Kako uštedeti novac – plan racionalne potrošnje
🕑 6 min čitanjaAko redovno završavate mesec bez prebijene pare u džepu, sa svešću da neracionalno rukujete novcem, ali i uz obećanje da ćete se konačno okrenuti štednji – imamo plan za vas. Odgovor na pitanje kako uštedeti (čak i u kriznim vremenima) više vam neće biti nepoznanica.
Zabluda je da mogu da uštede samo oni sa visokom primanjima, jer oni zapravo ne štede – već samo deponuju novac koji im preostane. Štednja treba da postane vaš manir, način razmišljanja i takoreći životni stil da bi se reklo da ste ovladali time da možete da kontrolišete svoje troškove.
Jednostavan pristup koji možete primeniti glasi: „Zaradite više ili potrošite manje”. Ovo služi kao zgodan podsetnik i odgovor na pitanje kako uštedeti – morate, dakle, ili da redukujete određene stvari ili da nađete način koji će vam omogućiti da zaradite dodatni novac.
Kako uštedeti – i šta se time postiže?
Štednja je za većinu nas neophodna ukoliko želimo kvalitetniji život, ali bilo kakva ušteda može biti teška, ili čak nemoguća, ako nije propraćena odgovarajućim planiranjem. Uz dobar plan u misiji „kako uštedeti” stižemo i do iznosa koji će nam dugoročno u nekom momentu dobro doći.
Umeće dobrog upravljanja onim što imate važnije je od eventualne dodatne zarade, odnosno drugih izvora prihoda. Kada svoje troškove stavite pod kontrolu, na putu ste da svakog meseca odvojite više „sa strane”.
Ako ništa drugo, štednja će nam omogućiti da priuštimo mnogo toga, putovanja recimo, što nam izgleda takoreći nemoguće bez ulaganja napora u vidu odricanja.
Ipak, postoje mali trikovi i saveti koji će vam uštedeti novac i pomoći da vaš kućni budžet ne bude stalno na nuli. Novac vrlo često trošimo na nepotrebne stvari, a da toga nismo ni svesni. Najvažnije je znati odakle krenuti – napravite plan štednje i tu šemu pratite iz meseca u mesec.
Treba da odredite i krajnji cilj, koji će biti vaš podsticaj da se pridržavate zacrtanog. Budite inspirisani i mudrom odlukom koju ste doneli kada ste se pokrenuli u pravcu štednje i planiranja racionalnije potrošnje.
Sledite naše savete i naučite kako uštedeti novac
Ukoliko ispoštujete 12 smernica kako uštedeti, koje smo izdvojili za vas, na godišnjem nivou dobićete dosta i pritom ćete biti ponosni na sebe.
1. Ispitajte svoje mogućnosti
Pre nego što počnete da razmišljate o štednji, prvo morate utvrditi da li je ona uopšte moguća. Pogledate svoj isečak od plate i vidite šta vam je ostalo nakon svih obaveznih mesečnih troškova. Takođe, pratite svoje troškove tokom dva-tri meseca. Sačuvajte sve račune, a zatim ih podelite u dve kolone – potrebe i želje.
Stavljajući svoje mesečne troškove u ove dve kolone, moći ćete da identifikujete na čemu i kako uštedeti umesto da razbacujete novac na nepotrebne stvari. Koristite pritom papir i olovku ili Excel tabele, ako tako više volite. U opticaju su i aplikacije dizajnirane da sve to urade umesto vas.
2. Kako uštedeti – sagledajte prihode i rashode
Sastavljanje plana pomoći će da jasno sagledate svoje prihode i rashode, a zatim da definišete iznos koji vam je potreban za ostvarenje cilja, kao i rok do koga planirate da sakupite potreban novac. Dajte prednost osnovnim troškovima kao što su plaćanje stanarine, hrane, računa za struju i ostale režije itd.
Elizabet Voren (Elizabeth Warren), profesorka prava s fokusom na temu bankrota, osmislila je zanimljivo pravilo „50-30-20”, koje znači sledeće: 50% vaše zarade treba da ide na osnovne izdatke – stan, rate kredita, računi i hrana; 30% na sve ono što vam pričinjava zadovoljstvo – posete restoranima, članarina za teretanu, kafe sa prijateljicama, putovanja, šoping; 20% bi trebalo da ide na štednju. Predlažemo da razmotrite njene smernice. U redu je da to bude i uz male korekcije ako smatrate da je plan preambiciozan. Biće možda dovoljno da izdvajate i 10% od svojih mesečnih prihoda.
Ako vam sve ovo deluje preteško, za početak postavite sebi kratkoročni cilj kako bi vas njegovo ostvarenje motivisalo da nastavite dalje. Ako do cilja dođete putem štednje, a ne dodatnim zaduživanjem kroz kredit, osetićete da ste spremni i za veće izazove.
3. Rešite se dugova i neaktivnih kreditnih kartica
Prvi korak za uštedu je vraćanje dugova, posebno onih s kamatama. Proverite da li plaćate više kamate na svoj dug nego što biste dobili na svojoj ušteđevini – to je znak da bi najpre trebalo da se posvetite otplati duga.
