Kako naučiti školarca da uči
🕑 3 min čitanjaPočetak svake školske godine noćna je mora kako za dete, tako i za roditelje. Naročito ukoliko dete kreće u prvi razred. Pored svih obaveza koje ima, ono u tom periodu savladava i tehnike učenja.
I ma koliko voleli školu, učiteljicu, predmete i školske drugare, u prvim razredima osnovne škole većina dece ima poteškoće s učenjem. Ključ je da vi kao roditelji pomognete detetu da pronađe kod koji će učenje učiniti lakšim i efikasnijim.
Uspeh u školskoj klupi ne dolazi samo od jedne stvari. Naprotiv, koliko će dete biti uspešno zavisi od kombinacije stava prema školi, navika koje razvija i truda. Razvijene veštine učenja važan su sastojak ovog recepta, a na našu sreću (i sreću naše dece) učenje je navika koja se stiče.
Odlični đaci se ne rađaju, oni nastaju. Svaki učenik je u stanju da dobije dobre ocene bez stresa. Upravljanje emocijama, uklanjanje distrakcija i stvaranje jasnog plana učenja čini savladavanje gradiva bržim i lakim.
Evo nekih strategija psihologa koje vam mogu pomoći.
Prostor za učenje
Dete mora da ima lični radni prostor koji se sastoji od radnog stola, stolice i lampe, kako bi videlo ukoliko uči predveče ili uveče. Taj prostor ne treba da sadrži distrakcije, stoga u tom delu doma ili u toj sobi nemojte držati televizor, kompjuter, postere, igračke… Neka prostor bude ispunjen radnim predmetima, poput svezaka, olovaka, školskog pribora i knjiga. Dozvolite detetu da ga uredi kako ono želi, kako bi mu sedanje za sto bilo udobno i bez stresa.
Planer
Upravljanje vremenom veoma je važan aspekt efikasnih veština učenja. Stoga napravite s detetom raspored učenja. Utvrdite kada ima domaći, a kada kontrolni ili odgovaranje. Pravite dnevne rasporede i postavljajte satnicu kada je vreme za obavljanje radnih zadataka. Time učite dete da bude organizovano i ne odlaže obaveze.
Pisanje beležaka
Prilikom učenja izdvajajte u posebnu svesku bitne stavke koje dete mora da savlada. I neka to ponavlja svaki dan pre početka učenja nove lekcije.
Vežbanje
Ponavljanje je majka znanja, uče nas stari Latini. Stoga dete mora da vežba kako bi savladalo određeni predmet. Ukoliko mu, na primer, ne ide dobro sabiranje, izdvojte svaki dan pola sata da zajedno radite zadatke. S vremenom će tako savladati svaku oblast, a ona naredna biće mu lakša za učenje.
Pravite pauze
Nemojte terati dete da s jednog predmeta odmah prelazi na drugi. Neka pravi 15-minutne pauze između domaćih zadataka ili učenja. Tako će biti produktivnije i fokusiranije.
Nije sramota tražiti pomoć
Veoma je važno da dete prilikom učenja bude samostalno, ali je isto tako važno da zatraži pomoć ukoliko negde zapne. Objasnite mu da nema ničega lošeg ako nešto ne razume i da slobodno može da vam se obrati za pomoć.
Bez distrakcija
Kako smo već napomenuli, tokom učenja ili izrade domaćih zadataka bitno je da mu ništa ne odvlači pažnju. Isključite mobilni telefon, televizor i kompjuter. Zamolite ukućane da budu tiši dok dete uči ili radi domaći zadatak.
Pre novog gradiva, prisetiti se starog
Ukoliko se pre svakog novog gradiva ili domaćeg zadatka dete podseti starog, savladavanje novog biće lakše, jer se u najvećem broju slučajeva nadovezuje na već naučeno. Isto tako, to može da olakša učenje pred kontrolni.
Referisanje naučenog
Nakon naučene lekcije preslišajte dete. Tako ćete imati uvid u to koliko je zapravo razumelo lekciju, a ono priliku da vas pita ukoliko mu nešto nije jasno.
Učenje naglas ili zapisivanje
Pokušajte da zajedno s detetom otkrijete koji model mu više odgovara. Neka deca lakše uče ukoliko naglas prepričavaju lekcije, dok je drugima lakše da zapisuju teze i izvuku u svesku najbitnije iz svake lekcije.
Isprobajte svaku od ovih tehnika i zajedničkim snagama probajte da dođete do najboljeg rešenja.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0