Kako da pokrenete podkast?
🕑 6 min čitanjaPokretanje sopstvene podkast emisije ne mora da bude previše skupo ili zahtevno. U osam koraka detaljno smo objasnili kako da započnete svoj podkast potpuno besplatno i pokušate da dođete do milionske publike…
Sa hiljadama novih podkasta koji se pojavljuju svakog meseca i sa milionima novih slušalaca koji ih prate, nikada nije bio bolji trenutak za pokretanje vaše lične emisije. Podkasti su poslednjih godina doživeli izuzetnu popularnost, ali se ulaganje u skupu opremu i hosting može pretvoriti u veoma visok izdatak. Zbog toga ćemo na ovom mestu u osam koraka pokušati da vam što detaljnije i jednostavnije objasnimo kako da maksimalno smanjite troškove pokretanja podkasta i kako da se oprobate u ovom poslu bez prevelikih rizika po vaš novčanik. Pa hajde da počnemo!
1. Pronađite svoju nišu
Na tržištu postoji bezbroj podkasta koji pokrivaju širok spektar tema. Međutim, najuspešnije emisije imaju tendenciju da se fokusiraju na određenu nišu. Odabirom usko definisane teme koja se dopada određenoj publici možete pomoći svojim potencijalnim slušaocima da odmah shvate o čemu se radi u vašem podkastu. To znači da ćete se lakše i brže povezati sa svojom ciljnom publikom.
Fokusiranje na određenu nišu takođe olakšava kasnije oglašavanje vašeg podkasta, a prilikom promocije moći ćete lakše da pronađete forume, haštagove i druge onlajn-zajednice koje odgovaraju vašoj specifičnoj temi. Međutim, mi smo sigurni da vi već imate grubu predstavu o temama koje želite da pokrijete. Pametno je fokusirati se na oblasti u kojima imate dovoljno znanja, iskustva iz prve ruke ili bar jedinstveno gledište. Jednom kada se odlučite za svoje polje rada, od velike pomoći biće da pronađete nekoliko najpopularnijih podkasta koji rade u toj oblasti. Pošto su ove emisije već našle svoju publiku, možda ćete želeti da ih koristite kao inspiraciju ili obrnuto – da se bavite segmentima koji su ostali nepokriveni.
Iako je pametno fokusirati se na manju nišu kada pokrećete svoj besplatni podkast, takođe morate voditi računa da ona ne bude premala, tj. da postoji dovoljno velika publika da podrži vaš poduhvat, kao i potencijal da ona u budućnosti raste. Može vam pomoći unos neke ključne reči i fraze u alat kao što je Google Trends. Ova platforma vam može koristiti da procenite da li postoji dovoljno interesovanja za izabranu temu i da li to interesovanje raste ili opada. Ako je publika ograničena, možda ćete morati da proširite svoju temu.
2. Isplanirajte format svoje emisije
Svaki uspešan podkast daje svojoj publici razlog da joj se stalno vraća. To znači da slušaocima pružite nešto vredno i jedinstveno. Pre nego što nastavite sa svojim podkastom, preporučujemo vam da razgovarate sa svojom ciljnom publikom. Ovaj proces može uključivati razgovor sa prijateljima, raspitivanje na specijalizovanim forumima, kreiranje digitalnih anketa ili jednostavno traženje predloga tema. Interesovanje slušalaca takođe vam može pomoći da saznate više o preferencijama vaše publike u pogledu dužine i formata epizoda.
S druge strane, dosta će pomoći i istraživanje konkurencije. Na primer, ako je nečiji podkast postigao ogroman uspeh pokrivajući vašu temu u formatu panela sa gostima, možda biste želeli da razmislite o usvajanju ovog formata.
Preporučujemo da obratite posebnu pažnju na brojke gledanosti svake epizode. Ako je određena epizoda izazvala porast poseta, mudro je ispitati šta ovu epizodu čini tako posebnom. Zatim možete pokušati da ponovite ovaj uspeh svojim sadržajem.
3. Dodelite dobro ime svom podkastu
Imenovanje podkasta nije uvek jednostavno. Ponekad ćete tačno znati čime želite da se vaš podkast bavi – i opet nećete imati pojma kako da ga nazovete. Mnogi voditelji podkasta osećaju se prinuđenim da smisle veoma pametan i privlačan naslov. Iako ovo može učiniti da se vaš podkast lakše zapamti, važno je da ime bude što konkretnije, jer bi vaš sadržaj trebalo da se pojavi u relevantnim rezultatima pretrage. Prema tome, naslov vašeg podkasta treba jasno da govori o čemu se radi u vašoj emisiji. Iz tog razloga mudro je identifikovati ključne reči koje vaša ciljna publika traži.
Kreiranje imena podkasta može biti nezgodno, jer često informativno ime pogodno za pretragu nije posebno inovativno ili pametno. Pokušaj da ugurate previše informacija u naslov takođe može učiniti da ime bude predugačko i teško za pamćenje.
4. Napravite plan rada
Nema jasnog odgovora na pitanje koliko često treba da objavljujete nove epizode podkasta. U suštini, trebalo bi da vam cilj bude da ih objavljujete što je moguće češće bez uticaja na kvalitet vašeg sadržaja. Takođe je važno biti realan. Najbolji kalendar sadržaja je onaj kog zaista možete da se držite. Dobro je imati detaljan plan kada želite da objavite nove epizode i njihove teme, a možete čak da odredite i vreme objavljivanja i da unapred odaberete goste podkasta.
