Kako da sami zamenite utičnicu?
🕑 2 min čitanjaIako se naizgled čini kao zahtevan posao za koji je neophodna pomoć električara, zamena utičnice se zapravo obavlja veoma jednostavno, dok je od alata potrebna samo jedna glinerica. Evo i kako…
Ukoliko vam je postojeća utičnica za struju napukla, ne radi dobro kao nekada, ispada iz kućišta ili jednostavno samo želite da zamenite stare utičnice novim i modernijim, verujte nam da će vam za ovu majstorsku “intervenciju” trebati veoma malo vremena, gotovo ništa od alata (tačnije samo jedna glinerica) i tekst koji se nalazi pred vama.
Međutim, kako vam predstoji rad na električnoj mreži, pre početka svakog posla, najvažnije je voditi računa o bezbednosti i ugasiti osigurač koji napaja šuko utičnicu koju nameravate da zamenite. Najpre glinaricu ubacite u “rupe” utičnice kako biste utvrdili u kojoj se nalazi faza, tj. kod koje je glinerica zasijala. Ukoliko imate automatske osigurače, jednostavno ih isključite, a ukoliko imate starije topljive osigurače, dovoljno je odvrnuti ih iz ležišta. Da biste bili sigurni da u utikaču zaista više nema napona, još jednom glinericu ubacite u obe “rupe” kako biste proverili fazni provodnik. Ako sijalica na glinerici nije zasvetlila, znači da ste isključili pravi osigurač i da možete da zavrnete rukave i započnete posao…
Na samoj sredini utičnice primetićete šraf čiji je zadatak da na mestu drži zaštitnu plastiku. Koristeći istu glinericu kojom ste proveravali prisutnost faze, sada odvijte ovaj šrafić. Skinite zaštitnu masku i otkriće vam se pozadinski deo šuko utičnice. Na njenoj levoj i desnoj strani nalaziće se još dva šrafa čiji je zadatak da ovu utičnicu drže u kućištu. Njihovim odvijanjem, utičnica će se osloboditi, veoma lako izvaditi iz zida i otkriti nam provodnike koji su u nju priključeni. Plava žica najčešće obeležava nulti provodnik, uzemljenje je obično žuto-zeleno, dok faza često ima žicu crne boje. Faznu žicu ćete lako da prepoznate i jer je bila prikačena za onu rupu utičnice kod koje vam je zasvetlila glinerica, što znači da je na onoj drugoj “rupi” nula. Svaka od ove tri žice prikačena je uz pomoć tri šrafa, a vaš zadatak je da iste ove provodnike prespojite na ista mesta nove utičnice. Važno je da zapamtite da uzemljenje uvek ide na šraf koji se nalazi na sredini utičnice. Međutim, najbolje je da ništa ne pamtite nego da slikate telefonom postavku provodnika na staroj utičnici kako biste bili sigurni da će na novoj utičnici biti na istom mestu.
Znači, sada ste oslobodili tri šrafa koja su držala tri provodnika i veoma ste lako skinuli i poslednji deo stare utičnice. Kod povezivanja na novu šuko utičnicu, najpre zavrnite zaštitni provodnik, tj. uzemljenje i to na srednji šraf. Sada već nije toliko važno da li ćete fazu vratiti da bude na levoj ili desnoj rupi, ali je veoma važno da svaka žica bude dobro zavrnuta za kontakte! Ovo će sprečiti sve eventualne buduće probleme, a pre svega zagrevanje i ubrzano habanje utičnice. Samo telo utičnice postavite u kutiju u zidu vodeći računa da je postavljeno horizontalno, tj. da vam dve “rupe” za utikač ne stoje uspravno.
Kao što smo na početku projekta odvijali dva šrafa, sada iste šrafove zavrćemo za zid. Primetićete da su ovi šrafovi povezani sa dve “kandže” koje drži gumica, a zavrtanjem šrafova ove “kandže” će se širiti i u potpunosti uhvatiti zid ili kutiju utičnice. Proverite da li ste dovoljno čvrsto ovo uradili kako vam kasnije utičnica ne bi ispadala iz zida. Ostalo je još samo da postavite zaštitnu masku i da je osigurajte onim šrafićem od kojeg smo i krenuli. Uključite osigurače i isprobajte novu utičnicu. Jesmo li vam rekli da će biti brzo i jednostavno?
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0