Kako da se nosite s promenama na licu i telu nakon porođaja?
🕑 3 min čitanjaProređena kosa, suva koža, akne? Ukoliko se nakon rođenja deteta suočavate s ovim problemima, znajte da niste usamljeni!
Porođaj menja život žene na fizičkom, mentalnom i emocionalnom nivou. Osim što imate manje vremena za sebe, suočavate se i s različitim fizičkim promenama. Kosa, telo, koža, nokti – sve je nekako drugačije, zar ne? A znate li zašto se vaše telo menja? Prvenstveno zbog hormonskih promena. Nije retkost ni da se posle porođaja javi nedostatak gvožđa, esencijalnih masnih kiselina, minerala i vitamina B, a poznato je da oni utiču na zdravlje kose, kože i noktiju. Štaviše, hormonske promene mogu dovesti do pojave akni i drugih kožnih probleme, poput neujednačenog tena. No, to ne znači da ćete i vi sasvim sigurno iskusiti bilo kakvu promenu jer – svako telo je priča za sebe! Ipak, ukoliko se suočavate s nekim od pomenutih scenarija, tu su saveti stručnjaka koji vam mogu pomoći da popravite štetu.
Proređivanje kose
Stanje kose jedna je od najčešćih pritužbi porodilja. Nakon ostvarenja u ulozi majke, mnoge žene nastoje da povrate nekadašnji kvalitet vlasi. Dobra vest je da novonastalo stanje neće trajati večno, već uglavnom oko šest meseci, a povećan unosa namirnica bogatih mineralima i vitaminima B može biti od pomoći. U određenim slučajevima i suplementacija je dobra opcija. Naravno, važno je da redukujete stres, jer se pouzdano zna da on potpomaže promene. Međutim, kao što smo rekli, svako telo je drugačije, zbog čega je važno voleti i razumeti sebe kako biste prebrodili sve izazove koji s majčinstvom dolaze.
Akne
Prema rečima stručnjaka izbijanje akni (prvi put) nije retka pojava nakon rođenja deteta. Zabluda je da akne pogađaju samo tinejdžere. One se mogu javiti u bilo kojoj životnoj fazi, a hormonske fluktuacije tokom trudnoće čest su krivac za to. Sastojci poput benzoil peroksida i glikolne kiseline uobičajena su rešenja za akne, ali stručnjaci upozoravaju da ih treba izbegavati tokom dojenja. Vitamin C takođe može doprineti poboljšanju kod tamnih mrlja i ublažavanju upala povezanih s pojavom akni. U svakom slučaju, najbolje bi bilo da se konsultujte s dermatologom pre nego što započnete bilo kakav tretman kože, posebno ukoliko je reč o preparatima s jakim sastojcima.
Suva koža
Majčinstvo može rezultirati suvom i ispucalom kožom na celom telu. Eksperti navode da “kap estrogena“ doprinosi tom stanju. Na svu sreću, hidratantna sredstva za kupanje i kreme na bazi ulja i hidratantnih sastojaka efikasni su u borbi protiv suvoće/perutanja kože.
Strije
Ne postoji dokazani lokalni tretman za brisanje ili ublažavanje strija. I ne postoji pravilo koje nalaže da morate da ih se rešite – vaše telo je lepo bez obzira na sve! Međutim, sasvim je u redu da ih eliminišete ukoliko vam zaista smetaju i pogubno deluju na vaše samopouzdanje. Ipak, znajte da je formirane strije mnogo teže lečiti. Svakodnevno hidriranje i zaštita kožne barijere preporučuju su trudnicama i ženama koje su se nedavno porodile. Ali ako silno želite da ublažite pruge na svom telu, najbolje je da se konsultujete s dermatologom o laserskoj terapiji ili nekoj drugoj efikasnoj proceduri.
Sve u svemu, promene u izgledu tela tokom i nakon drugog stanja zaista su neizbežne, a eksperti preporučuju da budete nežni prema sebi nakon što postanete mama. Toliko obaveza oko male bebe ne ostavlja mnogo prostora za jelo i spavanje, a kamoli za brigu o sebi (i svojoj koži). Ipak, danas ste na mestu na kojem vam je suđeno da budete, dok je sutra novi dan. Za nekoliko meseci ponovo ćete se osećati kao nekada. I još mnogo bolje, imajte to na umu!
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0