Kako da uštedite struju i do 50%!
🕑 5 min čitanjaŽivotni troškovi su se drastično povećali poslednjih nekoliko meseci, pa smo odlučili da vam predložimo 10 načina kako da dobrano smanjite potrošnju struje u svom domaćinstvu.
Sve neizvesnija zima je pred nama i svi se polako trudimo da smanjimo troškove u svom domaćinstvu. Jedna od najvećih stavki na kojima možemo da poradimo jeste račun za struju. Bez prevelikog žrtvovanja vašeg komfora, naše jednostavne i lako primenjive mere za uštedu električne energije brzo će pokazati rezultate.
Ne samo da ćete uštedeti novac ako budete pratili naše savete već ćete moći mirnije da spavate znajući da manje učestvujete u zagađenju naše planete, što u ovo doba rapidnih klimatskih promena i nije mala stavka.
1. Kontrolisano osvetljenje
Ako već niste zamenili svoje regularne sijalice u domaćinstvu efikasnijim LED opcijama, vreme je da se upustite u ovu zaista minimalnu investiciju, koja će vam se dugoročno višestruko isplatiti. Ne samo da će vam račun za struju biti manji već ovaj tip sijalice i mnogo duže traje.
S obzirom na to da osvetljenje čini oko 11% vašeg računa za struju, a LED sijalice troše i do 90% manje električne energije od standardnih sijalica, ovo je najbrži i najlakši način da uštedite novac, a da ne pravite prevelike promene u stilu života. Ako postoji opcija, ugradite dimere za svoje osvetljenje kako biste dodatno uštedeli. Da obavezno isključujete svetla u prostorijama u kojima ne boravite – podrazumeva se.
2. Smanjite promaju
Iako se stanovi i kuće greju, vama je uvek hladno i kao dodatan izvor grejanja koristite kalorifere i grejalice? Vreme je da proverite zaptivke na prozorima i vratima u stanu ili kući. Ako uočite da propuštaju hladan vazduh, postoji jednostavno rešenje za ove probleme. U „uradi sam” prodavnicama, kao i u Lidlu, na posebnim ponudama (gde je cena i najpovoljnija) možete da uzmete trake za izolaciju (dihtung trake) koje se lepe na unutrašnju stranu prozora.
Spolja su praktično neprimetne, a načiniće ogromnu promenu u izolaciji stana i sprečiće uzaludno trošenje grejanja, a samim tim i električne energije. Vrata koja propuštaju hladan vazduh pri dnu rešite stoperima, jastučićima koji će stajati naslonjeni na otvore.
3. Očistite radijatore
Kada grejna sezona krene, mnogi od nas se susreću sa prohladnim stanovima i koriste klimu i grejalice kako bi se dodatno zagrejali. Umesto toga pokušajte sami da „produvate” svoje radijatore, tako što ćete ispustiti vazduh i prljavu vodu iz njih dok ne krene potpuno čista. Temperatura stana će vam se podići za nekoliko stepeni, a vi ćete uštedeti na računima za struju. Ovaj posao kućni majstori naplaćuju oko 20 evra, a realno svako od nas može samostalno da ga obavi, jer sve što vam je potrebno jesu posuda za skupljanje prljave vode, peškir koji sprečava prskanje i ključić za ventil na radijatoru.
4. Isključujte električne uređaje
Ponekad nije dovoljno pritisnuti shut down dugme na kompjuteru da bi on prestao da troši struju. Isto važi i za televizore, ozvučenje za tehniku, punjače za telefone i laptope… Čak i kada ne rade, ovi uređaji troše električnu energiju, pa bi najbolje bilo spojiti ih zajedno na jedan produžni kabl kako biste lakim pritiskom na prekidač produžnog isključili priliv električne energije na sve ove uređaje. Izuzetno je bitno da isključujete i monitore svojih kućnih računara, jer su oni poznati kao jedni od najvećih potrošača.
5. Klime
Na klimu probajte da zaboravite da postoji, bilo da je koristite za zagrevanje ili za hlađenje prostorije, dok situacija ne postane „kritična”. Takođe je isključite direktno iz utičnice kada je ne koristite.
