Kako da popravite koncentraciju
🕑 4 min čitanjaSvako ko je pokušao da se koncentriše na težak ili dosadan posao zna koliko to može biti izazovno. Na sreću, brojna naučna istraživanja utvrdila su niz načina na koje možete da poboljšate sposobnost koncentracije te popravite fokus.
Dakle, ukoliko vam je ponekad teško da se nosite sa zadacima na poslu, učite za važan ispit ili radite na kompleksnom projektu, uzmite u obzir metode zasnovane na istraživanjima, koje će vam pomoći da prevaziđete problem.
Šta se podrazumeva pod koncentracijom?
Važno je da znate razliku između koncentracije i raspona pažnje. Koncentracija podrazumeva mentalni napor koji usmeravate ka onome na čemu radite u određenom trenutku. A raspon pažnje se odnosi na dužinu vremena u kojem možete da se koncentrišete na nešto.
Šta narušava koncentraciju i fokus?
Kognitivne funkcije mogu oslabiti usled brojnih fizioloških stresora, kao što su zapaljenje, povreda krvnih sudova (naročito visok krvni pritisak), povreda glave ili mozga (poput potresa mozga), nakupljanje abnormalnih proteina i prirodno smanjenje mozga.
Starenje, nedostatak sna i drugi poremećaji spavanja, stres, te određena mentalna stanja, kao što je depresija, mogu negativno uticati na koncentraciju.
Neki lekovi, posebno antiholinergici (lekovi za inkontinenciju, depresiju ili alergije), mogu usporiti brzinu obrade informacija, pa samim tim i sposobnost jasnog razmišljanja.
Pored toga, prevelika količina alkohola otežava razmišljanje i narušava kvalitet sna, što naposletku može da umanji sposobnost koncentracije i fokusa.
Kako da popravite koncentraciju i fokus
Trenirajte mozak raznim društvenim igrama
Praktikovanje određenih vrsta društvenih igara može vam pomoći da popravite sposobnost koncentracije i fokusa. Brojne studije potvrdile su njihov pozitivan efekat na kognitivne funkcije. Naime, igre poput sudoka, šaha, ukrštenica, slagalica, memorije i brojnih drugih, mogu vam pomoći da poboljšate koncentraciju, kratkoročnu memoriju, ali i veštinu obrade i rešavanja problema.
Igre za treniranje mozga od ključne su važnosti za starije osobe, jer pamćenje i koncentracija često slabe s godinama.
Cilj igranja ovih igara nije da postanete bolji u njima, već da u svakodnevnom životu postanete bolji u kognitivnim aktivnostima.
Poboljšajte kvalitet i dužinu sna
Nedostatak sna može narušiti sposobnost koncentracije, a naročito može imati negativan uticaj na druge kognitivne funkcije, kao što su pamćenje i pažnja.
Povremeni manjak sna neće izazvati velike probleme, ali ukoliko nekoliko noći zaredom ili duže ne spavate dovoljno sati, postoji mogućnost da budete izuzetno iscrpljeni i umorni, što se može negativno odraziti na vaše raspoloženje, a samim tim i na učinak na poslu.
Mnogi stručnjaci smatraju da je za adekvatan i kvalitetan san odraslima potrebno sedam-osam sati spavanja svake noći.
Evo na koje načine možete da popravite kvalitet spavanja:
– Ne gledajte televizor, ne provodite vreme za računarom ili na telefonu najmanje 45 minuta pre spavanja.
– Važno je da u sobi u kojoj spavate temperatura ne bude visoka.
– Opustite se pre spavanja uz tihu muziku, toplu kupku ili knjigu.
– Idite u krevet i ustajte svaki dan u isto vreme, čak i vikendom.
– Vežbajte redovno, ali izbegavajte teške vežbe neposredno pre spavanja.
Provodite vreme u prirodi
Ako želite da popravite koncentraciju prirodnim putem, trudite se da što više boravite u prirodi – najmanje oko 30 minuta dnevno.
Sve je više naučnih studija koje potvrđuju pozitivan uticaj prirodnog okruženja na čovekovo zdravlje. Jedno istraživanje iz 2014. godine utvrdilo je da je prisustvo biljaka u kancelarijama uticalo na poboljšanje koncentracije i produktivnosti zaposlenih.
Isprobajte meditaciju
Prakse meditacije i svesnosti imaju višestruke koristi za čovekov organizam. Poboljšana koncentracija samo je jedna od njih.
Brojnim istraživanjima ustanovljeno je da trening svesnosti, koji naglašava fokusiranje pažnje, može pomoći u povećanju pažnje i fokusa. Svesnost, takođe, može poboljšati pamćenje i druge kognitivne sposobnosti.
Ova vrsta treninga podrazumeva da svakog dana sedite mirno nekoliko minuta, zatvorite oči i fokusirate se na disanje, zvukove i senzacije.
Međutim, meditacija ne znači samo sedenje u tišini zatvorenih očiju. Joga, duboko disanje i mnoge druge aktivnosti mogu vam pomoći da meditirate i pojačate fokus.
Slušajte muziku
Uključivanje muzike tokom rada ili učenja može pomoći u povećanju koncentracije. Čak i ako ne uživate u slušanju muzike dok radite, korišćenje zvukova prirode ili šuma za maskiranje pozadinskih zvukova može pomoći u poboljšanju koncentracije i drugih funkcija mozga.
Različite vrste muzike imaju različit uticaj na koncentraciju. Stručnjaci se uglavnom slažu da su klasična muzika (posebno barokna) i zvuci prirode dobar izbor koji će vam pomoći da povećate fokus.
Ako ne volite klasičnu muziku, probajte ambijentalnu ili elektronsku muziku bez teksta. Neka muzika bude tiha ili na nivou pozadinske buke, tako da vam ne odvlači pažnju.
Praktikujte balansiranu ishranu
Hrana koju jedete može uticati na kognitivne funkcije kao što su koncentracija i pamćenje. Izbegavajte prerađene namirnice, industrijski šećer i masnu hranu.
Da biste povećali koncentraciju, jedite što više masne ribe koja sadrži omega 3 masne kiseline (divlji losos i pastrmka). Jaja, borovnice, spanać, crna čokolada s visokim procentom kakaoa, namirnice bogate proteinima i biljnim vlaknima mogu vam pomoći da poboljšate fokus i koncentraciju.
Trudite se da praktikujete mediteransku ishranu, za koju stručnjaci veruju da podržava zdravlje mozga.
Hidrirajte se
Održavanje optimalnog nivoa hidriranosti pozitivno utiče na koncentraciju. Čak i blaga dehidracija može otežati fokusiranje ili pamćenje informacija. Stručnjaci savetuju da se pije oko osam čaša vode dnevno.
Redovno vežbajte
Redovno vežbanje jedan je od najlakših i najefikasnijih načina za poboljšanje koncentracije, motivacije, pamćenja i raspoloženja. Fizička aktivnost podiže nivo dopamina, noradrenalina i serotonina u mozgu – hormona koji utiču na fokus i pažnju.
Dakle, vežbanjem u mozgu povećavate količinu određenih hemikalija koje stvaraju nove moždane veze, smanjuju stres i poboljšavaju san.
Trudite se da praktikujete aerobne vežbe 150 minuta nedeljno.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0