Kako da prepoznate i izlečite alkoholizam?
🕑 5 min čitanjaAlkohol je neizostavni gost na svakom životnom događaju. Dobitak ili gubitak, radost ili tugu valja „zaliti” po jednom čašicom. Za napredak, za zdravlje, za dušu… A gde je jedna čašica tu je često i druga, potom teća, a posle treće više niko ni ne broji. I zašto bi kad i onako svi piju. Uostalom, ako osoba nije agresivna i nikoga ne ugrožava, da li bi od pijenja trebalo praviti problem?! A onda nas sačekaju sledeće činjenice:
- Prosečan životni vek nelečenog alkoholičara iznosi 55-60 godina
- Srbija ima više od 200.000 registrovanih alkoholičara, a pretpostavalja se da ukupna brojka dostiže oko milion osoba
- Samo jedna od 10 osoba koje imaju problema sa alkoholizmom u Srbiji se leči
- Građanin Srbije prosečno popije 11 litara alkoholnog pića godišnje, dok je svetski prosk šest litara
- Mladi u Srbiji prvo piće popiju sa 13 godina, a 75-80% njih prvi put proba alkohol u okviru porodice, uz odobrenje jednog ili oba roditelja.
Alkoholizam kod tinejdžera:
Statistika pokazuje da je 89 odsto srednjoškolaca u Srbiji probalo jedno ili više alkoholnih pića, 37 odsto mladića i 14 odsto devojaka redovno piju alkohol, a 42 odsto se bar jednom napilo.
Prvi simptomi alkoholizma
Niko ne postaje alkoholičar preko noći već se radi o procesu koji u nekim slučajevima traje više godina. Razlikujemo upotrebu, zloupotrebu i zavisnost od alkohola. Ne vodi svaka upotreba alkohola u zavisnost, ali kako da znamo gde je granica i šta jeste, a šta nije alkoholizam?
Svetska zdravstvena organizacija zavisnost od alkohola definiše kao svakodnevnu upotrebu više od 3 standardna alkoholna pića za muškarce i 2 za žene. Standardno piće je jedno pivo od 330 mililitara, jedna čaša vina od 140 ili jedno žestoko piće od 40 mililitara.
Sve preko toga je znak da je osoba u problemu, odnosno da je već u rizičnom pijenju – fazi koja prethodi alkoholizmu i u kojoj još uvek može da se prekine sa pijenjem.
Umereno ili niskorizično pijenje je do 2 standardna pića dnevno za muškarce, do 1 standardno piće za žene, a za osobe starije od 65 godina manje od 1 pića na dan. Ovo nije preporučena količina, već je ovakvim pijenjem rizik od alkoholizma sveden na najniži nivo. Rizik od alkoholizma ne postoji jedino u slučaju potpunog nepijenja.
Alkoholizam: simptomi
Nije samo količina ono što određuje zavisnost, već gubitak kontrole. Da bi se ustanovio alkoholizam neophodno je da budu prisutna bar tri od sledećih simptoma:
- Postoji jaka žudnja za upotrebom alkohola
- Povećana je toleranija na alkohol – osoba mora da popije više da bi postigla isto dejstvo kao ranije
- Osoba ne može da kontroliše koliko pije i da li pije
- Ukoliko pestane sa alkoholom javljaju se simptomi aptsinencijalne krize (drhtanje ruku, nervoza, znojenje, nelagodnost, mučnina)
- Bez obzira na svest o štetnosti alkohola, osoba nastavlja da pije
- Alkohol postaje prioritet, a sve druge aktivnosti su u drugom planu, uključujući porodicu i posao
Faze alkoholizma
Faza umerenog pijenja – pijenje zbog uživanja
Skoro svako pijenje počinje povremenim i umerenim pijenjem. Međutim kao i kod svake druge psihoaktivne supstance neophodne su veće količine tokom vremena. Povećava se količina i učestalost pijenja i ono postaje navika.
Pijenje prerasta u rizično i štetno pijenje i osoba povećava toleranciju na alkohol.
Faza zavisnosti (alkoholizam) – pijenje zbog potrebe
Povećvana je toleranija na alkohol, a uz to postoji jaka psihička zavisnost, pa zavisnik uzima alkohol kako bi ublažio nervozu, opustio se, smirio i generalno osećao bolje.
Toksikomanska faza – pijenje zbog zavisnosti
Postoji potpuna fizička i psihička zavisnost. Ukoliko se alkohol ne unosi stalno, javlja se podrhtavanje ruku, razdražljivost, pojačano znojenje, a moguć je i poremećaj svesti. Prisutne su halucinacije, pa osoba umišlja da čuje određene zvukove ili vidi bele miševe, te da joj bube gmižu po telu. Zbog pada tolerancija na alkohol, osobi je dovolja jedna čašica da se potpuno opije.