Takođe, ako želite da uštedite, savetuje se da ugasite sve kartice koje ne koristite ili koje retko koristite – banke naplaćuju troškove njihovog održavanja, pa nije retkost da sa vašeg bankovnog računa ode i po nekoliko hiljada dinara mesečno za plaćanje naknada za to (ne)korišćenje.
Što više se usmerite na gotovinska plaćanja budući da je dokazano da je kupovina provlačenjem kartice mnogo lakša za pojedinca, koji pritom nema realan utisak trošenja novca.
4. Otežajte pristup novcu
Ako odredite sumu koju želite da uštedite za određeni vremenski period, morate dosledno da izdvajate novac svakoga meseca. Ali ukoliko vam to ne polazi za rukom – savet je da izdvojite tu sumu već na dan isplate početkom meseca. Nije loša ideja ni da imate štedni račun. Kada dobijete platu, na njega možete prebaciti novac koji je namenjen štednji. Ili aktivirajte trajni nalog da se to po automatizmu prebacuje.
5. Štednja za „crne dane”
Bilo da je reč o gubitku posla, iznenadnoj bolesti ili bilo kojoj drugoj neplaniranoj okolnosti, trebalo bi da budete spremni. Počnite da gradite fond za „crne dane”. On treba da pokriva troškove života od tri do šest meseci, uključujući i rate kredita ili mesečne premije osiguranja, ako ih imate. Ovu sumu pritom treba deponovati tako da vam novac bude uvek dostupan.
6. Kupujte pametno – još jedna smernica na putu „kako uštedeti”
U prevodu, uvek sačekajte najbolju ponudu. Postoje mnogi popusti i akcije na prehrambene proizvode, odeću i tehniku koji nude veliki trgovinski lanci. U poslednje vreme aktuelna je i kupovina proizvoda pred istekom roka po 30% nižim cenama.
Napravite spisak pred odlazak u nabavku, pogotovo ako idete u velike markete, jer ćete u suprotnom kupiti i ono što vam ne treba.
Birajte veća pakovanja, jer se uvek više isplate. Daćete više novca nego za manje pakovanje, ali će vam znatno duže trajati. Osim toga, veće ambalaže su češće snižene nego manje.
Savet za one koji žele da uštede je i da kupuju samo ono što će potrošiti, odnosno onoliko namirnica koje mogu da potroše za nedelju dana. U protivnom, mnoge namirnice će se pokvariti i vi ćete na taj način baciti novac.
7. Zaboravite na impulsivno trošenje i nepotrebne troškove
Svi smo ponekad pomalo skloni tome. Zato uvedite pravilo „neka prenoći”, pa donesite odluku o kupovini nakon 24 sata, a u slučaju većih investicija – sačekajte i do nedelju dana do konačne odluke. To pomaže da razlučite da li se radi o realnoj potrebi ili prosto trenutnoj želji ili hiru.
Takođe, troškovi pretplate za mobilni telefon i na TV mogu se smanjiti, kao i mesečni internet. Zato pri odabiru ovih paketa i tarifa budite što realniji, birajte ponude koje zadovoljavaju vaše potrebe, ne treba vam ništa više od toga.
8. Izbegavajte da jedete van kuće i nosite ručak na posao
Povremeno možete večerati napolju, ali nemojte da vam to postane praksa. Ukoliko se redovno hranite po restoranima, ako u budućnosti ukinete samo taj luksuz, napredovaćete u svojoj misiji „kako uštedeti” – hrana po restoranima nije jeftina. Nošenjem ručka na posao takođe ćete uštedeti, a pritom to je i mogućnost da se zdravije hranite – na taj način sami birate namirnice u sastavu obroka.
9. Redukujte vožnju automobilom
Imaćete višestruke koristi ukoliko počnete da izbegavate vožnju automobilom do nekih mesta do kojih lako možete stići i pešice ili biciklom. Uštedećete novac od goriva, a činite nešto dobro i za svoje zdravlje. Osim toga, manje korišćenje automobila doprinosi i ređim kvarovima.
10. Smanjite potrošnju električne energije
Možete učiniti sjajne stvari i za svoj budžet i za životnu sredinu tražeći načine da smanjite potrošnju električne energije. Isključite sve uređaje (osim frižidera) iz utičnice kada nisu u upotrebi, zatim kraće se tuširajte i – na mesečnom nivou to će pomoći da uštedite novac.
11. Planirajte letovanje unapred
Godišnji odmori su veliki izdatak, pogotovo za porodice sa više članova. Cene aranžmana su pritom posle pandemije znatno skočile, ipak – postoji način da vas odmor košta mnogo manje. Rezervacije letovanja počinju još u decembru i upravo tada je pravo vreme da rezervišete svoj termin na željenoj destinaciji. Rani buking podrazumeva znatno niže cene. Za one koji ne mogu baš toliko da planiraju unapred postoji i opcija last minute.
12. Uključite članove porodice u štednju
Okupite članove svoje porodice i predstavite im svoj plan pod parolom „kako uštedeti”. Kada taj plan uključi i njih i realizacija postane zajednički projekat, lakše ćete ostvariti cilj. Osim toga, decu bi trebalo još od malih nogu učiti kako da raspolažu finansijama, te ih na ovaj način upućujete na to da nije baš mudro odmah potrošiti sav novac koji dobiju.
Foto:Shutterstock
Ažurirano: 21.06.2024
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0