Kako da organizujete svadbu
🕑 3 min čitanjaVereni ste i nisti sigurni odakle da krenete kada je organizacija venčanja u pitanju. Ali ne brinite, tu je naš vodič korak po korak.
Venčanje je verovatno najmasovnija zabava koju ćete ikada ogranizovati pa je i previše detalja o kojima treba razmišljati. A da bi se smanjio stres, najbitnije je sagledati sve činjenice i dobro se organizovati na vreme.
Ogranizacija svadbe – korak po korak
Budžet
Pre bilo kakve odluke odredite budžet koji planirate da potrošite. I time se vodite u daljoj organizaciji.
Pozivnice
Mnogo je ideja za pozivnice, a izbor zavisi od ličnih sklonosti. Ne zaboravite da ih na vreme naručite i pošaljete gostima.
Spisak gostiju
Sedite s budućim suprugom i napravite spisak gostiju. Velika je razlika između 50, 100 i 200 zvanica. U skladu s tim biraćete i sam restoran.
Datum
Izbor suzite na mesec u kojem želite svadbu. Imajte na umu vremenske prilike u tom mesecu (da li će biti hladno, prevruće, kišovito…). Isto tako, ukoliko želite da se venčate u crkvi, saznajte pada li na taj dan neki svetac. U slučaju crvenog slova, venčanje se ne može održati.
Lokacija
Kada ste odredili potencijalni datum i tačan broj gostiju, vreme je da se informišete o restoranima. Izguglajte one koji vam se dopadaju i suzite izbor. Zatim pozovite menadžera i dogovorite obilazak sale. Tako ćete najbolje saznati koliko ljudi staje, koliko košta jedno mesto i sl.
Venčanica i odelo
Sigurno već znate kakvu venčanicu želite, ali to ne znači da ćete baš takvu naći i da vam baš takva pristaje. Zato na vreme krenite u potragu za venčanicom. A ukoliko je šijete, ipak u salonu probajte nekoliko modela kako biste znali tačno koji vam najbolje pristaje. Što se tiče budućeg mladoženje, neka i on na vreme obiđe butike u potrazi za odelom.
Crkveno i građansko venčanje
Kada ste utvrdili datum, vreme je da zakažete venčanje kod matičara, odnosno sveštenika. Tada ćete znati i koju satnicu da stavite na pozivnicu. Imajte na umu da se plaćaju određene takse, kako kod matičara tako i u crkvi. Za matičara je (dosad) bilo potrebno izdvojiti oko 9.000 dinara, a za crkveno venčanje se daje koliko ko ima. Za crkveno venčanje će vam biti potrebne burme, flaša vina i ulja, peškir za povezivanje, a pre samog čina popu dostavljate crkvene krštenice (svoje i kumovske), te fotokopije ličnih karata.
Bidermajer
Ukoliko ga naručujete u cvećari, rezervišite ga unapred. Takođe, bidermajere možete i sami napraviti ukoliko ste dovoljno kreativni. I u ovom slučaju važno je na vreme razmisliti i potražiti inspiraciju.
Dekoracija
Potražite inspiraciju na internetu, u skladu sa svojim ukusom i budžetom. Razmislite kako želite da bude ukrašena sala i počnite s kupovinom materijala.
Burme
Burme su sastavni deo venčanja, a u većini slučajeva mnogo koštaju. Obiđite što više zlatara u potrazi za idealnim burmama. Neke zlatare nude popuste ukoliko oba prstena uzimate kod njih.
Muzika
Preslušajte bendove na jutjubu kako biste dobili uvid u njihovu muziku. Isto tako, potražite savet od parova koji su pre vas organizovali svadbe. Nakon toga pozovite bendove da se dogovorite oko cene i liste pesama.
Skup svatova
Ovo je opet stvar ličnog izbora, ali je opšte pravilo da mlada svoj skup pravi u rodnoj kući, mladoženja u svojoj. Ukoliko je to slučaj i kod vas, potrebno je organizovati hranu i piće prema broju gostiju te obezbediti muziku.
Kićenje
U slučaju da kitite svatove, razmislite kakve ukrase želite. Na internetu ima sijaset sajtova koji nude raznorazne ukrase.
Kovid-19
I za kraj, imajte na umu i mere u vezi s pandemijom, jer se menjaju iz meseca u mesec.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0