Kako iskoristiti sve blagodeti maslinovog ulja?
🕑 6 min čitanjaJeste li spremni da istražite brojne koristi za zdravlje koje pruža ulje poznato kao zaštitni znak mediteranske kuhinje? U ovom tekstu su opisani njegovi zdravstveni benefiti a pronaći ćete i praktične savete kao i uradi sama recepte za prirodne kozmetičke preparate.
Maslinovo ulje ima toliko prednosti da nas uopšte ne čudi što su ga u antička vremena cenili kao tečno zlato.
Ono je mnogo više od obične namirnice.
Maslinovo ulje je zaštitni znak mediteranske ishrane, a poznato je da stanovnici područja na kojima je ova ishrana zastupljena od davnih vremena imaju značajno niže stope mortaliteta od kardiovaskularnih bolesti i, generalno, duži životni vek.
Maslinovo ulje pomaže u regulaciji telesne težine, pozitivno deluje na nivo holesterola, reguliše nivo šećera u krvi, smanjuje rizik od artritisa pa čak i od nekih vrsta kancera.
Ali, hajde da zajedno istražimo jedan po jedan benefit ovog ulja, a usput i naučimo nekoliko korisnih i lako primenjivih recepata.
Vrste maslinovog ulja
Kada krenete u kupovinu, možda će vas zbuniti bogata ponuda maslinovih ulja. Da biste izabrali ono pravo, treba da znate osobine nekoliko najvažnijih vrsta.
Ekstradevičansko
To je ulje najboljeg kvaliteta. Dobija se hladnom obradom, što sprečava da se sadržaj ploda masline promeni nakon izlaganja visokim temperaturama. Ovo ulje ima nizak sadržaj kiseline, niži čak i od onog kod devičanskog ulja.
Devičansko
To je nerafinisano maslinovo ulje ekstrahovano tehnikom hladnog ceđenja. Ima nešto viši nivo kiselosti (od 1-4 procenta) u odnosu na ekstradevičansko. Ovo ulje je i otpornije na zagrevanje. U poređenju sa ekstradevičanskim, ukus mu je blaži i pogodno je za kuvanje na niskim temperaturama. Idealno je i za salatne prelive.
Rafinisano
Smatra se uljem nižeg kvaliteta. Rafinisano maslinovo ulje prvenstveno se koristi za kuvanje. Pogodno je za sve tehnike kuvanja, a posebno mu se daje prednost u odnosu na dva već opisana kada se hrana priprema na višim temperaturama.
Ulje od komine
Ovo je maslinovo ulje najnižeg kvaliteta. Komina nastaje od ostataka nakon ceđenja masline. U tim ostacima i dalje ima malo ulja i soka. Ulje od komine meša se s kvalitetnijim uljima kako bi mu se poboljšao kvalitet. Ali je, u suštini, pogodno samo za pripremu hrane na višim temperaturama, za masaže i sličnu vrstu terapije.
Kako da kuvate s maslinovim uljem
U idealnom slučaju koristite visokokvalitetno ekstradevičansko maslinovo ulje. Nemojte ga zagrevati, već ga dodajte u hranu nakon termičke obrade – na primer, prelijte njime kuvanu ili pečenu ribu, kuvano ili pečeno povrće, hleb, ili ga upotrebite za salatni preliv.
NAPOMENA: Maslinovo ulje ima nižu tačku dimljenja (temperatura na kojoj počinje da se razgrađuje i gubi korisna svojstva) u poređenju s drugim uljima. Takođe, ekstradevičansko maslinovo ulje ima nižu tačku dimljenja od rafinisanog maslinovog ulja i onoga od komine. Dakle, koristite ekstradevičansko maslinovo ulje za kuvanje na srednjoj/niskoj vatri (između 120 i 180 stepeni).
Zdravstvene koristi od maslinovog ulja
Pomaže u regulaciji telesne težine
Studija sprovedena u Harvardskoj školi javnog zdravlja potvrdila je da maslinovo ulje kao elemenat ishrane pozitivno utiče na gubitak težine. Upoređen je gubitak težine kod ispitanika koji su se hranili na dva različita režima (mediteranska dijeta s umerenom količinom masnoće koja uključuje maslinovo ulje, s jedne strane, i dijeta s niskim sadržajem masti s druge strane). Do kraja studije samo 20 procenata dobrovoljaca u grupi koja se pridržavala ishrane s niskim sadržajem masti i dalje je pratilo dijetu.
