Kako da ojačate imunološki sistem?
🕑 3 min čitanjaNaročito je važno da tokom pandemije koronavirusa održavate zdrave životne navike koje vam mogu pomoći da ojačate imunološki sistem i osposobite telo za borbu s virusnim infekcijama.
Iako ne postoji čarobna pilula za poboljšanje imunološke funkcije, zdrav način života u suštini je najbolja odbrana.
U slučaju slabljenja, imunološki sistem nije u stanju da se bori s virusima, bakterijama i drugim patogenim mikroorganizmima, pa posledice na organizam mogu biti veoma ozbiljne.
Objašnjavamo vam koji tipovi imuniteta postoje i dajemo nekoliko preporuka koje vam mogu pomoći u njegovom jačanju, uz savet da ih uključite u svakodnevnu rutinu.
Vrste imuniteta
Aktivni
Aktivni imunitet se aktivira kada se susretnemo sa određenim štetnim patogenima koji se nalaze u našem okruženju, u vazduhu, hrani i na različitim površinama s kojima dolazimo u kontakt. Osim toga, ovaj tip imuniteta organizmu pruža dugotrajnu zaštitu u vidu imunološkog pamćenja. Razvija B i T ćelije koje prepoznaju patogene s kojima smo već imali dodira.
Pasivni
Pasivni imunitet se ne postiže imunološkom funkcijom spostvenog organizma, već se razvija pomoću različitih tehnika, na primer dojenjem. Za razliku od aktivnog, pasivni je kratkotrajan, jer se antitela ne obnavljaju neprekidno.
Urođeni
Urođeni imunitet štiti telo od infekcija stvarajući brz odgovor u trenucima kada ga patogeni mirkoorganizam napadne, poput virusa, bakterija, parazita i dr.
Adaptivni ili stečeni
Adaptivni ili stečeni imunitet se javlja nakon izlaganja organizma patogenu ili infekciji, te prilikom vakcinisanja. Aktivira se kada urođeni imunitet nije sposoban da se sam izbori s patogenim mikroorganizmima, te pojačava ukupnu funkciju imunološkog sistema.
Načini jačanja imunološkog sistema
Spavajte najmanje 7 sati tokom noći
Brojna istraživanja prikupila su čvrste dokaze da spavanje i cirkadijalni ritam imaju snažan regulatorni uticaj na imunološke funkcije. Tokom sna ljudski organizam proizvodi proteine male molekulske mase, citokine, koji se bore sa infekcijama u organizmu stavrajući imunološki odgovor. Imajući to u vidu, stručnjaci preporučuju 6-8 sati sna tokom noći.
Držite nivo stresa pod kontrolom
Kortizol, steroidni hormon koji ljudski organizam luči u stresnim situacijama, smanjuje aktivnosti imunološkog sistema. Osim toga, kada ste pod stresom, veća je vervatnoća da ćete posegnuti za nezdravim namirnicama, što naposletku može da ima negativan uticaj na opšte zdravlje. Ublažite simpotme stresa različitim metodama kao što su vežbanje, meditacija, joga, duge šetnje i kontrolisane tehnike disanja. U slučaju da vam ništa od ovoga ne pomaže, obratite se psihoterapeutu koji vam može pomoći da naučite kako da se uhvatite ukoštac sa stresom i anksioznošću.
Uživajte u uravnoteženoj ishrani
Budući da nedostaci u ishrani čine ljudski organizam podložnijim virusima i bakterijama, birajte namirnice bogate raznim nutrijentima koji jačaju imunološki sistem. Integralne žitarice, mahunarke, orašasti plodovi i semenke u kombinaciji s povrćem, voćem i nemasnim mesom pružiće vam mikro i makro nutrijenate potrebne za zdravu imunološku funkciju.
S obizrom na to da se većina imunološkog sistema nalazi u sluznici creva, konzumirajte namirnice koje sadrže probiotike. Dobre bakterije u crevima hrane se probioticima i na taj način jačaju prirodnu odbranu organizma. Probiotici se nalaze u fermentisanoj hrani, kao što su jogurt, miso, kimči, kiseli kupus i brojne druge namirnice. O uvođenju suplemenata probiotika konsultujte se s lekarom.
Budite fizički aktivni
Brojna istraživanja dokazala su da vežbanjem, a naročito aerobnim vežbama, jačamo imunološke funkcije organizma. Vežbanje poboljšava kardiovaskularno zdravlje, snižava krvni pritisak, pomaže u kontroli telesne težine, ublažava simptome stresa i depresiju, te štiti organizam od raznih bolesti. Praktikovnje nekog oblika aerobnog treninga sjajan je korak ka poboljšanju imuniteta.
Suplement vitamina D3
Brojni vitamini i minerali neophodni su za jačanje imuniteta, a naročito se izdvaja vitamin D. Njegov nedostatak može da umanji sposobnost tela da pravilno reaguje na infekciju. Da bismo ga proizveli, potrebna je sunčeva svetlost, pa ga tokom zime većina ljudi nema dovoljno. Zato je u ovom periodu godine potrebno da jedete što više namirnica koje ga sadrže, na primer pastrmku i druge vrsta riba. Osim hrane, vitamin D možete uneti putem suplementa, u dogovoru s lekarom. Suplement vitamina D postoji u dva glavna oblika: vitamin D2 i vitamin D3. Uvek se odlučite za vitamin D3, jer značajnije poboljšava ukupan nivo ovog vitamina u organizmu.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0