Alkoholizam: posledice
Alkoholizam, kao i zloupotreba alkohola dovode do niza zdravstvenih problema, ali i do promene karaktera. Prvo strada jetra koja postaje masnija. Pankreas je upaljen i naduven, a neretko nastaje dijabetes. Moždane ćelije mozga umiru brže, pa se javlja problem sa pamćenjem i koncentracijom. Srce je pod opterećenjem, srčani mišić slabi, dok je puls pojačan.
Alkoholizam je porodična bolest jer stvara disfunkcionalne odnose unutar porodice. U tom modelu porodica se prilagođava potrebama alkoholičara tako što ostali članovi preuzimaju njegove obaveze, trudeći se da stvore utisak da je sve u redu. Česti su problemi na poslu i prekšaji u saobraćaju.
Lečenje alkoholizma
Alkoholizam: lečenje kod kuće
Put do početka lečenja alkoholizma je dug i naporan, a posebno ga otežava težnja zavisničke osobe da ulepša stvarnost i ne prizna činjenično stanje. Prvi simptomi alkoholizma se najčešće primete u najbližem okruženju, ali tu već nastaju prvi problemi jer dolazi do ljutnje i negiranja. Zavisniku je izuzetno stalo da zadrži zavisničko ponašanje, što je moguće samo ukoliko ne prihvati i ne prizna da je zavisnik.
Skoro po identičnom šablonu, alkoholičari koriste izjave koje se svode na prebacivanje osećaja krivice na drugu stranu koja je „preosetljiva” ili „preteruje”. Svoje pijenje često umanjuju izgovorima da „drugi piju više” i opravdavaju „stilom života” ili „povodom”. Zato svako lečenje alkoholizma počinje kod kuće i predstavlja ključni korak ka bolničkom lečenju, ali u većini slučajeva traje predugo.
Alkoholizam: lečenje
Lečenje alkoholizma traje najmanje dve godine i za to vreme cilj je, ne samo da zavisnik potpuno i trajno prestane da pije, već i da promeni dotadašnje loše navike. U suprotnom vraćanje pijenju (recidiv) je pitanje vremena.
Većina alkoholičara ne kreće na lečenje svojom voljom, već pod pritiskom okoline ili posledica alkoholizma, kao što su saobraćajne nesreće. Nakon kliničkog lečenja, od velike pomoći mogu biti klubovi alkoholičara čiji članovi mogu da prepoznaju kada je neko u krizi i da mu pomognu. Tu su i tablete protiv alkoholizma, koje zbog neprijatnih posledica pomažu u izbegavanju pijenja.
Da li postoji molitva protiv alkoholizma
Vera nas uči da u svemu treba biti umeren, a to se odnosi kako na hranu, tako i na piće. Zato i u postu postoje dani koje bi trebalo postiti na vodi, bez upotrebe alkohola. Zloupotreba alkohola smatra se grehom, ne samo zbog pogubnih posledica po osobu koja pije, već po celo okruženje u kome se deca stide roditelja zbog alkoholizma ili obrnuto. Alkoholizam takođe rađa druge grehove, poput nasilja, laži, manipulacija i slično.
U prvom delu knjige „Kako se soloboditi poroka alkoholizma i narkomanije” detaljno je objašnj stav vere prema problemu alkoholizma, uz „Molitve za iscjeljenje od bolesti pijanstva”. Vera nas podseća da se molimo jer je Bogu sve moguće, ali i da svako od nas ima svoju slobodnu volju koja nam nije uvek na korist.
Lečenje alkoholizma – cena
Naše zdravstveno osiguranje obezbeđuje besplatno lečenje alkoholizma na Institutu za mentalno zdravlje i u nekoliko specijalnih bolnica, gde se ova bolest uspešno leči. Cena u privatnim praksama su različite i zavise od težine stanja pacijenta.
Alkoholizam: knjiga
Alkoholizam je vrlo opširna i kompleksna tema, pa ukoliko vam je potrebno dublje razumevanje, više detaljnih informacija možete pronaći u knjizi „Alkoholizam od prve do poslednje čaše” u kojoj postoji i test za početno utvrđivanje alkoholizma.
Knjiga koja može biti od pomoći posebno ženama, a koju možete besplatno preuzeti na interenetu je „Bračni lavirint, vi, vaš muž i alkohol”.
Iskrenu i interesantnu ispovest poznatog glumca Tihomira, Tike, Stanića možete pogledati u nastavku.
Novembar je mesec borbe protiv bolesti zavisnosti. Alkoholizam nije izbor, već bolest i kao takvu je treba tretirati. Kao takvu je treba i lečiti.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0