Kako najbolje uskladištiti hranu u frižideru
🕑 3 min čitanjaDonosimo jednostavne i lako primenjive savete koji će pomoći da vam namirnice duže zadrže svežinu.
Trećina godišnje proizvedene hrane u svetu, što je oko 1.3 milijarde tona, bude – bačena. A to je dovoljno, procenjuju stručnjaci, da svi gladni u svetu budu nahranjeni. I u Srbiji su brojke zabrinjavajuće: baca se gotovo 247.000 tona hrane godišnje, odnosno 676 tona dnevno!
Zašto dozvoljavamo da se pokvari toliko hrane koju čuvamo u frižiderima?
Jedan od najčešćih razloga jeste neadekvatno skladištenje.
Ovi jednostavni i praktični saveti i trikovi kako da efikasnije skladištite hranu u frižideru sačuvaće vam novčanik, ali i svet u kakvom želimo da živimo.
Temperatura
Najvažnije je da je temperatura u frižideru pravilno podešena kako bi se sprečio rast bakterija. Šta to tačno znači? Optimalno je da temperatura u frižideru iznosi 4,4 ºC (ili niže), a u zamrzivaču -18 ºC.
Imajte na umu i to da temperatura neće biti ista u svim delovima frižidera, što zavisi od toga koliko su udaljeni od rashladnog elementa. Upravo to treba da odredi gde ćemo odlagati pojedine namirnice.
@lauradebarra #homecare #homemaintenance #gaffgoddess #fridgeorganization #fridgecheck #fridgegoals #fridgehack #fridgecleaning #whitegoods ♬ Come On-A My House – Lektro Club Mix – Nasty Tales
Kuvana hrana
Ostatke od ručka ili večere čuvajte u providnim posudama koje mogu dobro da se zatvore ili čak vakuumiraju, time će se izbeći širenje mirisa i sačuvati svežina.
Prilikom korišćenja pridržavajte se pravila „prvi stigao, prvi odlazi“. Drugim rečima, uvek prvo pojedite ostatke obroka koji najduže stoje.
Termički obrađenu hranu spremite u frižider u roku od dva sata nakon završene pripreme. Nema potrebe da čekate da se potpuno ohladi, savremeni uređaji mogu da podnesu toplotu.
Ostatke tunjevine, paštete ili kukuruza nemojte čuvati u konzervi. Kada se limenka jednom otvori, u hranu mogu da prodru tragovi metala, što može biti toksično za naš organizam.
Ostatke od ručka upotrebite tokom naredna tri do najviše pet dana ili, ukoliko ih zamrznete, optimalno u roku od četiri meseca.
Meso i riba
Ukoliko su sirovi, treba da ih stavite u najhladniji deo frižidera – na dno. Idealno bi bilo da ih čuvate u posebnoj fioci. Ako vam frižider dozvoljava da odvojeno podesite temperaturu fioke za meso, neka to bude -1 °C.
Sveže meso i ribu nemojte prepakivati. Neka ostanu u ambalaži u kojoj ste ih kupili, jer ponovno umotavanje povećava rizik od izlaganja hrane štetnim bakterijama. Ako namirnica nije kupljena upakovana na tacnu od stiropora, postavite ispod nje tanjir kako ne bi curila tečnost.
Mlečni proizvodi
Kada kupite, na primer novo pakovanje mleka, starije pakovanje povucite napred da vam bude nadohvat ruke, a novije stavite iza. Na taj način povećavate verovatnoću da proizvod potrošite pre isteka roka trajanja.
Svež sir, jogurt, jaja, pavlaku, maslac, mleko i kajmak ostavite u pakovanjima u kojima su kupljeni. Ali ako prilikom serviranja mleko prespete u staklenu flašu ili bokal, ili pavlaku prebacite u posudu za posluživanje, nemojte ih vraćati u originalna pakovanja. Umesto toga, flašu, bokal ili posudu čvrsto pokrijte plastičnom folijom.
Tvrde sireve čuvajte u ambalaži iz prodavnice dok ih ne otvorite, a zatim ih umotajte u voštani papir ili plastičnu foliju.
Napomena: Ne čuvajte mleko u vratima – to je najtoplije mesto u frižideru. Vrata treba koristiti samo za nekvarljiva pića i začine.
Voće i povrće
Voće i povrće čuvajte odvojeno – jabuke s jabukama, šargarepu sa šargarepom, banane s bananama. Zašto? Zato što određene vrste voća i povrća ispuštaju gas etilen koji može da podstakne brže sazrevanje –i brže truljenje – drugih vrsta.
Voće i povrće stavite u frižider neoprano, u originalnom pakovanju ili labavo umotano u plastičnu kesu. (Postoje izuzeci, kao što su pečurke i začinsko bilje koje treba da bude što čvršće umotano).
Zeleno lisnato povrće možete oprati, ali ga zatim dobro osušite i umotajte u papirni ubrus, a potom spakujte u plastičnu kesu. Vlaga čini da povrće brže truli.
Isečeno voće i povrće čuvajte u dobro zatvorenim, najbolje staklenim posudama.
Voće i povrće koje se čuva na sobnoj temperaturi treba izvaditi iz ambalaže.
Citruse držite na sobnoj temperaturi.
Međutim, kada limun, limeta ili pomorandža prođu vrhunac zrelosti, prebacite ih u frižider – to će pomoći da traju duže (isto važi za paradajz i avokado).
Da bi sačuvali svežinu, luk i krompir treba držati na hladnom i tamnom mestu, poput korpe u ormanu ili u podrumu. Izbegavajte da ove proizvode držite u plastičnim kesama jer to podstiče kvarenje. Kada se iseče, luk treba čuvati u kesi sa zipom ili posudi s poklopcem, gde može trajati oko nedelju dana.
Sigurni smo da će vam i ovi TikTok trikovi biti korisni za organizaciju frižidera:
@livingonlife101 Thanks @skylar_toth 😘😘 #fridgeorganization #lazysusan #kitchenorganization #cleanfridge #turntable @Scrub Daddy #scrubmommy ♬ original sound – Shannon McNitt
@jessicahaizman We put produce right in the center! 🍎#healthy #fridge #fridgegoals #fridgeorganization #organizeit #organizedhome #grocery #groceryshop #groceries ♬ SugarCrash! – ElyOtto
A tu su i Youtube videa o organizaciji fižidera:
Na srpskom:
Na engleskom:
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0