Kako da provodite više vremena sa detetom?
🕑 6 min čitanjaUžurban i zauzet život u stalnoj trci kakav je normalan za savremenog čoveka koji je opterećen sa mnogo više obaveza i zahteva nego ikada ranije neminovno ostavlja posledice na privatni život. Takav ritam života ima za posledicu da otežano balansiramo između različitih sfera života, kao što su, na primer, privatna i poslovna. Kada se kaže otežano balansiranje, misli se na neefikasnu organizaciju vremena i kako se to odražava na privatnu sferu – nedovoljno provođenje vremena sa porodicom, a pritom se posebno misli na decu.
Kvalitetno i ispunjeno provođenje vremena sa porodicom je veoma važno, ali nažalost, neretko se dešava baš to vreme ostane na margini, izgurano iz fokusa od strane nekih drugih obaveza i loše raspodele vremena. A ipak, svi znamo da su deca važnija od svega i da je njima potrebno da provode vreme sa roditeljima čiju pažnju u ranijem uzrastu konstantno traže. Pa zašto se onda dešava gotovo svim roditeljima da teško uspevaju da organizuju vreme tako da provode više vremena sa detetom?
Šta dovodi do toga da roditelji ne provode više vremena sa detetom?
Posao je počeo da se uvlači u pore privatne sfere i da prožima sve aspekte života, naročito otkako je na scenu stupio remote rad. Mnogi roditeljine uspevaju uspešno da žongliraju između porodice, posla, prijatelja, pa i sebe samih, budući da je svakom čoveku potrebno da ima i vreme samo za sebe. Zato je i rad od kuće, koji je s jedne strane gledano, odlična i umnogome olakšavajuća opcija, ipak mač sa dve oštrice.
Ukoliko osoba ne uspe adekvatno da izbalansira dve vitalne sfere života – privatnu i profesionalnu, dolazi do njihovog preplitanja što nema baš pozitivne efekte i posledice. U krajnjoj liniji, ima čak i negativne. Jedna od tih negativnih posledica mešanja privatnog i poslovnog života je što i jedna i druga sfera u određenom smislu trpi, a nažalost, u najvećem broju slučajeva, strana koja trpi bude porodica, jer upravo zbog porodice kojoj mora da obezbedi egzistencijalne uslove čovek nastoji da radi toliko dok u jednom trenutku ne izgubi kompas i iz vida granicu gde profesionalni život prestaje, a gde privatni, odnosno, porodični život počinje.
Zašto je važno da roditelji provode kvalitetno vreme sa decom?
Opisana situacija je nepovoljna zato što u neretkom broju slučajeva posledice tog prelivanja poslovnog života u privatni oseća dete, kojem fali više vremena sa roditeljima, dok su roditelji pak okupirani brigama da detetu obezbede uslove za pristojan život. Naravno, posao nije jedini razlog zbog kojeg roditelji provode nedovoljno vremena sa detetom, ali jeste najčešći.
Pored tog razloga, u pojedinim slučajevima prisutna je i nedovoljna zainteresovanost deteta da provodi vreme sa roditeljima.
Ipak, treba naglasiti da se ova situacija odnosi na decu starijeg uzrasta, u periodu predpuberteta i puberteta kada je deci najbitniji socijalni kontakt sa vršnjacima, dok kontakt sa roditeljima počinju čak i da izbegavaju jer se u ovom periodu polako počinju osećati razlike između roditelja i deteta. Dete u tom kriznom periodu nastoji da se oslobodi autoriteta roditelja, dok roditelj grčevito pokušava da ga zadrži pod svojom kontrolom, te neretko dolazi do nesuglasica, pa čak i konflikata. Ali, baš u ovom periodu je naročito važno da postoji bliskost i poverenje između roditelja i tinejdžera, kada dete prolazi kroz brojne promene na fizičkom, psihološkom i emocionalnom planu.
Ono što mnogo roditelja previđa kada postanu svesni da između njih i njihovog buntovnog tinejdžera nema poverenja i bliskosti jeste da se ti kvaliteti u odnosu između roditelja i deteta grade mnogo ranije, u periodu ranog detinjstva. Iz tog razloga je od velike važnosti da roditelji izgradnju svog odnosa sa detetom shvate veoma ozbiljno i posvete mu vreme, kako ne bi došlo do situacije do kasno shvate da između njih i njihovog deteta ne postoji kvalitetan odnos izgrađen na pravim vrednostima, međusobnom poverenju i uvažavanju.
Zato je važno imati na umu da se odnos između roditelja i deteta gradi još u onom periodu kada vaše sasvim malo dete, faktički beba, od vas traži da se igrate sa njim, kada vas konstantno zapitkuje nešto, kada traži vašu pažnju i aktivno traži više zajedničkih aktivnosti. Baš u tom periodu je potrebno adekvatno odgovoriti na potrebe deteta i organizovati svoje vreme da tako da ga ima dovoljno i za posao, i za porodicu, odnosno dete.
Kako da odvojite više vremena za dete?
