Kako da pripremite prirodne lekove za visok pritisak
🕑 5 min čitanjaVisok krvni pritisak (hipertenzija) pogađa skoro polovinu odraslog stanovništva Srbije (46,8%), te je najčešći faktor rizika za srčane bolesti. Ipak, situacija nije toliko crna koliko se čini na osnovu statistike, jer je u pitanju oboljenje koje se može prevenirati i uspešno lečiti.
U prevenciji i lečenju visokog krvnog pritiska ključne su promene u načinu života, ali i korišćenje prirodnih sredstava, poput lekovitog bilja.
Šta je visoki krvni pritisak?
Krvni pritisak je sila kojom srce pumpa krv u arterije. Visok krvni pritisak obično se definiše kao postojanje najmanje jednog od sledećih faktora:
- sistolni krvni pritisak (gornji) preko 130 mm Hg
- dijastolni krvni pritisak (donji) preko 80 mm Hg
- i sistolne i dijastolne vrednosti iznad ovih nivoa
Kada je krvni pritisak visok, krv se snažnije kreće kroz arterije, što povećava opterećenje na osetljiva tkiva u arterijama i oštećuje krvne sudove.
Poznat kao tihi ubica, obično ne izaziva simptome dok se ne dogodi značajna šteta na srcu, te većina osoba dugo nije svesna da ima problem s visokim krvnim pritiskom.
Hipertenzija se najčešće kontroliše lekovima koje prepisuje izabrani lekar, kao što su ACE inhibitori (blokiraju delovanje enzima koji konvertuje angiotenzin) i blokatori kalcijumovih kanala.
Međutim, čak i pri odgovarajućoj terapiji lekovima, povišeni krvni pritisak – a time i veći rizik od srčanih bolesti – nije lako rešiti bez promene načina života i ishrane. Ujedno, kod osoba koje nemaju probleme s krvnim pritiskom ili su se oni tek pojavili, zdrave životne navike su u funkciji prevencije hipertenzije.
Promene u načinu života
Pratite DASH principe ishrane
Lekari protiv hipertenzije najčešće preporučuju takozvanu DASH ishranu (DASH = Dietary Approaches to Stop Hypertension, to jest prehrambeni pristup za zaustavljanje hipertenzije), koja se sastoji od:
- voća, povrća i celovitih žitarica
- mlečnih proizvoda s niskim sadržajem masti, nemasnog mesa, ribe i orašastih plodova
- eliminisanja namirnica bogatih zasićenim mastima i šećerima, kao što su: visokoprerađena hrana, punomasni mlečni proizvodi i masno meso, deserti i zaslađena pića.
Budite fizički aktivni
Vežbanje 30 do 60 minuta dnevno pomaže u snižavanju krvnog pritiska, a utiče i na vaše raspoloženje, snagu i mentalnu ravnotežu. To može biti lagana fizička aktivnost, poput hodanja. Pored toga, preporučuje se i da dva puta nedeljno uključite vežbe snage (dizanje tegova ili vežbe sa sopstvenim opterećenjem, poput sklekova, iskoraka, trbušnjaka…) koje pomažu u izgradnji mišićne mase. Ako ste početnik, dugo niste vežbali ili patite od određenih zdravstvenih stanja, započnite lagano, uz savete stručnjaka.
Smanjite količinu soli
Ograničenje unosa natrijuma može biti od vitalnog značaja za snižavanje krvnog pritiska. Previše natrijuma kod nekih osoba dovodi do zadržavanja tečnosti u organizmu, što izaziva skok krvnog pritiska. Zato se preporučuje da dnevno unosite samo od 1.500 do 2.300 mg natrijuma. To je nešto više od pola kašičice kuhinjske soli. Posebno budite oprezni s visokoprerađenom hranom – ona je najčešće prepuna soli.
Oslobodite se zavisnosti od nikotina
Svaka popušena cigareta privremeno podiže krvni pritisak. Ako ste strastveni pušač, vaš krvni pritisak može ostati povišen tokom dužeg vremenskog perioda. Pušači su zato izloženi značajno većem riziku od razvoja hipertenzije, srčanog i moždanog udara.
Ograničite konzumaciju alkohola
Popiti čašu crnog vina uz večeru sasvim je u redu, ali konzumiranje prevelikih količina alkohola može dovesti do različitih zdravstvenih problema, uključujući visok krvni pritisak. Prekomerni unos alkohola takođe može smanjiti efikasnost određenih lekova za krvni pritisak.
Šta znači piti umereno? Muškarci treba da se ograniče na maksimalno dva alkoholna pića dnevno (i to ne svih sedam dana u nedelji!). Za žene je maksimalna dnevna doza jedno alkoholno piće.
Smanjite stres
Jasno je da je pri današnjem brzom načinu života teško usporiti i opustiti se. Ali je veoma važno da izdvojite vreme da se odmaknete od svakodnevnih obaveza kako biste ublažili stres, jer on značajno podiže krvni pritisak.
Prirodni biljni lekovi za snižavanje krvnog pritiska
Naučne studije su potvrdile da određene lekovite, aromatične i začinske biljke mogu da snize krvni pritisak, pa je veoma korisno da ih dodate u svoju ishranu i konzumirate kao čajeve ili suplemente.
