Kako prodati automobil?
🕑 5 min čitanjaUkoliko planirate da prodate svoj polovni automobil, imamo za vas jednu dobru i jednu lošu vest. Loša je da morate biti spremni da uložite dosta truda, vremena i strpljenja kako biste auto napokon prodali. Dobra je da će vam, i pored svega, proces biti donekle lakši nego kada ste ga kupovali. Ako ništa, ovog puta bar nećete morati da slušate gomilu „stručnih“ mišljenja svojih poznanika i prijatelja.
Na ovom mestu pokušaćemo da vam što jednostavnije (ukoliko je moguće i kod kupovine i prodaje) predstavimo sve korake koje morate da učinite kako biste što bezbolnije prošli ovaj proces i završili ga zadovoljni cenom koju ste postigli.
Međutim, pre svih ovih koraka moramo vam predložiti najjednostavniji način da se izvučete iz svega, a to je prodaja posredstvom auto-dilera, tj. specijalizovanih agencija. S obzirom na to da će se diler ugraditi u vašu cenu vozila, ovim putem treba krenuti samo ukoliko ste u žurbi ili ste spremni da plaćajući ugrađivanje uštedite na sopstvenim živcima. Prednost ove prodaje je što će se sve završiti prilično brzo, bezbolno, s kešom u rukama i bez onih čuvenih zagledanja kupaca i traženja svake dlake u jajetu radi obaranja cene. Ali ako ste se opredelili za duži i profitabilniji put, vreme je za…
1. Poseta servisu i priprema vozila
Iako mislite da dobro poznajete svoj automobil, prvi korak uvek mora biti poseta auto-servisu i detaljan pregled kako biste i sami znali sve njegove mane i prednosti. Mehaničar će vam skrenuti pažnju na sve nedostatke i ponuditi da deo njih rešite pre prodaje. Na vama je da izvagate da li su vam ova dodatna ulaganja neophodna i da li će vam podići šanse za njegovu prodaju.
Iako čist eksterijer ne igra nikakvu ulogu u funkcionisanju vozila, ovo je jedan od najvažnijih koraka kada pričamo o prodaji jer to je prva stvar koja će privući kupce, a najmanja je stavka na računu ulaganja. Dobro očistite unutrašnjost i učinite sve da automobil što više zablista, a nakon detaljnog pranja i usisavanja možete, na primer, da uklonite fleke sa sedišta (ili postavite jeftinije navlake), kontrolnu tablu osvežite sprejom koji će joj vratiti sjaj, dodate patosnice… Ukoliko vam budu nudili i pranje motora, obavezno zaobiđite tu opciju jer kupce ovo često odbija zbog sumnje da ste nešto pokušali da sakrijete.
Šminkanje automobila podrazumeva i dodavanje ratkapni, poliranje ili uklanjanje eventualnih udubljenja. Važno je napomenuti da se u trošak uklanjanja udubljenja ili ogrebotina ne upuštate ukoliko prodajete starije vozilo. Kupci ovih automobila i ne očekuju da dobiju novo vozilo, a troškovi sređivanja limarije često znaju da pojedu dobar deo cene. Ukoliko ste zadovoljni izgledom svog ljubimca, možete da pređete na sledeći korak…
2. Procena auta i sakupljanje dokumentacije
Vreme je za prvi krug papirologije. Pokušajte da sakupite svaki papir o vašem vozilu koji uspete da pronađete: saobraćajnu dozvolu, račune od servisa, što više originalnih dokumenata, servisnu knjižicu, račune od popravki, izveštaj sa tehničkog pregleda… Trudite se da pronađete što više dokumentacije i računa kako bi kupac video da ste bili brižan vlasnik i da je vaš automobil pažen i mažen.
Ostalo vam je još samo da odredite cenu koju ćete tražiti od kupaca. Najlakše je ovo postići jednostavnim čitanjem internet oglasa i upoređivanjem vašeg modela s polovnjacima koji su trenutno u prodaji. Vodite računa da svoje vozilo poredite sa onima koja imaju slično godište, kilometražu, pogonsku jedinicu, nivo opreme i celokupno stanje.
U ovom koraku veoma je važno da najpre sami sa sobom budete iskreni i realni i da iz ove jednačine isključite emocije koje sigurno imate prema svom četvorotočkašu. Pogotovo kod starijih modela polovnih automobila, na cenu u značajnijoj meri može da utiče i to da li je vozilo registrovano (i do kada), kao i da li uz njega dolazi zimski i letnji set pneumatika. Izbegavajte postavljanje previsoke cene koju biste kasnije eventualno spustili jer ćete na ovaj način sigurno na prvu loptu odbiti kupce koji bi inače želeli da auto pogledaju lično.
