Kako da pravilno očistite i dezinfikujete svoj mobilni telefon
🕑 4 min čitanjaAko se pitate kako da pravilno dezinfikujete telefon, a da ga ne oštetite, na pravom ste mestu.
U nastavku sledi korak po korak upustvo za temeljnu dezinfekciju telefona, što je, uz nošenje maske i pranje ruku, jedna od najvažnijih metoda zaštite od virusa COVID-19.
Kvake, rukohvati, tasteri na liftovima, bankomati… Nemoguće je izbeći baš svaku površinu na kojoj se nakupljaju klice, zbog čega je, naravno, neophodno temeljno i redovno prati ruke.
Međutim, postoji jedan predmet s kojim smo redovno u kontaktu, i to mnogo puta tokom dana, a nad čijom čistoćom možemo sasvim imati kontrolu – naš mobilni telefon.
Koliko je, zapravo, telefon prljav?
Veoma, a to potvrđuje i nauka! Studija iz 2017. godine, objavljena u časopisu Germs, otkrila je da su ekrani ispitanih telefona bili domaćini virusima i bakterijama, uključujući ešerihiju, stafilokoke i streptokoke.
Vredi napomenuti i da se neki mikroorganizmi na tvrdim površinama mogu zadržati od nekoliko sati pa čak do nekoliko nedelja. Većina virusa prehlade i gripa može da preživi od nekoliko sati do devet dana, zavisno od temperature i relativne vlažnosti vazduha. Međutim, norovirus na površinama može da preživi i do četiri nedelje.
Sigurno se pitate kakva je situacija kada je u pitanju SARS-CoV-2? Ispitivanja iz 2020. pokazala su da na staklenim površinama ovaj virus u pravim uslovima može da preživi četiri dana, a na plastičnim i metalnim delovima može da se zadrži i do sedam dana!
To znači da različiti patogeni virusi, bakterije, gljivice i drugi mikroorganizmi mogu da se prenesu sa vašeg telefona na vaše ruke, lice ili na druge površine u vašem domu i kancelariji. Upravo zato dezinfekcija telefona treba da postane vaša redovna rutina, jer će smanjiti rizik od kontakta s klicama.
Kako da pravilno dezinfikujem telefon
Kako biste izbegli da oštetite telefon, prvo pravilo je da za čišćenje ne koristite gruba, abrazivna sredstva koja koristite za ribanje i trljanje površina u domu, kao ni sredstva koja sadrže agresivne hemikalije, poput izbeljivača.
Drugo pravilo glasi da tečno sredstvo za dezinfekciju nikada ne prskate direktno na telefon, već ga uvek prvo nanosite na mekanu tkaninu (npr. krpicu od mikrofibera) ili na vatu. Suština je da, koliko je god to moguće, izbegnemo da se telefon isuviše pokvasi.
Imajući ova dva pravila u vidu, evo detaljnog uputstva kako da bezbedno očistite telefon.
1. Uklonite masku s telefona i isključite uređaj.
2. Dobro prebrišite telefon krpom od mikrofibera, pamučnom krpom ili komadom vate. Nežno obrišite spoljašnjost telefona da biste se rešili čestica prljavštine i mrlja. Time će se ujedno i fizički ukloniti klice, zbog trenja između tkanine i staklene površine. To ne znači da će klice biti ubijene, ali će biti podignute s površine.
3. Nakon toga preporučujemo da posegnete za dezinfekcionim maramicama ili sredstvima za dezinfekciju ruku. Druga opcija je da upotrebite rastvor vode i 70% alkohola (u razmeri 60:40) ili rastvor vode i alkoholnog sirćeta (u razmeri 50:50). Pažljivo i detaljno prebrišite telefon vlažnom maramicom ili pak krpom od mikrofibera sasvim lagano umočenom u jedan od dva pomenuta rastvora (dobro obratite pažnju na to da krpa ne bude previše mokra – tečnost nipošto ne sme da se cedi iz nje). Prilikom brisanja telefona izbegnite utičnice za punjač i slušalice.
4. Pustite da se telefon osuši na vazduhu 10 minuta, kako bi sredstvo za dezinfekciju delovalo.
5. Na kraju upotrebite čistu krpu od mikofibera ili papirni ubrus kako biste obrisali eventualnu zaostalu vlagu.
6. Kada završite čišćenje telefona, ponovite isti postupak sa futrolom za telefon. Pri tom imajte na umu da sredstvom za dezinfekciju slobodno možete izdašnije da pokvasite masku.
Koliko često treba da čistim svoj telefon?
Možda to nije odgovor kojem se nadate, ali brzo brisanje mobilnog telefona suvom krpom od mikrofibera najefikasnije je kada se radi svakodnevno. Što se tiče detaljnog čišćenja vlažnim maramicama ili dezinfekcionim rastvorima, i ono se, tokom talasa korone ili sezonskog gripa savetuje svakodnevno. U povoljnijim epidemiološkim uslovima dovoljno je da telefon detaljno dezinfikujete svaki drugi dan, najmanje dvaput nedeljno.
Kako da održavam telefon čistim?
Čak i ako redovno odvajate vreme da čistite telefon, on veoma brzo može opet biti izložen klicama. Koji su najbolji načini da smanjite količinu patogenih mikroorganizama koji dolaze u dodir s vašim telefonom?
Evo nekoliko situacija kad vaš telefon treba da ostane u tašni ili džepu.
* Izbegavajte korišćenje telefona u javnom prevozu
Klice s kojima dolazite u kontakt na rukohvatima, kvakama i držačima mogu lako da završe na ekranu. Najbolje vreme za korišćenje telefona u prevozu je kada sedite, pod uslovom da pre toga dezinfikujete ruke antibakterijskim vlažnim maramicama.
* Ostavite telefon van kupatila
Istraživanje iz 2018. godine pokazalo je da tri od četiri korisnika mobilnih telefona šalje poruku, zove ili skroluje dok je u toaletu, a mnoga istraživanja potvrđuju da upravo u kupatilima vreba mnoštvo štetnih mikroba. Smanjite mogućnost da završe na vašem ekranu.
* Odštampajte recepte
Unakrsna kontaminacija između vašeg telefona i kuhinjskih površina posebno je laka ukoliko pripremate sirove sastojke, naročito meso ili ribu. Obavezno dobro operite ruke pre i posle pripreme sirovih sastojaka, tako ćete i sačuvati ekran svog telefona.
* Odložite ga u teretani
Radije telefon ostavite u svojoj sportskoj torbi ili džepu, nego da ga spuštate na opremu za vežbanje koja možda nije bila temeljno dezinfikovana.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0