Naravno, kada je o čajevima ili suplementima reč, uvek pre upotrebe razgovarajte sa izabranim lekarom, posebno ukoliko već uzimate lekove protiv visokog pritiska.
Evo koje vam biljke mogu pomoći kod visokog pritiska i kako da ih koristite.
Beli luk
Ovaj nadaleko čuveni narodni lek za sve (Allium sativum) sadrži sumporna jedinjenja, kao što je alicin, koja mogu pomoći u povećanju protoka krvi i opuštanju krvnih sudova, što utiče na smanjenje krvnog pritiska.
Najjednostavnije je da ga što češće koristite u ishrani – najbolje da ga prvo zgnječite ili iseckate jer to podstiče lučenje alicina. Da biste ublažili njegov miris, kombinujte ga u marinadama sa limunovim sokom i maslinovim uljem ili u salatnim prelivima s jogurtom. Takođe, beli luk se može nabaviti i u obliku kapsula.
Peršun
I ova lekovita biljka (Petroselinum crispum) veoma je popularna i često se koristi u domaćoj kuhinji, a ima impresivan nutritivan profil. Sadrži različita jedinjenja, kao što su vitamin C i dijetalni karotenoidi koji mogu spustiti krvni pritisak.
Kada ga koristite kao začin u jelima, dodajte ga na samom kraju kuvanja, nakon što ste isključili vatru, kako bi sačuvao što više nutritivnih svojstava. Odličan je u raznim salatama, prelivima i marinadama, a može se piti i kao čaj.
Čaj pripremite tako što ćete ¼ šolje svežeg, sitno iseckanog peršuna preliti sa 250 ml ključale vode. Ostavite da odstoji 10 minuta, procedite pa popijte. Radi lepšeg ukusa možete u čaj iscediti malo limuna. Pijte ga dva puta dnevno.
Bosiljak
Ova biljka neodoljive arome (Ocimum basilicum) bogata je eugenolom, antioksidansom koji se povezuje s mnogim zdravstvenim prednostima, uključujući snižavanje krvnog pritiska. Naučne studije sugerišu da eugenol deluje kao prirodan blokator kalcijumovih kanala, što omogućuje krvnim sudovima da se opuste.
Prilikom tretiranja hipertenzije preporučuje se korišćenje svežeg bosiljka. Upotrebite ga u jelima, poput pesta od bosiljka, a možete ga dodati u različite smutije i ceđene sokove.
Timijan i majčina dušica
Timijan (Thymus vulgaris) i majčina dušica (Thymus serpyllum) srodne su biljke izuzetno bogate zdravim jedinjenjima – između ostalog i određenim vrstama polifenola koji pomažu u smanjenju krvnog pritiska.
Koristite ih što češće u ishrani – jelima će dati neodoljivu aromu, a možete pripremiti i čaj od svežih ili sušenih nadzemnih delova majčine dušice.
Cimet
Ovaj aromatični začin potiče iz unutrašnje kore drveća iz roda Cinnamomum a vekovima se koristi, između ostalog, i za lečenje srčanih oboljenja, uključujući visok krvni pritisak. Postoje dve vrste cimeta – cejlonski i kasija (kineski) cimet. Smatra se da je cejlonski kvalitetniji i lekovitiji.
Veoma ga je lako uključiti u obroke ili dodati u napitke, pa čak i u kafu, a opcija su i koncentrovani suplementi cimeta, na primer tablete. Cimet možete uzimati i tako što ćete jednu ravnu kašičicu umešati u šolju niskomasnog jogurta.
Đumbir
Ovaj neverovatno svestrani koren ljudi vekovima koriste za poboljšanje mnogih aspekata zdravlja srca, uključujući cirkulaciju, nivo holesterola i krvni pritisak. On deluje kao prirodan blokator kalcijumovih kanala i ACE inhibitor, što su vrste lekova za krvni pritisak.
Đumbir je veoma ukusan i lako se u svežem ili sušenom obliku može uključiti u ishranu. Jednostavno ujutro popijte čašu tople vode u koju ćete umešati ravnu kašičicu đumbira u prahu. Alternativno, možete koristiti suplemente đumbira koji su koncentrovaniji nego biljka.
Kardamom
Ukusan začin blago slatkog, intenzivnog ukusa, prepun je antioksidanasa koji mogu pomoći u snižavanju krvnog pritiska. Između ostalog, ima i diuretska svojstva, tj. pomaže u uklanjanju nakupljene vode, što snižava pritisak.
Zahvaljujući neodoljivoj aromi, lako ga je uključiti u ishranu, a mahunu kardamoma (pre toga je otvorite) uvek možete dodati i u čaj.
Glog
Čaj od ploda gloga (Crataegi fructus) poboljšava kardiovaskularnu funkciju, pomaže u jačanju arterija i snižava nivo zapaljenja ili začepljenja u njima, čisti sistem – tako da srce svoj posao može da radi bolje.
Laneno seme
Izuzetno je bogato omega-3 masnim kiselinama koje su važne za zdravlje kardiovaskularnog sistema. Smatra se da pomaže u snižavanju krvnog pritiska i smanjuje opasnost od pojave tromba.
Grubo samleveno laneno seme možete dodati ovsenim kašama i konzumirati ga svakodnevno. Ili ga pomešajte sa šoljom jogurta.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0