.
Biografija, sinopsis i fotografija
Ovde u principu nemate velikih troškova. Dve prve stavke možete i sami da uradite ili zamolite nekoga ko ima šlifa za to, pogotovu ako dolazi iz marketinga. Što se tiče fotografije, cene se kreću od 50 evra pa naviše.
Dizaj korica knjige
Već smo pomenuli da cena zavisi od stručnosti, ali teško ćete unajmiti nekoga da vam dizajnira korice ispod 150-200 evra. Osmišljavanje korica iziskuje vreme i ozbiljan rad.
ISBN i CIP broj
ISBN ili International Standard Book Number je broj prema kome se identifikator knjige. Nešto poptu JMBG, ali za književnost. Sastoji se od 13 cifara. Pored toga, tu je i CIP broj (Cataloguing in Publication), drugim rečima kataloški zapis u publikaciji. Cenovnik za ove usluge možete videti ovde. Obe stvari su izuzetno važne, jer bez njih nećete moći ništa da uradite.
Troškove same promocije nećemo isticati, jer na to utiču brojni faktori. Važnije je sagledati ukupnu sumu koju ćete morati da izdvojite ako želite da obajvite knjigu.
Kada se izmeri i premeri, objavljivanje knjige će vas koštati od 1300 do 2000 evra. Ako ste prikupili novac, uspeli ste da odštampate knjigu, ali niste u mogućnosti da nudite knjižarama u Srbiji, jer nemate izdavača. Da bi vaša knjiga došla do biblioteka i prodajnih mesta, morate imati izdavača. Tu onda dolazi do još jedne stavke, a to se zove fizičko lice koje se bavi izdavačkom delatnošću po zakonima Srbije. Prostije rečeno, nećete moći to da uradite bez da imate firmu, društvo koje se bavi izdavaštvom.
Pomenuta cena se odnosi na dve mogućnosti:
- Ako izdavačka kuća prihvati vaš rukopis, ali vi snosite sve troškove.
- Da budete sami svoj izdavač.
Zvuči neverovatno, ali nema velike razlike u ciframa. Zarada je drugačija i ako ste osnovila izdavačku kuću, sve ide u vaš džep.
U kineskoj provinciji Hunan je 1931. godine knjiga „Alisa u zemlji čuda“ bila zabranjena, jer „životinje ne smeju da koriste jezik kojim govori čovek“.
Književni konkursi u Srbiji
Književni konkursi u Srbiji su još jedna opcija da objavite knjigu, s tim što treba voditi računa o tipu konkursa. Uglavnom su namenjeni promovisanju neafirmisanih pisaca. Najbolji je da pratite sajtovi izdavačkih kuća i njihove naloge na društvenim mrežama. Bićete upućeni u održavanje, a jedan od učestalijih konkursa je izdavačke kuće „Dereta“ za neobjavljeni roman.
Milenijalci čitaju knjige više nego ijedna druga generacija. Generacija Z putem društvenih mreža traži knjige, dok Gen X uglavnom čita samo dnevne vesti na portalima.
E-knjiga ili papirna?
Poslednjih godina sve više se pojavljuju elektronske knjige i mnogi predviđaju da će u dogledno vreme uzeti primat. Starija populacija bira i biraće papirne knjige, dok će nove generacije biti okrenute e-knjigama. Objavljivanje papirne knjige smo već prošli, a sada ćemo vam pojasnisti koje su to prednosti i mane, ako se odlučite za e-knjigu. Za objavu elektronske knjige koristićete sajtove, kao što su Kobo, Apple, Amazon i drugi.
Prednosti
- Možete besplatno objaviti knjigu – za ovu vrste ne morate da ulažete nikakve pare, osim naravno lekture i omota). Pomenuti sajtovi uzimaju procenat od prodaje i tako zarađuju, a procent zavisi od cene vašeg rukopisa.
- Brzina – Elektronske knjige se brže objavljuju.
- Zarada – Ide u vašu koristi, kao što smo već pomenuli, zavisi od procenta i cene koju odredite.
- Zauvek se može naći na sajtu
Mane
Na tržištu Srbije nema velikog interesovanja za elektronskim knjigama.
Napominjemo da postoje i PDF verzije, ali njih ne možete da zaštitite. To nisu prave e-knjige, tako da je naša preporuka da se uopšte ne upuštate u to i idete u tom smeru.
Zaključak
Najvažnije je vaša knjiga poseduje kvalitet. To je preduslov da bude čitana i dobro prihvaćena od strane publike. Sve ostalo vaš je lični izbor i koliko imate strpljenja i sredstava da se uhvatite u koštac s ovim poduhvatom. Usredsredite se na kvalitet, potom ćete ići korak po korak. Iako možda zvuči besmislino, dobro delo uvek će naći put do publike.
Foto:Shutterstock
Ažurirano: 01.07.2024
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0