Kako da odaberete upravnika zgrade?
🕑 3 min čitanja
Upravljanje stambenom zajednicom ili zgradom često predstavlja kompleksan zadatak, a ključ uspeha leži u izboru pouzdanog upravnika ili profesionalnog upravnika zgrade koji će efikasno rukovoditi svakodnevnim poslovima i očuvati vrednost stambene zajednice.
Budući da danas svaka stambena zgrada mora da ima upravnika, u nastavku pročitajte kako da izaberete adekvatnog za svoju zgradu.
Koja je uloga upravnika zgrade?
Kada je reč o upravljanju stambenim zajednicama, izuzetno je važno pridržavanje važećih propisa i zakona koji se odnose na pravilno održavanje i upravljanje zgradama. Upravnik zgrade u tome ima važnu ulogu jer koordiniše svakodnevnim aktivnostima, održavanem infrastrukture, upravljanjem finansija, kao i u komunikaciji sa nadležnim institucijama.
Zakon o stanovanju i održavanju zgrada nudi tri mogućnosti za organizaciju upravljanja zgradama:
- Izbor upravnika iz redova stanara, ukoliko je reč o vlasniku stana;
- Angažovanje profesionalnog upravnika;
- U slučaju nemogućnosti dogovora među stanarima, lokalna samouprava može da imenuje licenciranog profesionalnog upravnika iz zvaničnog registra.
Ali, koji izbor je bolji – izabrani ili profesionalni upravnik zgrade? U odnosu na početak primene zakona pre skoro sedam godina, kada su mnogi bili skeptični, iskustva pokazuju da su profesionalni upravnici Beograd, ali i u Novom Sadu ili bilo gde drugo u Srbiji postali sve traženiji zbog svoje stručnosti i brzine rešavanja problema stanara.
Ipak, odluku o tome da li će se izabrati upravnik ili angažovati profesionalni upravnik donosi skupština stambene zajednice, koju čine svi vlasnici stanova u zgradi.
Kako skupština poverava upravljanje profesionalnom upravniku?
Skupština stambene zajednice donosi odluku o dodeljivanju upravljanja profesionalnom upravniku dvotrećinskom većinom. Nakon toga, obraćaju se organizatoru profesionalnog upravljanja i zaključuju ugovor.
Dobra stvar je da stambena zajednica može da traži da određena osoba koju organizator angažuje postane njihov upravnik. Informacije o lokaciji i organizaciji koja zapošljava profesionalne upravnike, među kojima je i Beohost, možete da pronađete u Registru profesionalnih upravnika koji vodi Privredna komora Srbije.
Ko potpisuje ugovor sa profesionalnim upravnikom zgrade?
Ugovor potpisuje osoba koju odredi skupština stambene zajednice i predstavnik organizatora. Može biti na određeno ili neodređeno vreme, a svaka strana ima mogućnost da ga raskine uz otkazni rok od jednog meseca. Tako da su sve strane zaštićene.
Ako se pitate kako da odredite visinu naknade za profesionalnog upravnika, odgovor je da se visina naknade za upravljanje zgradom definiše ugovorom između zastupnika organizatora profesionalnog upravljanja i stambene zajednice. Plaća se na osnovu fakture koju organizator dostavlja.
Koje poslove obavlja profesionalni upravnik?
Profesionalni upravnik ima zaista važnu ulogu i obavlja različite zadatke, među kojima su:
- Održavanje zajedničkog zemljišta,
- Prijem prijava o kvarovima ili problemima, kao što su buka ili nepoštovanje kućnog reda, i to svaki dan,
- Obaveštavanje nadležnih organa o prijavljenim problemima,
- Praćenje svih prijava sa svim važnim informacijama,
- Organizovanje hitnih intervencija kada je to potrebno,
- Predlaganje visine naknade za održavanje zajedničkih delova zgrade na osnovu ponuda od različitih izvođača.
Kako se upravnik stambene zajednice bira iz redova stanara?
Upravnika bira skupština stambene zajednice, a to se obavlja većinom glasova prisutnih članova. Nakon toga, donosi se pisana odluka koja formalizuje izbor. Mandat upravnika iz redova stanara počinje i završava se na dan kada se donese odluka o izboru ili razrešenju, osim ako nije drugačije navedeno. U pravilu, mandat traje četiri godine, ali može biti kraći, ako tako odluči skupština. Naravno, nakon isteka mandata, upravnik se može ponovo birati.
Kad je reč o prestanku mandata, on se može dogoditi usled ostavke ili razrešenja. Upravnik se razrešava na sličan način kao što je izabran — većinom glasova. Ako novi upravnik nije izabran u roku od 30 dana nakon isteka mandata, bivši upravnik je obavezan da nastavi d obavlja svoju funkciju još mesec dana. U slučaju da se u tom roku ne izabere novi upravnik, svaki vlasnik može da podnese zahtev lokalnim vlastima za imenovanje profesionalnog upravnika.
Da li upravnik stambene zajednice iz redova stanara može da prima novčanu naknadu?
Zakon ne nalaže da se upravnicima mora plaćati, ali to nije ni zabranjeno. Ako stanari žele da nagrade svog komšiju za njegov rad na dobrobit svih, najbolje bi bilo da sklope ugovor o delu ili neki sličan dokument i tako osiguraju da sve bude u skladu sa zakonom.
U slučaju da skupština stambene zajednice odluči da upravnik dobija naknadu, potrebno je i utvrditi koliko će iznositi ta naknada i kako će je stanari finansirati.
Izbor upravnika zgrade: Zaključak
Izbor upravnika zgrade nije samo formalnost; to je odluka koja može oblikovati svakodnevni život stanara i održavanje zgrade. Upravnik ima važnu ulogu u osiguranju da sve funkcioniše kako treba, od komunikacije s nadležnim institucijama do organizacije hitnih popravki.
Postoje dva glavna puta: možete izabrati nekoga iz svojih redova ili angažovati profesionalnog upravnika. Svaka opcija ima svoje prednosti i mane. Upravnik iz redova stanara može doneti dodatnu bliskost i razumevanje, dok su profesionalni upravnici obično bolje obučeni i imaju iskustva u rešavanju problema.
U svakom slučaju, cilj je da izabete upravnika koji će raditi u najboljem interesu zajednice. Razgovarajte sa svojim komšijama, razmenjujte mišljenja i donesite odluku koja će vam svima odgovarati. Izbor upravnika može značajno uticati na kvalitet života u zgradi, stoga je važno pristupiti mu ozbiljno i promišljeno.
Foto:Freepik
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0