Kako da radite na sebi?
🕑 3 min čitanjaNapredak je lepa reč, a kao pojam nam je vodilja u mnogim oblastima života. Napredak je ono što nas vuče da idemo dalje, bilo da je u pitanju posao, škola, sport ili hobi. Volimo da postižemo dobre rezultate, i da dobijemo nagradu za uloženi trud.
Međutim, svima u bilo kojoj fazi života dođe i trenutak kada preovlada neka monotonija, i kada nismo zadovoljni trenutnim stanjem. Manjak motivacije, uljuljkanost čini da postanemo pasivni i da ne radimo ništa da unapredimo sebe na datom planu. A potrebno je da neprestano radimo na sebi da bismo bili srećniji, ispunjeniji, zadovoljniji i, na kraju krajeva, uspešni. Srećom, postoje i načini kako da to ostvarimo, koji nisu nimalo nepristupačni.
Koučing, treninzi i edukacije – svima je zajednička fraza “rad na sebi”
Danas smo svedoci toga koliko se ličnom razvoju daje na značaju – naročito kada je posao u pitanju. Mnogi su bili primorani da se prilagode novim situacijama na tržištu rada, odnosno da se u njegovom okviru izbore za radno mesto, a konkurencija je velika. Moglo bi se reći da su različiti koučing programi potrebni svima – i nižerangiranim zaposlenima i onim koji imaju nadređenu ulogu u firmi, odnosno imaju timove kojima upravljaju.
Svim programima je cilj da budemo uspešniji u svim onim stvarima koji su ključni za posao, ali i za našu ličnost. Jedni od njih su komunikacija i organizacija i planiranje. Zahtevno doba kakvo je ono u kom živimo ne može bez razvijanja takozvanih “soft skills”. Rad na sebi je tu ključan.
Konkretne situacije su važan momenat u svakom učenju
Trening u kome treba da razumete veštinu koučinga nije samo pričanje u prazno – on je sazdan od realnih situacija kroz koje možemo doći do odgovora i načina kako da se u toj situaciji ponesemo. Mnogobrojne veštine se tom prilikom uče – od onih koji se tiču komunikacije (postavljanje i odgovaranje na pitanja, predstavljanje i slušanje), kako da izgradimo dobre odnose sa kolegama, kao i kako da i sami sebe i druge motivišemo u radu.
U srži svega je samospoznaja, odnosno da dobro uvidimo šta je to što je nešto na čemu kod sebe treba da radimo, šta da promenimo, šta da unapredimo. Transformacija se tada u nama javlja spontano, a u svemu nas vode koučevi koji su postigli izuzetne rezultate.
Izazovi u učenju na putu unapređenja
Put ka unapređenju često je popločan raznim izazovima koji mogu obeshrabriti čak i najodlučnije pojedince. Jedan od najvećih izazova jeste pronalaženje vremena i resursa u našem užurbanom životu. U svetu gde se svakodnevne obaveze neprestano gomilaju, odvajanje vremena za lični razvoj može se činiti kao luksuz. Pored toga, mnogi se suočavaju sa strahom od neuspeha, koji može delovati parališuće. Ovaj strah često proizilazi iz negativnih iskustava iz prošlosti ili iz nerealnih društvenih očekivanja koja stvaraju pritisak da se uvek mora uspeti.
Mentalno zdravlje takođe igra ključnu ulogu u ovom procesu; anksioznost i nedostatak samopouzdanja mogu ozbiljno uticati na sposobnost pojedinca da se usredsredi na svoje ciljeve i preduzme korake ka unapređenju. Razumevanje i prevazilaženje ovih izazova zahteva snažnu volju, podršku okoline, i često, profesionalnu pomoć, kako bi se osiguralo da put ka unapređenju ne bude samo uspešan, već i održiv i ispunjavajući.
Kako će se to odraziti na vaš poslovni profil
Kada se prijavljujemo za neki posao, vidimo da su u oglasima uglavnom navedene neke veštine koje su poželjne za određenu poziciju. Tako se može pročitati vrlo često da je nekoj firmi potreban onaj ko je fleksibilan, prilagodljiv, da je timski igrač, da znamo da postavljamo prioritete, da smo komunikativni i da imamo razvijene emocionalne veštine. Ono što je danas u gotovo svakoj ulozi u firmi potrebno jeste kreativnost, originalnost i spremnost da se preuzme inicijativa. To je sve ono što ljudi imaju u sebi u većoj i manjoj meri, ali što je najvažnije, to je sve ono što možemo da unapredimo i razvijemo u sebi primenom tehnika koučinga.
Foto:Pexels
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0