Kako da prepoznate simptome alergije na sunce
🕑 3 min čitanjaAlergije umeju da budu veoma neugodne a i da nam ograniče uživanje kada je o određenim zadovoljstvima reč. Ako ste, na primer, alergični na neku namirnicu, prinuđeni ste da se odreknete različitih specijaliteta, ali na kraju ćete ipak naučiti kako da se nosite s tim i verovatno ćete uspeti da pronađete adekvatnu zamenu za spornu namirnicu.
Ali šta se dešava kada ste alergični na nešto neizbežno, kao što je sunce?
U nastavku vam donosimo odgovor na ovo pitanja i otkrivamo kako da prepoznate ovaj tip alergije.
Šta je zapravo alergija na sunce?
Alergija na sunce najčešće se manifestuje u vidu osipa praćenog svrabom, koji se može javiti kao odgovor imunog sistema na sunčevu svetlost. Najčešći tip alergije na sunce je polimorfna svetlosna erupcija (PLE), čiji se simptomi kreću u rasponu od blagog osipa s bubuljicama pa sve do crvenila kože, pustula i plikova praćenih svrabom.
Alergija na sunce može se desiti svakome. Može biti nasledna, ali i izazvana konzumiranjem određenih lekova, već postojećim zdravstvenim stanjima i drugim kožnim oboljenjima. Stručnjaci se slažu da se češće javlja kod žena nego kod muškaraca, te da počinje da se razvija u tinejdžerskim i dvadesetim godinama.
Osobe svetle kože osetljivije su na sunce i sklonije alergijama. No, to ne znači da su one tamnije puti apsolutno bezbedne. Ipak, za razliku od nekih drugih alergija, to što ste alergični na sunce ne znači da morate u potpunosti da izbegavate okidač. I u tom slučaju moguće je uživati na otvorenom!
Kako prepoznati simptome alergije na sunce
Postoji nekoliko načina da saznate patite li od alergije na sunce.
Generalno, ukoliko nakon izlaganja sunčevoj svelosti vaša koža postane crvena, bolna, ili se javi svrab, to je znak da ste alergični. Iako može delovati da su u pitanju opekotine od sunca, simptomi koji će vam pomoći da dešifrujete da li se zaista radi o alergijskoj reakciji uključuju izbočine, plikove ili koprivnjaču
. Oni se najčešće manifestuju u roku od nekoliko minuta do nekoliko sati nakon izlaganja suncu, obično u predelu vrata, zadnje strane šaka, ruku i nogu. No, može proći i nekoliko dana dok se reakcija ne ispolji.
Svakako, da biste bili sto posto sigurni da zaista patite od ove vrste alergije, najbolje je da se javite dermatologu ili alergologu (radi potvrde dijagnoze).
Kako da sprečite i lečite neželjene reakcije
Jedan od najboljih i najočiglednijih načina da se spreči alergija na sunce jeste adekvatna zaštitita kože tokom boravka napolju. To uključuje obavezno i redovno nanošenje preparata sa SPF-om (minimum 30 i više), apsolutno prilagođenog tipu i stanju vaše kože, nošenje adekvatne odeće kao i ograničavanje boravka na suncu.
Takođe, izbegavajte boravak na otvorenom u periodu od 10 do 17 časova kada su UV zraci najjači.
Kada je u pitanju lečenje, tretman se razlikuje zavisno od težine simptoma. Ukoliko je reakcija vaše kože blaga, dovoljno će biti da izbegavate sunce nekoliko dana.
U slučaju burnijih reakcija, preporuka je primena topikalne kreme s kortikosteroidima ili profilaktička svetlosna terapija koja podrazumeva postepeno izlaganje kože UV zracima, a u cilju razvijanja tolerancije na sunčevu svetlost.
Svakako, i uzimanje antihistaminika može biti od pomoći.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0