Ako počnete da odstupate od rasporeda ili da objavljujete epizode van ovog plana ili u različito vreme, vaša publika neće znati kada da vas očekuje. Što je još gore, slušaoci mogu odustati od vašeg sadržaja. Vaš tipični slušalac podkasta ceni rutinu i doslednost. Ako ne možete da obezbedite ovu doslednost, vaši slušaoci će možda potražiti pouzdaniji podkast.
U idealnom slučaju želite da postanete deo rutine vaše publike. Na primer, slušaoci mogu da uživaju u vašoj najnovijoj epizodi kao deo putovanja ponedeljkom ili dok čiste svoje domove tokom vikenda. Ako ne uspete da objavite epizodu u očekivano vreme, vaša publika može pronaći alternativni način da popuni ovu prazninu u svojim rutinama.
5. Izaberite hosting za podkast
Čak i ako planirate da objavite svoj sadržaj na servisima kao što su Apple Podcasts i Podcasts na Spotify-u, ove platforme zapravo ne čuvaju vaše epizode. Ako imate postojeći nalog za WordPress veb-lokaciju, malo je verovatno da će kompanija imati alate potrebne za distribuciju sadržaja podkast mrežama. Umesto toga, biće vam potreban namenski host podkasta i ovaj provajder će čuvati vaše podkaste. Nakon toga možete postaviti ove emisije na platforme ostalih servisa ili ih čak prikazati na svojoj veb-stranici.
Na sreću, postoje besplatni provajderi hostinga podkasta. Međutim, važno je napomenuti da obično postoje ograničenja kada je reč o besplatnom pokretanju podkasta. Mnogi od ovih hosting kompanija ograničavaju prostor za skladištenje koji je dostupan kada je u pitanju besplatno čuvanje podataka. Ovaj prostor se često navodi kao količina snimljenog vremena koju možete da otpremite na njihov server.
Neke kompanije će takođe ponuditi dodatne alate za snimanje i uređivanje koji mogu poboljšati kvalitet vašeg gotovog podkasta. Možda ćete čak želeti da se odlučite za provajdera koji će vam nuditi i uslužno oglašavanje. U ovom slučaju provajder postavlja oglase na vaš sadržaj, a zatim deli prihod sa vama. Na ovaj način možete da unovčite svoj besplatni podkast bez potrebe za sopstvenim sponzorstvima ili reklamnim partnerima.
Takođe, preporučujemo da se odlučite za provajdera koji nudi ugrađenu analitiku. Ovi alati olakšavaju prepoznavanje sadržaja koji vaši slušaoci najviše vole i epizoda koje privlače manje angažovanja. Zatim možete prilagoditi svoj pristup da biste postigli najbolje rezultate.
6. Snimite svoju prvu epizodu
Vreme je da snimite svoju prvu epizodu! Dok će vrhunski mikrofon i zvučno izolovana soba poboljšati kvalitet vašeg zvuka, moguće je snimiti podkast i pomoću ugrađenog mikrofona vašeg laptopa. Iako uvek preporučujemo ulaganje u najbolju postavku, postoje neki načini za kreiranje zvuka koji zvuči profesionalno bez kupovine vrhunske opreme. Ovde su kvalitetni softveri za snimanje i montažu zvuka neophodni. Audacity je besplatna aplikacija za montažu zvuka. Ovaj softver možete koristiti za snimanje zvuka uživo preko mikrofona ili miksete.
Razgovor sa mikrofonom može izgledati neprirodno ako je ovo vaš prvi podkast. Umesto da se fokusirate na mikrofon, pokušajte da zamislite da razgovarate sa jednom osobom. Ova tehnika može pomoći da vaš sadržaj zvuči prirodnije. Na kraju, preporučujemo da uvežbate bar deo svog podkasta pre nego što počnete da snimate. Pisanje beleški unapred takođe može sprečiti neprijatnu tišinu ili zamuckivanje, a ovaj proces bi s vremenom trebalo da postane lakši.
7. Objavite i pošaljite svoje epizode
Nakon što ste snimili svoju prvu epizodu i otpremili je svom hosting provajderu, razmislite o tome da je pošaljete platformama nezavisnih servisa na kojima slušaoci mogu da otkriju, pretplate se i preuzimaju podkast epizode. Ovo je odličan način za deljenje vašeg sadržaja što većem broju ljudi. Pošto su ovo specijalizovani servisi za podkaste, ceo proces će biti brz i lak. U moru ovih servisa mi preporučujemo da počnete sa platformama Apple Podcasts, Spotify, Google Podcasts i Stitcher.
8. Promovišite svoju emisiju
Sada kada se vaš podkast pojavio, vreme je da ga promovišete. Društveni mediji su odlično mesto za početak, a održavanje aktivnog prisustva na više platformi je dugotrajno i dobro rešenje. Da se ne biste rasplinuli, mudro je dati prioritet platformama na kojima vaša ciljna publika provodi većinu svog vremena. Na primer, skoro 80% korisnika LinkedIn-a ima 24 godine ili više. Nasuprot tome, 41% korisnika TikTok-a ima između 16 i 24 godine. Ako odlučite da promovišete svoj podkast na Instagram-u, Twitter-u ili čak LinkedIn-u, često možete dopreti do šire publike koristeći haštagove. Pojavljivanje na tuđem podkastu je takođe odlična prilika da promovišete svoj rad.
Dosta je bilo teorije – trk na posao!
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0