Utiče na nivo holesterola
Maslinovo ulje sadrži minimalne količine zasićenih i polinezasićenih masti, a oko 80 posto zasićenih, od čega je oko 70 posto mononezasićenih, što pomaže u izgradnji dobrog holesterola, HDL-a, u telu.
Istraživanje sprovedeno na Univerzitetu u Minesoti pokazalo je da su Grci, Krićani i druge mediteranske populacije imale znatno nižu stopu srčanih bolesti iako su jeli (procentualno) skoro isto toliko masti kao i Amerikanci. Do razlike dolazi upravo usled potrošnje ekstradevičanskog maslinovog ulja na Mediteranu.
Studija Universidad Autonoma de Madrid iz Španije otkrila je da ishrana bogata ekstradevičanskim maslinovim uljem smanjuje nivoe LDL-a (lošeg) holesterola u telu. Takođe je povezana sa povećanjem HDL-a (dobrog holesterola).
Pomaže u prevenciji dijabetesa
U studiji koju je objavio The American Journal of Clinical Nutrition konzumacija maslinovog ulja povezana je sa smanjenim rizikom od dijabetesa kod žena.
Pomaže u prevenciji raka dojke
Izgleda da ishrana bogata maslinovim uljem može pomoći u prevenciji raka dojke. U jednoj studiji sprovedenoj u Saudijskoj Arabiji otkriveno je da oleuropein, jedinjenje u listovima masline, ima svojstva koja potencijalno deluju protiv raka dojke.
U drugom kliničkom ispitivanju, sprovedenom u Španiji, otkriveno je da je kod žena čija je ishrana sadržavala maslinovo ulje verovatnoća da obole od raka dojke bila 62 posto manje.
Sprečava Alchajmerovu bolest
Prema časopisu Scientific American oleokantal iz maslinovog ulja može pomoći u prevenciji Alchajmerove bolesti. Američko hemijsko društvo takođe je došlo do sličnog otkrića. U još jednoj američkoj studiji otkriveno je da ekstradevičansko maslinovo ulje poboljšava učenje i pamćenje kod miševa, podržavajući mogućnost da slično deluje i kod ljudi koji pate od Alchajmerove bolesti.
Jača kosti
U studiji koja je uključivala muškarce na mediteranskoj ishrani otkriveno je da maslinovo ulje doprinosi jačanju kostiju, jer je utvrđeno je da njihova krv sadrži više osteokalcina, što je pokazatelj zdravog formiranja kostiju.
Pozitivno deluje na depresiju
Jedna od neverovatnih koristi maslinovog ulja jeste i antidepresivno svojstvo. Maslinovo ulje može povećati nivo serotonina, neurotransmitera u mozgu koji utiče na dobro raspoloženje. Ovo dejstvo je, kako je utvrđeno, slično delovanju nekih antidepresiva.
Ublažava zatvor
Konzistencija i tekstura maslinovog ulja pomažu u stimulaciji probavnog sistema i utiču da se hrana nesmetano kreće kroz debelo crevo. Redovno uzimanje ovog ulja pomaže u prevenciji zatvora.
Ovo ulje je bogato vitaminima E i K, gvožđem, omega-3 i 6 masnim kiselinama i antioksidansima. Ovi hranljivi sastojci poboljšavaju opšte zdravlje, uključujući digestivni trakt, a takođe pomažu u sprečavanju zatvora.
Kako se maslinovo ulje koristi za ublažavanje zatvora?
Čisto maslinovo ulje
Uzimajte po jednu supenu kašiku ekstradevičanskog maslinovog ulja dva puta dnevno. Prvu kašiku ujutru na prazan stomak, drugu sat vremena pre spavanja. Ako zaboravite da ga uzmete dok vam je stomak prazan, uzmite ga nekoliko sati nakon obroka. Ponavljajte postupak svaki dan dok se zatvor ne ublaži.
