Kako da produžite život mesu u frižideru?
🕑 3 min čitanjaKako cena mesa i mesnih prerađevina sve više raste, dajemo vam savete kako da im produžite život kako biste iskoristili svaki komad na koji potrošite novac pre nego što se pokvari pa budete primorani da ga bacite.
Kako se kuhinja naše zemlje i dalje uglavnom bazira na mesnim proizvodima, nije retka pojava da zaboravljeni komadi mesa, pogotovo posle velikih nabavki, i po nekoliko dana čekaju svoj red da se nađu na trpezi.
Međutim, kako vreme promiče, rok trajanja ovih namirnica neumitno ističe i rizikujete da vam se ova skupa stavka u ishrani pokvari i postane neupotrebljiva. Toplota, vlaga i kontaminacija mikroorganizmima najveći su neprijatelji vaših mesnih proizvoda i moramo se potruditi da se ove okolnosti svedu na minimum kako vam kupljeno meso ne bi propalo pre nego što stignete da ga termički obradite i poslužite svojim ukućanima.
1. Pozicija zlata vredi
Apsolutno nije svejedno na koju ćete policu u frižideru staviti meso. Sirovo meso, pod jedan, trebalo bi odvojiti na posebnu policu, dalje od ostalih namirnica, kako ne bi došlo do kontaminacije mikroorganizmima. Dalje, idealno bi bilo meso čuvati na poslednjoj, tj. najnižoj polici frižidera (kako eventualno curenje ne bi ugrozilo ostale namirnice). Takođe, ne bi trebalo meso vaditi iz originalnog pakovanja u kom je kupljeno, ali ako ste primorani, držite ga u čistoj staklenoj posudi, sa poklopcem.
2. So – magični začin
Soljenje mesa je jedan od najstarijih, ako ne i najstariji način čuvanja ove namirnice. Naime, so iz mesa izvlači vlagu i sprečava bakterije i mikroorganizme da prodru u njega. Važi pravilo da što se više soli doda, rok trajanja mesa će biti sve duži, ali ta so će uticati i na ukus, o čemu takođe morate voditi računa. Umesto soli, slobodno koristite i vegetu, a u nekim slučajevima i šećer (o čemu će biti posebna stavka).
3. Vakuum
Najvažnija svrha ambalaže u kojoj čuvamo meso je da zaštiti namirnice od kontaminacije prljavštinom i mikroorganizmima. Obična providna folija, u koju možete čvrsto umotati meso, produžiće mu život za oko dva dana, a vakuumska pakovanja imaju daleko veći učinak. Ako u svom domu posedujete mašinu za vakuumiranje (investicija koja bi vam se isplatila veoma brzo), vi mesu u frižideru možete da produžite život i za desetak dana, jer se time sprečava oksidacija koja dovodi do ozbiljnih problema i stvaranja, na primer, veoma opasne ešerihije koli i salmonele u mesu.
4. Tranžiranje
Još jedan način da se produži svežina naše omiljene namirnice je da isečete veće komade. Ako, na primer, uzmete celo pile, razložite ga na manje celine i pojedinačno zapakujte svaku u providnu foliju. Isecite svako meso na šnicle, posolite i adekvatno odložite. Krupniji komadi mesa lakše će se i brže pokvariti, a na najmanji nagoveštaj toga, vi sa mesom ne smete rizikovati i morate ga odmah ukloniti iz frižidera kako ne bi zarazilo i ostale namirnice.
5. Smanjite temperaturu frižidera
Maksimalna temperatura unutar frižidera za čuvanje mesa je 4,5 stepeni Celzijusa i niže. Logičan je zaključak da će meso – što je temperatura niža – duže trajati i ostati sveže. Dakle, ako primetite da vam frižider nije dovoljno hladan ili ako ste uzeli veću količinu mesa za koju niste sigurni kada ćete je utrošiti, spustite temperaturu frižidera na najnižu.
6. Termički obradite namirnice
Najbolji način da produžite rok trajanja mesa pre odlaganja u frižider je i najlogičniji – termički ga obradite kada dođe do gornje granice preporučenog vremena čuvanja u frižideru. Da li ćete meso ispeći ili skuvati zavisi od načina na koji ćete ga upotrebiti u jelu, ali ovo je najpouzdaniji način da ga „rastegnete” za dodatni dan ili dva.
7. Prirodne sirovine kao pomoć
Još jedan prirodni saveznik u očuvanju mesa, koji se ne oslanja na aditive, i koji zasigurno imate u svojoj ostavi je sirće, kao i proizvodi na bazi sirćeta. Pomešajte ih sa prirodnim šećerom od šećerne trske i kukuruzom i premažite svoje meso i stvorite efikasnu barijeru koja sprečava rast bakterija, ali i poboljšava kvalitet, mekoću i boju mesa. Ovaj način čuvanja mesa znatno umanjuje pojavu rasta patogena poput listerije. Za razliku od konzerviranja mesa solju, ovaj način čuvanja sprečiće preteran unos soli u organizam, a preporučuje se, pre svega, za piletinu i svinjetinu.
Da li ste znali?
Rok trajanja sirovog mesa u frižideru:
- govedina i juneće meso: 3–5 dana,
- piletina i ostale pernate životinje: 1–2 dana,
- svinjetina: 3–5 dana i
- riba i morski plodovi: 1–2 dana.
Rok trajanja sirovog mesa u zamrzivaču:
- govedina i juneće meso, šnicle i bifteci: 6–12 meseci,
- piletina poput belog mesa, bataka, karabataka i krilaca: do 9 meseci,
- svinjetina (kotleti): 4–6 meseci i
- riba: 6–8 meseci (morska) i 2–3 meseca (rečna).
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0