Kako da vam hobi postane posao i odličan izvor zarade?
🕑 3 min čitanjaVeć godinama imate hobi u kojem uživate i s vremenom ste postali stručnjak u aktivnostima koje ga čine. Da li ste se ikada zapitali na koji način ga možete pretvoriti u posao? Postoji mnogo faktora koje bi trebalo da uzmete u obzir pre nego što donesete konačnu odluku.
U nastavku saznajte koje su osnovne razlike između hobija i biznisa i koje bi korake trebalo da preduzmete kako biste realizovali svoju ideju.
Postoji mnogo različitih hobija koje možete veoma lako monetizovati, poput prodaje gotovih ručno rađenih proizvoda. Muzičari mogu da prodaju semplove ili da drže časove gitare. Ukoliko uzgajate određeno voće, možete praviti džemove. Ukoliko crtate ili slikate, možete prodavati svoja umetnička dela.
Pre nego što odlučite da hobi pretvorite u izvor zarade, postavite sebi pitanje koliko ste motivisani i koliko je vaša ideja održiva na duže staze. Takođe, budite spremni na to da ćete promeniti svoj dosadašnji ritam rada, te da je neophodno da neprestano učite, ali i da razmotrite opcije finansiranja.
Da li vaš hobi ima potencijal da postane održiv posao?
Možda vam je hobi prirastao k srcu, ali razmislite o tome da li je dovoljno zanimljiv i drugima? Potvrda vaše ideje o proizvodu kroz istraživanje će vam pomoći da utvrdite da li postoji potražnja za onim što nudite i da li donosite vrednost tržištu. Takođe, razmislite o tome da li je vaš hobi održiv kao posao – da li ima potencijal da se razvija.
Sedam načina kako da hobi pretvorite u posao
1. Odredite poslovni model
Verovatno ste u potpunosti savladali svoj hobi budući da razmišljate o tome da ga pretvorite u posao. U skladu sa prirodom hobija, odredite da li ćete posao voditi od kuće, samostalno ili sa poslovnim partnerom, te da li su vam potrebni saradnici koje biste angažovali u jednom delu procesa rada. Osim toga, prilikom određivanja modela poslovanja uzmite u obzir da li u svojoj ponudi imate gotovu robu ili usluge, te kako planirate da ih distribuirate, odnosno prodajete – onlajn ili uživo.
Kreiranjem poslovnog plana ne samo da ćete odgovoriti na ova pitanja već ćete uspeti i da odredite kolika finansijska sredstva su vam potrebna.
2. Razvijte svoj brend
Kako bi vaš proizvod (usluga) bio prepoznatljiv, neophodno je da oko njega definišete brend. U okviru koncepta brenda treba da odredite misiju brenda, šta je to za šta se zalažete, vizuelne smernice brenda i priču o brendu.
3. Razmotrite opcije finansiranja
S obzirom na to da posao razvijate iz hobija, verovatno već posedujete veliki deo opreme potrebne za proizvodnju proizvoda koji nudite. Međutim, da biste napredovali, budite sigurni da ćete imati potrebu da još nešto dokupite, pa s vremena na vreme uložite dodatni kapital.
Ako ste ljubitelj fitnesa koji želi da svoj hobi pretvori u virtuelne časove, moraćete da uložite novac u dodatnu opremu kao što su, na primer, osvetljenje i oprema za snimanje. Dakle, biće vam potreban izvor finansiranja.
Imate opciju da pronađete investitora koji bi uložio u vaš posao. A najbolje je da, ukoliko imate mogućnost i sredstva, sami finansirate svoju ideju. Na taj način ćete zadržati pravo odlučivanja.
Ukoliko želite da napredujete, od izuzetne je važnosti da deo onoga što zaradite ponovo investirate u svoj posao kako bi se on razvijao.
4. Pronađite odgovarajući radni prostor
Kada hobi pretvorite u posao, imaćete mnogo više aktivnosti. S tim u vezi, potrebno je da pronađete odgovarajući prostor za svoju delatnost. Osim što je važno da vaše radno okruženje odgovara vašim potrebama i da se vi u njemu osećate dobro, neophodno je i da vaš radni prostor ispuni određene zakonske kriterijume, kao što su, na primer, odgovarajuća ventilacija i brojni drugi faktori koji utiču na bezbednost.
5. Izaberite kanale prodaje
Odgovarajući prodajni kanali mogu vam pomoći da doprete do ciljne publike, čak i ako niste u mogućnosti da izdvojite veliku sumu novca za marketing. Ako prodajete proizvode koje sami pravite, postavite ih na svoj veb-sajt u okviru onlajn-šopa. U tom slučaju vi ste vlasnik prodajnog mesta. Ukoliko vam je to za početak komplikovano, proizvode možete prodavati preko prodajnih sajtova kao što su Etsy i slično.
U današnje vreme društvene mreže pokazale su se kao odličan prodajni kanal. Za koju ćete se konkretno društvenu mrežu opredeliti zavisi od prirode posla kojim se bavite.
6. Pokrenite i plasirajte svoj brend
Kada ste prošli ove gorenavedene korake, vreme je da lansirate svoj brend. Potražite pomoć i podršku članova porodice i prijatelja. Zamolite ih da prošire vest o vašem novom poslu. Tretirajte ih kao svoje prve kupce i negujte odnos kao takav. Takođe, podesite naloge na društvenim mrežama i postavite veb-stranicu na kojoj će pisati „uskoro” pre nego što zvanično pokrenete svoj brend. Na taj način ćete dodatno zainteresovati svoju buduću publiku, odnosno kupce.
7. Postavite granicu između poslovnog i privatnog
Hobi je deo svakodnevnog života. Međutim, kada preraste u posao, neophodno je da odvojite privatan život od poslovnog kako ne biste upali u zamku da radite po ceo dan. Zato je važno da razdvojite radni prostor od životnog i na taj način održite balans.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0