Kako da prevaziđete traumatično iskustvo?
🕑 2 min čitanjaTrauma je emocionalni odgovor osobe koja je doživela neko uznemirujuće iskustvo. Retki su ljudi koji u životu nisu doživeli bar neku vrstu traume, odnosno traumatično iskustvo. Za traume je karakteristično to što se javljaju iznenadna, i ne možemo ih predvideti.
Koliko će ovi događaji biti za nekoga traumatični zavisi upravo od stepena u kome ugrožavaju mir i bezbednost te osobe. Trauma ne mora biti neka situacija u kojoj je naš život ugrožen, kao ni posledica ratnog stanja. To može biti nešto što se nalazi u našoj neposrednoj blizini.
Razne vrste nasilja, kao što su: seksualno nasilje, roditeljsko nasilje, odrastanje sa zavisnicima od narkotika ili alkohola, ali i partnersko nasilje, samo su neki od traumatskih događaja, koji nas okružuju ili koje doživljavamo.
Kao posledica, u kasnijem životu može doći do depresije, a nekada i do ostanka u odnosima sa toksičnim osobama ili okruženjem. Traumom se smatra i situacija u kojoj su naše potrebe zapostavljene ili smo doživeli emocionalni stres. Kako biste prevazišli ovo iskustvo, jedno od rešenja može biti odlazak kod psihoterapeuta ili na online psihoterapiju.
EMDR tehnika
EMDR tehnika je poznata kao terapija reprocesiranja, odnosno ponovnu obradu onoga što je u našoj memoriji zapisano kao traumatično iskustvo. U prevodu to je ponovni proces obrade uz pokrete očiju. U toku same seanse, terapeut stimuliše pokrete očiju, što je primarni metod, ali se koristi i audio stimulacija, kako bi proces bio kompletan. Konačni cilj je da počnete da živite bez osećaja griže savesti i krivice, ali i paralisanosti koju može izazvati ovakav događaj.
Kada doživite neki traumatski događaj, u većini slučajeva nastavljate da živite kao da vam stalno preti opasnost. Tada je i mogućnost da se psihički razvijate veoma mala, već doživljavate psihićke ali i fizičke probleme.
Uz pomoć ove tehnike možemo i ispraviti neka negativna uverenja, koja smo stvorili o sebi samima, ali i neadekvatne reakcije u pojedinim životnim situacijama. Nakon završetka terapije, sećanje je i dalje prisutno, neće nestati, ali osoba ga više ne doživljava kao uznemirujuće i destabilišuće.
Četiri faze procesa
Bilo da odlazite u ordinaciju ili imate seanse online psihoterapije, terapeut će se truditi da pomogne pacijentu da stvori zdrave navike u svom životu. Te navike su zdrava ishrana, redovan san i neka fizička aktivnost. Terapeut će fokus staviti na sadašnjost, jer na taj način pacijent lakše toleriše emocije i tenziju koja se može javiti. Rad na proširenju kapaciteta klijenta za prihvatanje i suočavanje sa posledicama traume, vremenom će dovesti do izgradnje kvalitetnijeg života.
Četiri faze procesa su sigurnost, konfrontacija, integracija i stabilnost. Kreiranjem osećaja sigurnosti i učenjem raznih tehnika opuštanja, pacijent počinje da kontroliše emocije. Konfrontacijom on postavlja lične granice, i emocionalno obrađuje traumatska iskustva. Integracija znači prihvatanje svega što se desilo i sposobnost promene.
Stabilnost označava samoprihvatanje, i konačan put ka prevazilaženju nesigurnosti. Svaki klijent i svaka trauma su individualni, i samim tim terapija treba da se prilagodi tim specifičnim okolnostima. Od specifičnosti traume, zavisiće način rada terapeuta.
Takođe, razumevanje problema psihološke traume i obrazovanje terapeuta u ovoj oblasti je od ogromnog značaja, kako bi proces online psihoterapije ili klasične psihoterapije bio uspešan.
Foto: Pexels.com
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0