Kako da oporavite oštećenu kosu?
🕑 6 min čitanjaKosa je oduvek simbol ženske lepote i jedna od stvari koju na ženi prvo primetimo. Kosa nas u određenom smislu definiše, dosta govori o tome smo i kakav nam je karakter, te iz tog razloga žene traže svoju idealnu frizuru eksperimentišući sa stilovima šišanja, bojama, oblikom kose. Kako je kosa ženi veoma važna, san svake je žene je da ima lepu, zdravu i negovanu kosu.
Međutim, u tome teško uspevamo budući da živimo u vremenu kada je malo dostupnih preparata na prirodnoj bazi, živimo u zagađenim sredinama koje takođe utiču i na dlaku, a neretko joj i same smanjujemo kvalitet tretirajući je raznim proizvodima koji nepovoljno deluju.
Ipak, to ne znači da ne možemo ništa uraditi kako bismo poboljšale kvalitet svoje kose. Hajde najpre da osvestimo zašto dolazi do oštećenja kose, identifikujemo šta to radimo pogrešno, a zatim slede saveti kako da promenimo situaciju u svoju korist – saveti kako da oporavimo oštećenu kosu.
Zašto dolazi do oštećenja kose?
Kosa se progresivno oštećuje tokom života usled delovanja raznih faktora. Način na koji je treturamo umnogome utiče na strukturu dlake i aktivno utiče na njen kvalitet. Do oštećenja može doći iz veoma raznovrsnih razloga, a najčešći su sledeći:
- Previše pranja – nijedna žena ne želi da joj kosa bude prljava i pere je koliko god je potrebno da bi uvek bila čista. U nekim slučajevima, to pređe i u svakodnevno pranje. Ipak, da li ste znali da previše pranja zapravo oštećuje vlasište jer uklanja prirodne zaštitne masti sa njega. To za posledicu ima da vlasište kreće sve više i više sebuma da proizvodi ne bi li nadoknadilo uklonjenu masnoću što se manifestuje kao masna kosa svakog dana, a vi ulazite u začarani krug svakodnevnog pranja kose da bi bila čista.Savetujemo da probate da produžite vreme izmežu dva pranja i da tu praksu zadržite neko vreme kako bi se vaše vlasište oporavilo i kako ne bi proizvodilo višak sebuma.
- Češljanje mokre kose i pregrubo sušenje peškirom – Trebalo bi imati na umu da je kosa posle pranja izuzetno krhka i osetljiva, te da veoma loše utiče na nju kada je agresivno tretiramo prilikom češljanja i brisanja peškirom. Savetujemo da kosu očešljate pre samog pranja, dok je suva i manje osetljiva. Na taj način ćete je ne samo lakše i efikasnije oprati, nego vam i neće biti zamršena nakon pranja. Ako kosu češljate nakon pranja dok je krhka i sklona kidanju, postoji velika mogućnost da je oštetite.Takođe, grubo trljanje peškirom je još jedna praksa koju bi trebalo da izbacite iz svoje rutine. Dovoljno je da samo blago i nežno pokupite višak vode blagim stiskom kose umotane u peškir, a zatim je pustite da se prirodno osuši.
- Farbanje / blajhanje kose – Iako skoro svaka žena voli da eksperimentiše sa bojama i isprobava koja joj boja kose najbolje leži, ova praksa nije tako dobra za vašu kosu. Farbe koje su nam dostupne sadrže hemiju koja oštećuje kosu na duže staze, čineći je suvom i okrzanom. Budući da farbanje iziskuje redovno mesečno obnavljanje boje usled ispiranja i gubljenja intenziteta, to znači da svakog meseca progresivno smanjujemo kvalitet svojoj kosi tretirajući je proizvodima koji deluju nepovoljno na dlaku.Takođe, pri farbanju se koristi hidrogen koji dodatno oštećuje kvalitet kose. Blajhanje je još lošija opcija za vašu kosu – blajhanje je praksa koja bi trebala da ostane iza vas ako ste ikada primenjivali ovu metodu posvetljenja kose. Ako vam je cilj da imate zdravu i negovanu kosu, blajhanje je proces koji bi trebalo zaobići, koliko god da želite da pređete u svetlije nijanse. Ako stavimo na vagu estetski izgled, odnosno svetlija boja kose za koju se možda predomislite posle određenog vremena i kvalitet kose, njeno zdravlje i jedrina koja može biti trajno upropašćena blajhanjem, trebalo bi da ovo drugo prevagne.
- Prečesto feniranje / peglanje kose – Aparati poput fena i prese deluju po principu zagrevanja, te na taj način oblikuju kosu. Iako su nam za lepe frizure ponekad ovi aparati neophodni, probajte da tretiranje kosom ovim aparatima svedete na minimum i da ih koristite samo kada je baš neophodno. Naime, koliko god da se pojavljuju unapređene verzije, kosi nikada ne može prijati veštačko sušenje i oblikovanje.Fenovi i prese za peglanje kose zbog jakog zagrevanja nepovoljno utiču na dlaku, a ako svoju kosu prečesto oblikujete uz pomoć ovih aparata, velika je verovatnoća da će ona vremenom postati suva i bez sjaja.
