Kako da zelena salata duže ostane sveža
🕑 3 min čitanjaZbogom uvelim listovima koji se vuku po frižideru! Naši praktični saveti i trikovi pomoći će vam da zelenu salatu održite svežom što je moguće duže. To znači da će vam ovo hrskavo, zdravo lisnato povrće biti pri ruci sveže i spremno za upotrebu kad god poželite da ga dodate u svoj obrok.
Omekšalo i potamnelo, sluzavo lišće. Tužna, uvela zelena salata. Niko ne voli da baca hranu, a lisnato povrće se brzo pokvari. Nekoliko dana u frižideru i, ako ga ne upotrebimo, bacamo ga u smeće. Da bismo to sprečili, donosimo savete koji će vašu zelenu salatu održati hrskavom i ukusnom nedelju dana (pa i duže).
Kako oprati zelenu salatu
Na listovima zelene salate nalazi se mnogo više onoga što želimo da uklonimo nego što vidimo okom. Jasno je da zemlju i bubice treba da isperemo sa salate pre konzumacije, ali tu su još bakterije i drugi štetni mikroorganizmi, te pesticidi i ostale hemikalije kojima se salata tretira prilikom uzgoja.
Zbog toga je veoma važno da se zelena salata dobro opere. Stručnjaci tvrde da je temeljno ispiranje vodom dovoljno da se uklone tzv. kontaktni pesticidi. Evo šta treba da uradimo.
Preporučujemo da salatu operete čim se vratite iz prodavnice. Ako je u frižideru budete čuvali već opranu i spremnu za upotrebu, mnogo je veća verovatnoća da ćete je češće koristiti u brzim obrocima.
Ukoliko ste kupili salatu u glavicama, odvojte listove i odbacite one spoljne ukoliko su malo uveli ili su oštećeni. Zatim list po list dobro operite pod mlazom hladne vode. Nakon toga listove iscepkajte, pa ih u velikoj vangli (ili dobro opranoj sudoperi), stavite u hladnu vodu i ostavite tako 10 minuta do pola sata.
Ukoliko ste kupili upakovanu, iscepkanu salatu, dovoljno da je namočite u vodi, ne morate ispirati listić po listić. Kupili ste salatu na kojoj piše da je već oprana i sada se pitate se da li i nju ipak treba da operete? I u tom slučaju namakanje može pomoći da budete sigurni da ste uklonili što je moguće više pesticida.
Nakon pranja salatu ostavite da se dobro ocedi na ubrusu ili upotrebite aparat za sušenje salate (tzv. centrifuga ili spiner za salatu). Pre skladištenja u frižideru veoma je važno da listove dobro osušimo, jer će upravo to osigurati da salata duže traje.
Kako čuvati zelenu salatu
Iscepkane i osušene listove čuvajte u posudi s poklopcem (najbolje je vakuumskoj) ili u kesi koju ćete dobro zatvoriti.
Ukoliko ipak odlučite da u frižideru čuvate neoprane glavice koje ćete pripremiti neposredno pre obroka, umotajte ih u vlažne paprine ubruse, zatim stavite u kesu i zatvorite.
Imajte na umu da čak i ako sve uradite kako treba, nakon nekoliko dana zelena salata može malo uvenuti. Vratite je u život tako što ćete iscepkanu salatu namočiti u ledenu vodu na nekoliko minuta. Zatim je osušite postupkom koji obično koristite.
Napomena: vodite računa da zelenu salatu držite podalje od voća koje pri sazrevanju oslobađa etilen (kruške, avokado, jabuke i paradajz). Prisustvo etilena može izazvati prerano starenje zelene salate.
Koliko dugo traje zelena salata
Trajnost zelene salate zavisi od načina čuvanja i vrste. Zelena salata mekših listova (poput puterice) može trajati maksimalno pet do sedam dana ukoliko se pravilno uskladišti. Ona u čvrstim glavicama, poput kristalke ili sorte ajsberg, traje mnogo duže. Ako je neopranu, u glavicama, umotate u vlažne ubruse i stavite u kesu, u frižideru može ostati sveža čak i do tri nedelje. U poređenju s drugim lisnatim povrćem glavičaste salate poput pomentih (uz radič i belgijsku endiviju), šampioni su u trajanju.
Može li zelena salata da se zamrzne?
Imajte na umu da, kada se zamrzne, zelena salata gubi hrskavost. Ipak, ukoliko shvatite da salatu koju imate u frižideru nećete uspeti da potrošite na vreme i da će propasti, možete je zamrznuti.
Pre zamrzavanja pratite uputstvo kako da dobro operete i osušite salatu, zatim je spakujte u kese za zamrzivač. Zamrznutu salatu najbolje je koristiti u potažima i smutijima. S obzirom na to da ima neutralnu aromu, neće promeniti ukus obroka, ali će ih obogatiti hranljivim materijama – vlaknima, vitaminima (C, A, E, vitamini B grupe) i mineralima (gvožđe, kalcijum, magnezijum, kalijum, mangan).
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0