6. Veš-mašina
Još jedan veliki potrošač električne energije u domaćinstvu. Na veš-mašinu vam ode oko 10% celokupnog računa za struju. Naravno, niko od nas vam neće predložiti da prestanete da je koristite, ali budite obazriviji u kojim satima i na kojoj temperaturi perete svoj veš. Najbolje je da je uključujete posle 22 časa, kada je struja jeftinija, i da nastojite da veš perete na nižim temperaturama, ako nije previše zaprljan. Redovna pranja ne moraju da prelaze 30 i 40 stepeni, a tako ćete i produžiti život svojoj odeći. Što se tiče sušilica za veš, probajte što manje da ih koristite i zamenite ih klasičnim prostiranjem veša kada god da ste u mogućnosti.
7. Šporeti i kuvala
Šporete, naravno, ne možemo da prestanemo da koristimo, niti da mu smanjimo upotrebu, ali možemo da napravimo sitne promene koje će imati veliki učinak. Za početak se podrazumeva da ringle i rernu isključujemo kada se ne koriste, ali probajte da sasečete i vreme zagrevanja rerne na svega 10 minuta pre ubacivanja jela u nju, ne otvarajte vrata rerne u toku pečenja i, po mogućstvu, što češće koristite opciju pečenja sa vrućim vazduhom (ovu opciju ima većina modernih šporeta i rerni). Pri zagrevanju ili pečenju hrane na ringli, koristite posuđe ravnog dna, u odgovarajućoj veličini (nema potrebe da vadite vok tiganj da biste ispekli jaja), ne zagrevajte veću količinu vode nego što vam je potrebna i čistite ringle i rernu redovno kako se ne bi rasipala električna energija na prljavštinu i obavezno poklapajte hranu dok se zagreva.
8. Frižider i zamrzivač
Probajte da držite frižidere i zamrzivače u najhladnijem delu stana ili kuće kako biste koristili manje energije nego što je potrebno za rashlađivanje. A kako ovo nije moguće u stanovima, probajte bar da ih držite punim i obavljajte veće jednonedeljne nabavke, jer prazni frižideri i zamrzivači troše mnogo više energije nego puni. Redovno čistite frižider i zamrzivač, temperaturu držite ne srednjem podeoku, hranu iz zamrzivača otapajte u frižideru i ne stavljajte u njega jela pre nego što se u potpunosti ne rashlade. Ovo su sitni ustupci koji će napraviti veliku promenu ako ih budete redovno primenjivali.
9. Bojler
Ako vaše domaćinstvo koristi bojler u kuhinji i kupatilu, probajte da podesite njegovu temperaturu na 50 do 60 stepeni Celzijusa. Za potrebe prosečnog domaćinstva nije potrebna veća temperatura od te i trudite se da ga isključujete kada znate da ćete biti odsutni, tj. da zagrevate samo onu količinu vode koja vam je potrebna za redovnu higijenu. Punjenje kade probajte da svedete na minimum, jer se tako troši i do tri puta više tople vode i električne energije za njeno zagrevanje. Redovno tuširanje je em energetski efikasnije em je zdravije od kupanja u kadi.
10. Električni razredi i potrošnja
Ako planirate da ove godine iskoristite „Crni petak” za kupovinu bele tehnike i malih kućnih aparata, obavezno obratite pažnju na razrede energetske efikasnosti koji su jasno istaknuti na svakom uređaju. Posebnu pažnju posvetite uređajima sa oznakom ENERGY STAR, jer oni koriste najmanje električne energije pri redovnoj upotrebi i dugoročno će vam uštedeti nemalu količinu novca iako će isprva malo više koštati. Energetski razredi na uređajima se kreću od oznake A, preko B, C, D, E i F, do oznake G, gde je A najmanji potrošač, a G najveći. Naš savet je da se uvek držite A kategorije i uštedite na svojim računima u godinama koje dolaze. Za više informacija o energetskim razredima pročitajte ovaj koristan članak.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0