Saveti kako da oporavite oštećenu kosu
Ukoliko ste primetili da je vaša kosa u poslednje vreme bez sjaja, suva i sklona lomljenju po krajevima, bez volumena i gruba na dodir, verovatno je došlo do oštećenja, možda iz nekog od navedenih razloga. Obratite pažnju da li ste do sada praktikovali nešto od gorenavedenog, i smanjite na minimum sve prakse koje smanjuju kvalitet vaše kose. Ipak, nije sve izgubljeno, jer postoje i načini kako možete oporaviti svoju kosu drugačijom negom. Jedino budite strpljivi jer se kosa nije ni oštetila preko noći, pa se ne može preko noći ni oporaviti.
Ali pravilna nega kose i adekvatna briga o njoj će sasvim sigurno pokazati dobre rezultate kroz određeni vremenski period. Predstavljamo vam neke od najefikasnijih načina kako možete oporaviti oštećenu kosu i vratiti joj stari sjaj.
Redovno skraćivanje krajeva
Tačna dinamika šišanja zavisi od vašeg tipa kose i njenog stanja, ali neka generalna preporuka je da se krajevi skrajuću mesečno ili barem jednom u tri meseca. To skraćivanje je zaista neprimetno, jer se krate samo vrhovi koji su iskrzani i koji inače ne izgledaju lepo, te se i vizuelno izdvajaju od ostatka frizure.
Redovnim šišanjem krajeva sprečavate progresivno pucanje dlake koje se neminovno dešava ako se ne šišate duži vremenski period. Ispucala dlaka nastavlja da puca dalje i sve više postaje okrzana zahvatajući dužinusve više i više. Zato zaista nema razloga da bežite od šišanja ispucalih krajeva – dužina će ostati ista, a vaša kosa znatno zdravija.
Preparati koji odgovaraju vašem tipu kose
Pronađite preparate za negu kose koje su napravljeni specifično za vaš tip kose i stanje kose. Razmislite da li je vaša dlaka jaka ili tanka, da li imate problem sa prekomernim mašćenjem ili vam je kosa konstantno suva i beživotna, ili biste voleli da imate veći volumen. Shodno vašem tipu i stanju kose i onim što želite da postignete, birajte odgovarajuće šampone, regeneratore i maske.
Na tržištu se mogu naći preparati specifično proizvedeni da suvu kosu, posebno za masnu kosu, za farbanu kosu, za veći volumen, i tome slično. Takođe, potrudite se da pronađete preparate koji su na prirodnoj bazi i koji ne sadrže štetne sastojke poput sulfata i parabena koji isušuju i dodatno oštećuju vašu kosu.
Pravilno perite kosu
Pre svega, važno je da primenite gorepomenuti savet, a to je da koliko god možete produžite vreme izmežu dva pranja. Na taj način ćete poštedeti kosu dodatnog mašćenja i prekomernog pranja, koje može da isuši kosu.
Prilikom pranja, proizvod je dovoljno utrljavati samo na kožu glave, odnosno, perite kosu šamponom do vrata. Nema potrebe da perete celu dužinu kose šamponom, jer je uglavnom nečistoće se nakupljaju najviše na koži glave usled mašćenja vlasišta. Šamponi su predviđeni da uklone te nečistoće sa vlasišta, ali mogu isušiti kosu po dužini i krajeve koji su svakako deo kose koji je najviše suv.
Maske i regeneratore za kosu nanosite samo po dužini i krajevima kose. Suprotno šamponu, ovi proizvodi su namenjeni za dužinu kose, a ne za vlasište, kod kojeg mogu izazvati dodatno mašćenje.
Gorenavedeni savet: očešljajte se pre pranja kose i ne trljajte kosu grubo peškirom. Imajte na umu da je vaša kosa prilikom pranja posebno osetljiva, jer se otvara dlaka koja je tada sklona pucanju. Uradite što je do vas da je sačuvate od dodatnog krzanja i pucanja. Takođe, preporučuje se da koristite odgovarajuće proizvode koji imaju funkciju da omekšaju kosu za lakše raščešljavanje.
Spavanje na svili
U borbi za zdraviju kosu mnogo vam može pomoći i tkanina na kojoj spavate. Svilene jastučnice se preporučuju kao najbolje ne samo zbog kose, već i zbog kože lica. Naime, svila je mnogo glađi materijal od pamuka od kojeg su najčešće izrađene jastučnice na kojima spavamo. Pamučne jastučnice izazivaju trenje zbog kojeg dolazi do većeg lomljenja i oštećenja folikula dlake, kao i krzanja vrhova. Svilena jastučnica će se sasvim drugačije ponašati prema vašoj kosi, jer kao mekši i glađi materijal ne izaziva tako jako trenje i štiti vašu kosu od lomljenja i krzanja.
Takođe, svila veoma prija i koži lica. Ukoliko nanosite večernju negu u vidu krema i ulja na lice, svila neće upijati te proizvode kao pamuk, zbog čega će vaša večernja nega lica biti znatno efikasnija nego što je slučaj sa pamuk koji veliki deo proizvoda upije, a tek mali deo upije vaše lice.
Koristite prirodna ulja
Priordna ulja su odličan način da oporavite svoju kosu, učinite je blistavom, jedrom i zdravom. Prirodna ulja poput ricinusovog, kantarionovog, orahovog, ulja jojobe, bademovog, ulja makadamije, kokovog, agranovog su izuzetno hranljiva i imaju blagotvoran uticaj na vašu kosu. Preporučuje da okvirno jednom nedelju stavite neko od ovih ulja na kosu, uvijete u kesu i ostavite da ostoji oko pola sata, kako bi ulje delovalo. Nakon toga dobro operite kosu šamponom kako biste uklonili masnoću ulja.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0