Maslinovo ulje s voćem
Ako vam se ne sviđa ukus čistog maslinovog ulja, možete ga kombinovati s vlaknastim voćem, poput jabuke ili pomorandže. Prvo ujutru uzmite kašiku ulja, zatim pojedite voće. Ako ne pomogne, uveče uzmite još jednu supenu kašiku s povrćem bogatim vlaknima, poput barenog brokolija ili blitve.
Maslinovo ulje sa sokom od citrusa
Dodajte kašičicu maslinovog ulja u čašu soka od narandže ili grejpfruta i pijte svako jutro na prazan stomak. Tako ćete “podmazivati” svoj sistem i održavati zdravlje.
Maslinovo ulje s limunovim sokom
Kašika maslinovog ulja pomešana s kašičicom limunovog soka takođe je efikasan način za prirodno lečenje zatvora. Pijte ovu mešavinu jednom dnevno.
Maslinovo ulje s mlekom
Ovo je odlično sredstvo protiv zatvora. Jednostavno dodajte kašiku ekstradevičanskog maslinovog ulja u šolju toplog mleka, dobro promešajte i uverite se da vam je stomak prazan kada ga pijete.
Prednosti maslinovog ulja za kožu, kosu i nokte
Hidrira kožu
Maslinovo ulje je bogato vitaminom E, antioksidansom koji štiti kožu od različitih spoljašnjih faktora kao što su sunčevi zraci ili vetar. Njegova lagana tekstura čini ga savršenim nelepljivim hidratantnim balzamom koji pruža dugotrajnu hidriranost i odgovara svim tipovima kože.
Isprobajte:
Šta vam je potrebno:
- 1 kašika ekstradevičanskog maslinovog ulja
Šta treba da uradite:
- Nakon umivanja, na još vlažnu kožu umasirajte maslinovo ulje.
- Ostavite da deluje oko 15 minuta, zatim isperite mlakom vodom.
Napomena: Ako imate izrazito suvu kožu, nanesite ulje na lice pre spavanja i ostavite da deluje preko noći. Ujutro ga možete ukloniti nežnim umivanja s malo tople vode.
Rešava probleme na koži
Maslinovo ulje sadrži vitamin E koji poboljšava zdravlje kože, tretira upale, akne i štiti kožu od ozbiljnih oboljenja kao što su psorijaza i rak.
Isprobajte masku s maslinovim uljem…
Med deluje kao humektant dok jogurt obavlja nežan piling, čime poboljšava zdravlje kože.
Šta vam je potrebno:
- 1/3 šolje jogurta
- ¼ šolje meda
- 2 kašičice maslinovog ulja
Šta treba da uradite:
- Dobro izmešajte sastojke da dobijete gustu smesu.
- Nanesite masku na lice i ostavite oko 20 minuta. Isperite mlakom vodom.
Ovu masku možete koristiti jednom nedeljno.
Efikasno uklanja šminku
Šta vam je potrebno:
- 1 kašičica maslinovog ulja
Šta treba da uradite:
- Umočite komadić vate u maslinovo ulje i pređite njime preko lica da biste uklonili šminku. Osim što uklanja šminku, ulje omekšava i zaglađuje kožu oko očiju.
Održava kosu zdravom
Maslinovo ulje, u kombinaciji s nekoliko drugih sastojaka, može učiniti čuda za zdravlje vaše kose. Ulje je bogato vitaminom E koji pomaže u borbi protiv gubitka kose. Med hidrira kosu. Takođe sadrži i hranljive materije kao što su magnezijum, cink, sumpor, kalcijum i vitamine B grupe koji pomažu rast kose. Žumance je bogato proteinima koji su primaran sastojak kose.
Šta vam je potrebno:
- ½ šolje maslinovog ulja
- 2 kašike meda
- žumance
Šta treba da uradite:
1. Dobro izmešajte sastojke da dobijete glatku pastu.
2. Nanesite pastu na kosu i ostavite da deluje oko 20 minuta.
3. Isperite mlakom vodom, zatim nanesite regenerator.
Unapređuje zdravlje noktiju
Vitamin E iz maslinovog ulja može poboljšati izgled noktiju.
Šta vam je potrebno:
2 do 3 kašike maslinovog ulja
Šta treba da uradite:
- Jednostavno umočite vatu u maslinovo ulje i utapkajte ga na nokte.
- Možete ostaviti da odstoji oko 30 minuta pre nego što nokte isperete vodom.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0