Pronaći i održati balans između svakodnevnih obaveza i porodičnog života jeste veliki izazov i veliki poduhvat. Ali baš zato što je poduhvat, potrebno je dobro organizovati sve aspekte i svoje vreme, praviti planove i truditi se da se ostvari zacrtani cilj. A cilj je provođenje više kvalitetnog vremena sa detetom, što rezultuje ne samo kvalitetnijim odnosnom između roditelja i deteta, već i zdravijim i ispunjenijim svim relacijama unutar porodice koje porodicu definišu kao funkcionalnu i zdravu. Sledi nekoliko saveta kako da provodite više vremena sa detetom.
Pravite planove – organizujte vreme koje ćete provesti sa detetom
Primetili ste da je više puta kroz tekst pomenuta organizacija. Ova veština, zajedno sa veštinama upravljanjem vremenom nije važna samo za posao, već i za život uopšte. Zbog loše organizacije i nesvesnog trošenja vremena i dolazi do situacije da roditelji provode nedovoljno vremena sa detetom, jer uvek ima još nešto da se odradi i nije vreme za igru. Kroz tekst je opisano zašto je važno da provodite vreme sa detetom, a sada je važno odgovoriti i na pitanje kako.
Jednostavno, počnite da pravite planove za provođenje vremena sa porodicom kao što pravite plan za projekat na poslu. To može biti, na primer, plan da ove nedelje sa porodicom idem na izlet i nosim rekvizite za badminton kako bismo svi zajedno uživali u igri. Pravljenje plana će vam pomoći da održite fokus i da ispunite ono što nameravate, a ostale obaveze ćete obavljati produktivnije i efikasnije kako ne biste morali da odlažete svoj plan sa porodicom.
Razmislite koje biste aktivnosti mogli da radite zajedno
Cilj plana da provodite više vremena sa porodicom je istinsko povezivanja među vama kao članovima te porodice, a naročito povezivanje sa decom. Odvojte koliko god možete vremena da im se posvetite jer je to važno za njihov pravilan razvoj, budući da u ranijem uzrastu prolaze kroz razvojne faze koje uključuju potrebu za povezivanjem sa roditeljima i njihovom pažnjom.
Razmislite šta je to što vaše dete voli, pa odvojte vreme da se pridružite svom detetu u toj aktivnosti. Neke od aktivnosti koje možete raditi sa detetom su: neka sportska aktivnost koje vole i deca i odrasli i koje su, nadasve, i za jedne i za druge zdrava aktivnost, zatim to može biti neka umetnička aktivnost poput slikanja, crtanja, pravljenja figurica od gline, pravljenja makete, zajedničkog čitanja.
Neka timska igrica na računaru koju vi i vaše dete možete igrati u timu i jedan protiv drugog, važno je samo da vreme provodite zajedno. Ili možda neka društvena poput ne ljuti se, čoveče, šah, monopil, tablić. Zajedničko učenje koje je istovremeno i zabavno je takođe jedan od najboljih načina da provedete kvalitetno vreme sa svojim detetom Postoji mnogo načina na koje možete kvalitetno provesti vreme sa detetom, a da se pritom i vi zabavite i relaksirate.
Uključite dete u kućne poslove
Ovo je veoma važna stavka u vaspitanju deteta koja ima brojne pozitivne efekte. Najpre, važno je reći zašto je ova praksa pozitivna za dečji emocionalni razvoj. Dete ima potrebu da bude involvirano, da bude primećeno. Deca čak vole osećaj da su uradila nešto korisno, jer su im u ranom uzrastu pohvale roditelja veoma važne, i to u psihološkom smislu, jer podstiču da dete gradi samopoštovanje, osećaj lične vrednosti i važnosti. Dakle, uključivanjem deteta u lakše kućnih poslove i zadavanje zadataka detetu shodno njegovom uzrastu ne samo da nije loša praksa, već je i poželjna.
Drugi pozitivan efekat ove prakse je taj što dete na taj način od najranijih dana razvija osećaj za odgovornost i disciplinu. Pakovanje igračaka i njihovo vraćanje na mesto nakon što je završilo igru je odličan način da se dete uči i samostalnosti. Greška je kada roditelji sve to rade umesto deteta želeći na taj način da ga poštede, a na duže staze, i dete i vi imate mnogostruke koristi od najranijeg učenja deteta da je važno da bude odgovorno, disciplinovano i da može samo spakovati svoje igračke, kao i sobu.
Pored pakovanja igračaka, dete možete uključiti u razne druge aktivnosti, poput zajedničkog pravljenja kolača, akciju skupljanja lišća u dvorištu ili čišćenje snega, brisanje prašine u kući, i tome slično. Naravno, svaku od ovih aktivnosti dete obavlja u skladu sa svojim fizičkim mogućnostima, bez napora i ne izvan granica i mogućnosti svog uzrasta. Pritom je veoma važan pristup na koji detetu saopštavate da nešto treba da uradi. Ako mu naredite tako da ono oseća da je to nešto što ono radi samo i pod prisilom, onda to nije ovo o čemu pričamo. Ali ako pristupite detetu tako da mu predstavite da je odlična ideja da nešto radite svi zajedno, kao i da vam je potrebna njegova pomoć, i da se pritom zabavljate dok obavljate te aktivnosti, detetu neće teško pasti jer će biti dominantan osećaj da nešto radi zajedno sa roditeljima, što je njemu potrebno.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0