3. Fotografisanje i postavljanje oglasa
Vaš automobil je napokon spreman da izađe na tržište polovnjaka! Da bi se ovde pokazao u punom sjaju, važno je da ga fotografišete na pravi način. Slobodno izdvojte vreme za to i ne brzajte sa ovim korakom. Auto uvek fotkajte po lepom danu (nikako u garaži ili u mraku) i to na otvorenom prostoru gde se neće gurati sa drugim parkiranim vozilima. Ne štedite na broju fotografija jer će kupci uvek tražiti jednu više, a svakako morate pokriti sve njegove ključne delove: unutrašnji prostor, motor, instrument tablu (s prikazanom kilometražom), prtljažnik, točkove, sedišta… Dok eksterijeru prija fotografisanje pa lepom sunčanom danu, kokpit ipak najlepše ispada kada se auto nalazi u hladu i nema previše odsjaja. Pored svega, uvek slikajte i eventualne udarene delove karoserije.
Ukoliko ne žurite, pokušajte da vašeg ljubimca najpre ponudite prijateljima i rodbini putem društvene mreže koju koristite. Ovi ljudi vas poznaju, znaju da niste preprodavac i da ih nećete prevariti, te auto možete prodati po realnoj ceni i bez ičije ugradnje.
Ukoliko vam ovo ne uspe, najbrži način prodaje ostaju specijalizovani sajtovi. Trudite se da pri postavljanju oglasa što iskrenije, realnije i detaljnije opišete sve prednosti i mane s kojima ste se susreli u prethodnim koracima. Što vi budete opširniji, kasnije ćete dobijati manje poziva s besmislenim pitanjima. Pored detaljnih tehničkih podataka, jasno iskazane cene (fikse ili ne), navedite i svu dodatnu opremu, te da li ste prvi vlasnik, koje ste veće kvarove imali, šta je zamenjeno, da li je vozilo garažirano, koliko troši…
4. Pregovaranje i prodaja
Oglas je postavljen i sledi period gledanja u telefon i čekanja da zazvoni. Srećom, ovo neće dugo trajati jer će vam se na oglas najverovatnije najpre javiti preprodavci koji će pokušati da značajno spuste cenu. Nikada ne spuštajte ponuđenu vrednost vozila kada vam to traže preko telefona, nego ponudite probnu vožnju i dogovor nakon toga. Ovim ćete verovatno odvratiti sve preprodavce i neozbiljne kupce. Pravim kupcima na sva pitanja uvek odgovarajte tačno i istinito, a trudite se i da ne preterujete sa hvaljenjem „svoga konja“ jer to takođe može izazvati sumnju.
Ukoliko kupac bude tražio probnu vožnju, prvi krug uvek napravite dok ste vi za volanom, a zatim dopustite i kupcu da se provoza, ali nikako bez vas u vozilu. Ukoliko se potencijalnom kupcu na kraju svidi vaš auto i ako ste se pogodili oko cene, čestitamo, došli ste i do poslednjeg koraka…
5. Isplata i prenos vlasništva
Uvek je dobro od kupca odmah tražiti nepovratni depozit kako biste se osigurali da neće odustati, tj. da biste se zaštitili od gubljenja vremena i ponovnog oglašavanja. Takođe, praktično je unapred pripremiti dve kopije potpisanog i overenog kupoprodajnog (ili posredničkog) ugovora u kojem će jasno biti naznačeni svi tehnički podaci o automobilu.
Valja napomenuti i da se prenos vlasništva obavlja isključivo s licem koje je u saobraćajnoj dozvoli navedeno kao vlasnik vozila. Sledi overavanje potpisanih kupoprodajnih ugovora, a novi vlasnik će sada imati 15 dana da plati prenos i automobil napokon prevede na svoje ime. Da bi kupac mogao da ga registruje na svoje ime, od vas kao prodavca se očekuje još samo prenosa vlasništva, što podrazumeva odjavu tablice u SUP-u. Sada kada ste završili ceo proces prodaje, sledi novi krug pakla poznatiji kao potraga i kupovina novog, odnosno polovnog automobila.
Foto:Shutterstock
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0