Kako da vežbama uravnotežite hormone
🕑 3 min čitanjaNeka vam u toj misiji pomognu naši putokazi!
Kada je vežbanje u pitanju, više je više, zar ne? Pa, baš i nije tako! Previše vežbanja moglo bi da nanese štetu vašim hormonima. Ali kako uopšte znati da oni ne rade dobro? Zamislite sledeću situaciju: jako ste se trudili u teretani, ali jednostavno niste postigli željene rezultate. Ili višak masti jednostavno ne mrda bez obzira na to koliko često i predano vežbate. Stručnjci kažu da je problem verovatno u tome što vaši hormoni nisu sinhronizovani. Hormoni su hemijski glasnici koji održavaju telo u stanju ravnoteže. Nažalost, i na ovom polju dešavaju se nesporazumi koji se odmah ne primete. Ali šta utiče na to da se naš interni komunikacioni sistem pokvari? To može biti stres na poslu, dijeta s visokim sadržajem šečera, čak i previše fizičke aktivnosti. Otkrivamo vam kako hormoni zapravo utiču na vas, ali i kako određene vežbe mogu da vam pomognu da ih vratite u ravnotežu.
Hormoni & fizička aktvnost
Količina fizičke aktivnosti koju svakodnevno praktikujete ima ogroman uticaj na hormonske reakcije u telu. Vežbanje ima snažan efekat na balansiranje, snižavanje i povećanje određenih hormona.
Epinefrin/noradrenalin (kateholamini)
Reaguje na stres, fizički ili psihički. Vežbanje pokreće mozak (hipotalamus) da indukuje nadbubrežne žlezde da luče ove hormone. Epinefrin igra glavnu ulogu u lipolitičkoj aktivnosti (metabolizmu masti).
Insulin
Proizvodi ga pankreasa po dolasku glukoze u krvotok, on raste i opada zavisno od toga šta jedete, a posebno se povećava unosom prerađenih ugljenih hidrata i šećera. Insulin signalizira vašem telu da skladišti masti.
Kortizol
Stvaraju ga nadbubrežne žlezde kao odgovor na stres, nizak nivo šećera u krvi i fizičku aktivnost. Višak kortizola dovodi do intenziviranja apetita.
Estrogen
Ovaj hormon, u adekvatnoj količini, omogućuje začeće i trudnoću. Takođe, prirodan je buster raspoloženja. Međutim, estrogen deluje sinhronizovano s progesteronom, zbog čega oba ova hormona moraju biti u ravnoteži. Progesteron pomaže u balansiranju estrogena a, u pravom odnosu, oni doprinose sagorevanju telesnih masti, deluju kao antidepresivi, potpomažu metabolizam i podstiču san. Ipak, ukoliko nemate dovoljno progesterona (u uslovima kao što je endometrioza, na primer), estrogen možete postati dominantan, što može rezultirati različitim problemima – od usporenog metabolizma i nadimanja do promena raspoloženja. Simptomi menopauze delimično su uzrokovani padom i neravnotežom estrogena. Jednostavan način da se situacija popravi jeste vežbanje. Pokušajte da povećate broj otkucaja srca najmanje 30 minuta dnevno. To će doprineti povećanju nivoa estrogena i ublažiti simptome menopauze.
Hormon rasta
Reč je o jednom od najmoćnijih hormona, sagorevaču masti koji postiče telo da energiju najpre crpi iz vaših rezervi masti. Proizvodi se pod velikim opterećenjima, nakon treninga snage i pliometrije. Kontrolišu ga hormoni kao što su epinefrin/noradrenalin koji su deo simpatičkog nervnog sistema. Jednom izazvan, on igra važnu ulogu u sagorevanju masti.
Testosteron
Iako se obično vezuje za muškarce, od vitalnog je značaja i za žene. Izgrađuje mišiće, jača kosti, sagoreva masti, povećava energiju i libido. Redovna fizička aktivnost može povećati nivo testosterona i doprineti usporavanju manifestovanja znakova starenja.
Progesteron
Kao što smo već pomenuli, ovaj hormon reguliše menstrualnu funkciju i trudnoću. Iako nije naučno dokazano, postoji teorija da prekomerno vežbanje može uticati na smanjenje plodnosti kod žena – usled pada nivoa progesterona.
Serotonin
Tokom fizičke aktivnost oslobađa se serotonin koji pospešuje kvalitet sna. Povećavanjem nivoa serotonina može se poboljšati i raspoloženje, apetit, varenje, pamćenje i libido.
5 efikasnih vežbi za postizanje hormonske ravnoteže
HIIT (vežbe visokog intenziteta) 12 do 20 minuta, tri puta nedeljno. Nema potrebe da se radi ništa više od ovoga.
Trening snage koji angažuje kompletno telo, a uključuje vežbe za aktiviraje različitih mišića, poput sklekova, čučnjeva, iskoraka, mrtvog dizanja… dva do tri puta nedeljno svakako će se isplatiti!
Istezanje pet minuta nakon svake sesije. Takođe, i joga će vam pomoći u razvijanju fleksibilnosti i – naravno – smanjiti nivo hormona stresa.
Hodanje četiri do pet dana u nedelji. Ovo je jednostavna i vrlo efikasna vežba koju možete dodati svom ustaljenom režimu.
Nemojte sedeti mirno! Ukoliko sedite za stolom ceo dan, ustanite na svaki sat vremena i uradite nešto na šta ćete potrošiti bar dva minuta – skuvajte čaj, prošetajte i proćaskajte s kolegama umesto da im pošaljete elektronskim poruku.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0