Kako da sami očistite klima-uređaj?
🕑 3 min čitanjaLetnja je vrelina, bežite sa užarenih ulica, ulazite u svoj dom i s olakšanjem palite klima-uređaj. Međutim, umesto svežine, dobijate ćarlijanje mlakušnog vazduha. Ovo je siguran znak da je filter vaše klime zreo za temeljno pranje, bez obzira na to da li je u pitanju inverter klima 12 ili neki drugi model. Srećom, čišćenje je veoma lako ukoliko pratite naše korake, a nakon desetak minuta posla bićete mirni sve do naredne sezone…
Kao što pred svaku zimu radijatore moramo da pripremimo za sezonu grejanja, podjednako revnosni treba da budemo i kada je u pitanju čišćenje klima pred letnju sezonu kada najviše i rade. Filteri klima-uređaja odgovorni su za veoma važan posao: sprečavaju cirkulisanje prašine, prljavštine i drugih nečistoća u vazduhu koji udišemo u zatvorenom prostoru i zbog kojih možemo razviti ozbiljne respiratorne probleme.
Međutim, filteri se tim istim česticama zaprljaju i začepe, pa je njihovo čišćenje tokom cele godine izuzetno važno i za vaše zdravlje, i za vaš novčanik. Kada je filter prljav, on prisiljava klimu da radi jače kako bi se produvao vazduh kroz začepljenu mrežu. Pri tome koristi više energije, a time opet skraćuje svoj životni vek.
Udišite čistiji vazduh, izbegnite visoke račune za struju i kvarove vaše klime tako što ćete filtere redovno održavati čistim. Iako proizvođači navode da je čišćenje filtera potrebno obaviti jednom mesečno, u domaćinstvu je sasvim dovoljno veliko spremanje klime pred letnju, odnosno zimsku sezonu. Tačan način skidanja filtera za vaš model klime svakako ćete pronaći u uputstvu proizvođača, a mi u ovom tekstu pokrivamo 95 posto tipova uređaja koji se nalaze u našim domovima.
Korak 1: vađenje svih filtera
Najpre proverite da li je klima-uređaj isključen. Sada možete da podignete poklopac, tj. masku na prednjoj strani. Ona se veoma lako diže jednostavnim povlačenjem krajeva ka gore. Otvoreni poklopac otkriva dve filter mrežice, a verovatno i još jedan manji filter koji se nalazi ispod. Najpre izvadite veći filter tako što ćete ga uhvatiti za kraj, podići uvis za centimetar-dva, a zatim ga povući ka sebi, tj. ka dole. Na isti način skinite i drugu filter mrežicu. Zavisno od modela klime, verovatno ćete videti još jedan, manji filter, koji može biti zakačen za jedan od ova dva veća ili u manjem plastičnom kućištu iz kojeg se podjednako lako izvlači.
Korak 2: čišćenje i pranje
Ako vaš filter ima plastičan ili metalni okvir (a verovatno ima), znači da je za višekratnu upotrebu. U suprotnom, u pitanju je jednokratni filter, pa slobodno, umesto daljeg čitanja teksta, trknite do radnje, kupite odgovarajuću zamenu pa je ubacite u klima-uređaj umesto izvađenih filtera.
Što se tiče višekratnih filtera, kada nisu previše zaprljani, dovoljno ih je usisati kako bi se uklonila prašina sa mrežice, mada je naš savet da ih i operete jer vam ovaj dodatni korak neće oduzeti previše vremena. Ovo učinite tako što ćete iznad kade ili u tuš kabini filter tuširati toplom (nikako vrelom!) vodom i to u suprotnom smeru od strujanja vazduha. Dakle, proverite gde je prašina najvidljivija, a zatim tu stranu okrenite ka dole i ispirajte filter sve dok ne bude potpuno čist. Na isti način operite drugu filter mrežicu i manji filter, ukoliko ga vaša klima ima.
Korak 3: strpljivo sušenje
Nakon što ste dobro isprali filtere, samo ih ostavite da se dobro osuše. Najbolje bi bilo da ih uspravno prislonite na ivicu kade i pustite da se sami cede i suše, ali tako da ne budu izloženi direktnom suncu koje ih može deformisati. Kako biste skratili vreme sušenja, možete se potpomoći fenom za kosu, ali isključivo hladnim duvanjem jer visoke temperature mogu da progore ili na drugi način oštete filter.
Korak 4: usisavanje i vraćanje filtera
Dok vam se filteri suše, usisivačem očistite unutrašnjost klima-uređaja od eventualne prašine i nečistoća. Ukoliko imate, možete iskoristiti i neko od sredstava za dezinfekciju ili dezodorisanje vašeg uređaja. Na našem tržištu mogu se naći i mirisi za klimu koji izgledaju slično mirišljavim “jelkicama” u automobilima a postavljaju se odmah iznad mrežastog filtera. Proverite da li su filteri potpuno suvi, te ih vratite na mesto, vodeći računa da savršeno legnu u ležište. Spustite poklopac i – klima je spremna za novu sezonu!
Foto:Shutterstock
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0