Kućni NAS – Šta je NAS i koji su njegovi benefiti?
🕑 4 min čitanjaSvi u kući imamo bar jedan računar, laptop i pametni televizor, neki imaju i tablet-uređaje, a o mobilnim telefonima već da ne govorimo. Ti uređaji imaju određeni prostor na kome možete čuvati svoje podatke, slike, muziku, video-sadržaje, ali u nekom momentu se ta memorija popuni i više niste u mogućnosti da skladištite nove stvari, a stare vam se baš i ne brišu.
Mnogo je fotografija koje su vam drage, mnogo filmova koje baš i ne želite da brišete, jer ćete ih možda opet pogledati. Sigurno je i da vam treba prostora za čuvanje projekata na kojima ste radili ili radite. Sve to iziskuje dodatni prostor za skladištenje koje jedan računar ne može da pruži.
Ljubitelji filmova i serija konačno mogu da naprave kućnu biblioteku, a da sve bude na sigurnom i dostupno uvek i na svim uređajima. Konačno mogu pozvati društvo i pogledati najnoviji film u 4K rezoluciji na svom televizoru ili ga podeliti sa njima.
Da li ste čuli za NAS?
Šta je NAS?
NAS, skraćenica od Network-attached storage, centralizovani je server datoteka, koji omogućava višestrukim korisnicima da čuvaju i dele datoteke preko mreže, putem Wi-Fi-ja ili internet kabla. Poznat je kao NAS kutija, NAS jedinica ili NAS server. Ovi uređaji se oslanjaju na nekoliko komponenti za rad kao što su hard ili SSD diskovi, mrežni protokoli ili operativni sistem (OS).
To je, u suštini, server, malo kućište sa diskovima koje se povezuje preko LAN kabla na vaš ruter. Sadrži svoj procesor i RAM, kao i sopstveni operativni sistem. NAS može imati samo jedno mesto za hard-disk, a može imati i nekoliko, u zavisnosti od toga koliko vam je prostora za skladištenje potrebno i koji tip RAID-a planirate da koristite.
RAID podrazumeva skladištenje podataka na više diskova na taj način da, ako dođe do kvara na nekom disku, podaci ostaju neoštećeni. Postoje različiti tipovi RAID-a, koji na različite načine koriste diskove kako bi osigurali te podatke. Za kućnu upotrebu preporučuje se RAID 1, koji podrazumeva dva diska, tako da se svi podaci istovremeno upisuju na oba diska.
Na NAS možete gledati kao na Google ili OneDrive, samo što su svi podaci kod vas, a ne na nekim serverima širom sveta, pri čemu dobijate mnogo više funkcionalnosti i privatnosti.
Kako se koristi?
Kao što smo već rekli, NAS ima svoj operativni sistem, koji radi 24 sata dnevno. Kada priključimo NAS, pristupamo mu sa računara. U zavisnosti od NAS uređaja, možemo instalirati aplikaciju na računaru, tabletu ili mobilnom telefonu, preko koje ćemo upravljati datotekama koje želimo da sačuvamo na NAS-u. Možemo i preko web browser-a pristupiti operativnom sistemu, gde možemo instalirati različite aplikacije, konfigurisati server i upravljati podacima.
Takođe nam dozvoljava da napravimo nekoliko korisničkih naloga, i sve to bez plaćanja, gde svaki od njih može imati drugačije opcije. Razlika između NAS-a i hard-diska jeste što hard-disk povežemo sa računarom i sklonimo, a NAS je server koji je stalno aktivan bez potrebe za direktnim povezivanjem sa vašim računarom, jer je povezan preko mreže.
Koji su benefiti NAS-a?
To uglavnom zavisi od proizvođača i aplikacije koju instalirate na njegov server. Ali ono što je zajedničko svim NAS uređajima jesu sledeće karakteristike:
- skladišna jedinica, tj. hard-disk, gde ćemo skladištiti sve naše datoteke bez povezivanja hard-diska sa računarom, jer je server već povezan sa vašom mrežom,
- imate sopstveni cloud, na kome čuvate sve sigurnosne kopije,
- imate svoj streaming servis: uređaj može da služi kao multimedijalni centar, možemo reprodukovati sadržaj na televizorima ili drugim uređajima,
- P2P preuzimanja: možemo koristiti i za preuzimanje datoteka koje će se, umesto na računar, direktno skladištiti na NAS server,
- vaš VPN: omogućava sakrivanje vašeg IP-ja, pravljenje VPN-a, što omogućava povezivanje kao da smo u nekoj drugoj državi,
- FTP server za deljenje datoteka: omogućava da delimo sadržaj sa kim želimo ili da dopustimo anonimni pristup datotekama,
- pristup datotekama: gde god da se nalazite (i van kuće) a dok ste povezani na internet, možete pristupiti svojim privatnim datotekama,
- možete hostovati sajt i na taj način izbeći troškove hostinga, ako već imate svoj sajt i
- najvažniji: memorija – imate na raspolaganju terabajte bez ikakvih ograničenja.
Koje su to aplikacije koje možete koristiti na NAS-u?
Plex je aplikacija medijskog servera koja vam omogućava da organizujete svoje filmove i serije i strimujete ih na različitim uređajima, poput „Netfliksa”.
Pi-hole je besplatni blokator oglasa, koji može blokirati oglase za sve uređaje na vašoj mreži.
Docker je open-source platforma za pravljenje, primenu i upravljanje aplikacijama.
Home Assistant je besplatan softver za kućnu automatizaciju dizajniran da bude centralni kontrolni sistem za pametne kućne uređaje sa fokusom na lokalnu kontrolu i privatnost.
Treba li vam NAS?
Složićete se da, pored svih pobrojanih beneficija koje nudi, ovaj uređaj je potreban svima, pa i „običnim” korisnicima. Istakli bismo da je najveći dobitak ovde bezbednost fajlova. Razlog zbog kog se koristi više hard-diskova jeste upravo to da oni služe kao backup-ovi, ukoliko jedan strada, na drugom će sve datoteke biti sačuvane.
Takođe, NAS možete smestiti tamo gde vam najviše odgovara, u zavisnosti od toga koliko je dug LAN kabl. Proizvodi manje buke nego hard-disk koji se nalazi u vašem računaru, ali i temperatura će biti znatno manja.
Prednosti korišćenja NAS-a su zaista velike. Ipak i dalje ovaj uređaj više koriste napredniji korisnici, iako ga zapravo nije komplikovano koristiti, jer je danas sve pojednostavljeno i objašnjeno tako da svako može da razume.
NAS nije samo sredstvo na kome se skladište informacije već čitav jedan sistem aplikacija i usluga sa različitim dodatnim funkcijama.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0